Túra po hřebeni Preber – Roteck ve Schladmingských Taurách
Treky

Túra po hřebeni Preber – Roteck ve Schladmingských Taurách

Vrcholy Roteck a Preber jsou nejvíce na jih vysunutými štíty Schladingských Taur. Zcela náhle a strmě zde rostou ve své majestátnosti z lungauských dolin, které převyšují o 1600 m! Přechod hřebenem obou vrcholů je skvostným alpským zážitkem.

Schladmingské Taury – Rakousko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol, Hřebenovka
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Nejvyšší bod
2742 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
UIAA I

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Pokud bychom měli možnost pozorovat centrální část Schladmingských Taur (jednoho z pohoří Nízkých Taur) z letadla, všimneme si, že nejvyšší vrcholy pohoří se nalézají v hřebeni, který protíná hlavní alpský hřeben napříč ve směru sever – jih ve tvaru písmene „Y“ otevřeného k jihu. Zde se tyčí k nebi všechny vrcholy přesahující hranici 2 700 m – Preber (2 740 m), Roteck (2 742 m), Kasereck (2 740 m), Hochgolling (2 862 m) v jižní části, vrchol Waldhorn (2 702 m) tvoří střed „písmene“ a poslední Hochwildstelle (2 747 m) leží až zcela na severu hřebene. Zatímco vrcholy nalézající se uprostřed hor k nim tak nějak patří a přes svou mohutnost a velikost zapadnou do prostředí jiných vysokých štítů, s vrcholy Roteck a Preber je to jinak, neboť leží na jižním okraji pohoří. Zde vyrůstají ze zeleně lesů a pastvin kraje Lungau zcela náhle a strmě a převyšují údolí v jednom „zápřahu“ o více než 1 600 m! Výstupy jsou tedy určeny jen nezničitelným šlapačům, i když i zde může vlastní auto výrazně usnadnit výstup (na chatu Grazer Hütte vede horská silnička). 

Základním startovním místem bude nádherně položené jezero Prebersee, resp. stejnojmenný horský hotel na jeho východním okraji. Nejprve lesem (cesta č. 787) vyjdeme k chatě Grazer Hütte, kde se napojíme na cestu č. 787 stoupající přímo po hraně hřebene ohraničující na východě mohutný kar Preberkessel. Snadno a bez technických obtíží vystoupíme do sedla Rossscharte a k oběma křížům na vrcholcích Preberu. Před námi leží nejkrásnější úsek výstupu vedoucí po úzkém skalnatém, místy zajištěném hřebenu, který klesá do úzkého zářezu Mühlbachtörl. Před námi se vypíná vrcholový hřbet nejvyššího bodu dnešní túry. Dosahujeme jej náročným terénem s občasnými lezeckými úseky. Z vrcholu krásný pohled na hlavní hřeben Nízkých Taur. Sestup zpět do sedla vedeme stejnou cestou. Zde můžeme opustit skalnatý hřeben a cestou č. 788 sestoupit do impozantního kotle Preberkessel. Dojdeme až ke kapli u chaty Preberhaltenhütte (1 862 m) a po široké stezce pohodlně sejdeme zpět k jezeru Prebersee. 

Ubytování a jídlo

Grazer Hütte (1 897 m, majetek OeAV, kapacita 25 míst, otevřeno 1. 6.–30.9., tel. 0043 316 822266).

Potřebné vybavení

Mapy: ÖK č. 127, 128 a 157 1:50 000, Kompass č. 31 Radstadt/Schladming, č. 67 Lungau/Radstädter Tauern – obě 1:50 000, f&b č. 201 Schladminger Tau- ern/Radstadt /Dachstein 1:50 000, AV Karte č.45/2 Nieder Tauern II – 1:50 000

Přístup na začátek

Údolím Enns na severní straně Nízkých Taur vede silnice č. 146 (výjezd z dálnice A 9 „Gesäuse“ nebo z dálnice A 10 „Ennstal“). Jižní stranu pohoří zpřístupňuje silnice č. 96 z Murau do Tamswegu (výstup na Hochgolling od jihu a turistika v oblasti vrcholů Roteck a Preber). Železniční tratě lemují pohoří jak na severu, tak na jihu. Vhodnými sta- nicemi pro přístup do hor jsou Schladming a Tamsweg.

K výstupům na vrcholy Preber a Roteck je ideálním východištěm horský hotel Prebersee u stejnojmenného jezera. Z Tamswegu vede k jezeru prudce stoupající silnice (až 14 %) do osady na březích jezera Prebersee. Autem je možno pokračovat po úzké klikaté horské cestě až k chatě Grazer Hütte, čimž se výstup zkrátí o dobré půldruhé hodiny.

Základní trasa

Prebersee – Grazer Hütte 1,5 hod. – Preber 2,5 hod. – Roteck 1,5 hod. – Preberhaklerhütte 2 hod. – Prebersee 45 min. Celkem 8 hod.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: