Túra panenskou přírodou ve Val Müstair, na cestě z Lü do S-Charl
Treky

Túra panenskou přírodou ve Val Müstair, na cestě z Lü do S-Charl

Val Müstair, jedno z nejkrásnějších švýcarských horských údolí, naleznete na jihovýchodě země u hranic s Itálií a překvapí vás svou unikátní přírodou, díky které je také součástí seznamu světových přírodních památek UNESCO. Život zde je pevně spjatý s přírodou a je tichý a klidný. Stejná je i stezka z Lü do S-Charl, kterou jsme se rozhodli vydat.

Alpy – Švýcarsko

Typ
1-denní
Stát
Švýcarsko
Další státy
Švýcarsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
říjen, září, srpen, červenec, červen, květen
Délka
14 km
Nejvyšší bod
2251 m n. m.
Převýšení
650 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Městečka Lü a S-Charl se nacházejí na obvodu Val Müstair a jejich spojnici tvoří středně náročná trasa, která kopíruje hranice údolí a měří 14 kilometrů. Na její zdolání jsme potřebovali něco kolem pěti hodin, pokud se zde ale potkáte se sněhem, může to být i více.

Kouzelná vesnice Lü

Cesta začíná v Lü, malé vesničce ležící na prosluněné horské terase vysoko nad Val Müstair. Ze všech usedlostí v této oblasti je Lü tou nejmenšínejvýše položenou. Vesnička patří mezi ta nejvýše položená obydlená místa dokonce i v evropském měřítku. I přes svou odlehlost má Lü co nabídnout a rozhodně doporučuji pobýt zde déle. V létě sem láká turisty nespočet horských stezekjedinečná příroda. Kvůli unikátnímu druhu orchidejí a záplavám hyacintůbylin obklopených motýly se do Lü sjíždějí botanici z celého světa. Díky svým dokonalým zeměpisným a podnebním podmínkám rozhodně stojí za návštěvu také hvězdárna Alpine Astrovillage Lü-Stailas, kterou zde v roce 2009 otevřel český pár Jitka a Václav Ouředníkovi. V této veřejné observatoři můžete dokonce podstoupit kurzy pro začínající astronomy. Na ně jsme se (prozatím) nepřihlásili a po probádání vesnice jsme se vydali na cestu směrem k S-Charl.

Na cestě

Stezka za vesnicí nás vedla z kopce do modřínového lesa, poté se vinula rovinou. Kvalita cesty se různí, zatímco někde jsme si vykračovali po asfaltu, jinde nám cestu ukazovaly pouze kameny. Vystoupali jsme přes Alp Champatsch, odkud je možné pozorovat vrcholky italského pohoří Ortles, dále strmě vzhůru až k nejvyššímu bodu trasy, průsmyku Pass da Costainas ve výšce 2251 metrů nad mořem. Odsud jsme pokračovali podél meandrujícího toku řeky Clemgia. Ze zahloubání při pochodu panenskou přírodou nás občas vytrhl svišť či pohled na pasoucí se kamzíky. V úseku zvaném Tamangur Dadaint nás čekala krásná stezka rozkvetlou loukou, po chvíli už jsme ale procházeli nejvýše položeným borovicovým lesem v Evropě, nahoru a dolů mezi prastarými stromy, květinami a keříky. Před S-Charl začala cesta mírně klesat, než nás přivítalo seskupení světle omítnutých domů s impozantním vrcholy Piz MingèrPiz dals VadeşPiz Pisoc v pozadí.

Cíl cesty, S-Charl

Bývalá hornická osada S-Charl oplývá kromě malého kostela také několika hospodami a muzeem, kde se můžete dozvědět více o historii místního hornictví a o již vyhynulém rodu švýcarských hnědých medvědů. Je to ideální místo pro opětovné nabrání sil a další cestu dál, třeba autobusem do nejbližšího města Scuol.

Ubytování a jídlo

chata/hotel Hirschen

hotel Crusch Alba

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Dostat se do Lü můžete autobusem či autem, to ale nechte stát na parkovišti – přes vesnici auta jezdit nesmí.

Základní trasa

Lü - Pass da Costainas - S-Charl

Další možnosti túr v okolí

Výstup na nejvyšší vrchol Východních Alp – Piz Bernina

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: