Túra okolím Kranjské Gory
Treky

Túra okolím Kranjské Gory

Kranjska Gora je osada stará více než 650 let, první zmínku o ní můžeme nalézt v dokumentu z roku 1362, kde je popisována jako obec s farou. V současné době je nejznámějším turistickým centrem severu Julských Alp.

Alpy – Slovinsko

Typ
1-denní
Stát
Slovinsko
Další státy
Slovinsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
říjen, září, srpen, červenec, červen, květen
Délka
10 km
Nejvyšší bod
900 m n. m.
Převýšení
200 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

K návštěvě vybízí přímo svou polohou – po vesničce Podkoren je prvním městem ve Slovinsku, na které narazíme po průjezdu hraničními přechody Wurzenpass – Koren (Rakousko) či Rateče (Itálie). Ve městě najdeme řadu příležitostí k ubytování či nakupování, v jeho okolí se nachází množství vycházkových pěšinek pro nenáročnou turistiku a sjezdových tratí s vleky a lanovkami. Nedaleko města je soutok řek Velika Pišnica a Sáva Dolinka, podél nichž lze chodit na příjemné vycházky údolími západním, východním a jižním směrem. Kromě toho je město ideálním východiskem pro náročnější túry do oblasti Pri­soj­niku, Razoru a Špiku.

Popis trasy

Od kostela v centru městečka vyrazíme severně přes hlavní silnici a Sávu Dolinku po vycházkové trase č. 4. V místě přechodu má Sáva Dolinka několik ramen, zde se od naší cesty oddělují další trasy – č. 2 vpravo a po chvíli č. 10 vlevo. Mírně stoupáme podél potoka Žakelj a při zpětném pohledu se nám před očima otvírá krásný výhled na Kranjskou Goru s vrcholy Prisojnik a Razor v závěru údolí Velika Piš­nica. Pokračujeme k místu s názvem Srnjak, kde vystoupíme na nejvyšší bod své vycházky, z něhož můžeme spatřit severní část Julských Alp jako na dlani.

Kousek odtud se nachází vesnička Podkoren, v níž přejdeme přes hlavní silnici a mezi domky podél potoka Krotnjek sejdeme až k místu, kde vlevo odbočuje trasa č. 3. Tato cesta nás zavede k místu nazývanému Polje a dále podél Sávy Dolinky přes Peč zpět do Kranjské Gory. Druhou možností návratu je ve vesničce Podkoren překročit po silničce Sávu Dolinku a pod masivem Bukovniku se napojit na vycházkovou trasu č. 9, přicházející od údolí Planica a vedoucí na hranici lesa a pod lyžařskými vleky do Kranjské Gory.

Ubytování a jídlo

Možnost občerstvení: městečko Kranjska Gora, vesnička Podkoren.

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku, kdo chce může si vzít trekovíé hůlky. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Do Kranjske Gory se dostanete od Villachu či Jesenice.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

K. Gora – Srnjak 20 min., Srnjak – Podkoren 20 min., Podkoren – Polje 10 min., Polje – Brda 20 min., Brda – K. Gora 10 min.; celkový čas asi 11/2 hod.

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: