Túra nádherným údolím Planica
Treky

Túra nádherným údolím Planica

V údolí Planica si můžeme prohlédnout skokanské můstky (od 25 do 180 m), jejichž projektantem byl Čech ing. Stanislav Blou­dek, trvale žijící ve Slovinsku. Zdejší obří můstek je po něm do­dnes nazýván „Bloudkova velikanka“.

Alpy/Julské – Slovinsko

Typ
1-denní
Stát
Slovinsko
Další státy
Slovinsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen
Délka
13 km
Nejvyšší bod
1911 m n. m.
Převýšení
1300 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Popis trasy

Pro poklidnou procházku údolím Planica je možno zvolit i vycházkovou cestu odbo­čující za skokanskými můstky doprava a vedoucí stejně jako frekventovanější štěrková silnice k chatě Dom v Tamarju. Zde začíná dobrodružnější okružní trasa, při níž můžeme obdivovat divokou krásu vrcholů Mala a Velika Mojstrovka spolu s velebnou důstojností údolí Planica.

Po značené cestě vyrazíme jižně mírným stoupáním téměř až k vodopádům Črna voda a dále vlevo krátkým náročnějším zalesněným úsekem. Cesta dále stoupá terénem bez lesů, z něhož je pěkná vyhlídka na vrcholy Mala a Velika Mojstrovka. V sedle Sleme můžeme ­zamířit severně na vrchol Slemenova špica (neznačeno), který je pro­slulý svým výhledem na vrchol Jalovce. Po návratu odbočíme vlevo a asi po 15 minutách chůze zhruba po vrstevnici se napojíme na další značenou stezku. Po ní se vydáme opět vlevo a sestupnou cestou až k sedlu Grlo. Za sedlem je asi 500 m dlouhý obtížnější klesající úsek, poté mírné klesání zpět do údolí Planica, v němž se napojíme na silničku vedoucí zpět k výchozímu bodu.

Upozornění: pro pěší procházku Rateče – Dom v Tamarju je vhodné krátce za skokanskými můstky odbočit doprava na značenou vycházkovou cestu (trasa č. 9).

Ubytování a jídlo

Možnost občerstvení: Dom v Tamarju, 1108 m.

Ubytování: chata Dom v Tamarju

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku, kdo chce může si vzít trekové hůlky. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Ke skokanským můstkům se dostanete od Kranjske Gory. Při cestě z ČR pravděpodobně do Kranjske G. zajíždět nebudete a přímo z Villachu zamíříte přes Rateče k můstkům.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Dom v Tamarju – Črna voda 1/2 hod., Črna voda – sedlo Sleme 11/2 hod., sedlo Sleme – sedlo Grlo 1 hod., sedlo Grlo – Dom v Tamarju 1 hod.; celkový čas 4 hod.

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: