Túra na vrchol Veliki Risnjak a Snježnik v chorvatském NP Risnjak
Treky

Túra na vrchol Veliki Risnjak a Snježnik v chorvatském NP Risnjak

Že byste 30 km od chorvatského pobřeží narazili na vápencové pohoří, kde na jaře louky rozkvétají horskými bylinami, v létě vás zchladí stín borovic a na podzim se bukové lesy barví do zemitých zlatavých odstínů? Takovou oázou je NP Risnjak!

Dinara – Chorvatsko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Chorvatsko
Další státy
Chorvatsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
20 km
Nejvyšší bod
1528 m n. m.
Převýšení
1300 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Jméno získalo toto chráněné území po jedné ze tří velkých šelem, které jsou tu doma, po rysovi ostrovidovi. Kromě něj je národní park v pohoří Gorski kotar útočištěm také pro medvědy, vlky, jeleny, kamzíky a řadu dalších divokých zvířat.

Horské scenerie Risnjaku

Pouhých 30 km od Rijeky tu najdeme hluboké lesy, z nichž vystupují bělostné vápencové a dolomitové skalky s řadou krasových útvarů. Pro návštěvníky patří k nejpřitažlivějším částem parku vrcholy Veliki Risnjak (1528 m) a Snježnik (1506 m) s výhledy na modrou hladinu Jadranu a ostrovy Kvarnerského zálivu. Skvostem Risnjaku je pak údolí azurově zelené křišťálové říčky Kupa, která pramení v severní části parku.

Z malebné vesničky Crni Lug (679 m) na úpatí NP Risnjak stoupáme prvních 6,5 km asi 800 výškových metrů ke Schlosserově domu (7 km, cca 1500 m). Odtud podnikneme krátkou odbočku na nejvyšší vrchol pohoří Risnjak.

Pokračujeme přes vrcholovou poloninu, kde si užijete i kousek lezení po vápencové skalce na vršek Snježniku. Odtud se naskýtá překrásný výhled na Jadranské moře jako z letadla. Sestoupit se na 4 km vzdálenou chatu Sušak nebo se vrátit zpět.

Pokud je někdo stejné povahy a nedokáže si představit jen „válecí“ dovolenou u moře, mohu vřele doporučit tuhle kombinaci, jak se protáhnout na horách a pak chytit trochu bronz v rámci regenerace u moře.

Ubytování a jídlo

Potřebné vybavení

Běžná trekingová výbava, pevná obuv, pokrývka hlavy, dostatek tekutin.

Základní trasa

Crni Lug - Veliki Risnjak - Snježnik - chata Sušak

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Michal "Kámen" V.

Přesně do Rijeky jedu naslepo (jsem poslepu klikl na mapu a co vyšlo to vyšlo :D) a nebaví mě být stále mezi zdmi ve městě. Potěšila mě poslední věta u „válení u moře“. Parádní shrnutí a díky moc 😉

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: