Treky

Túra na sněžnice do švýcarského Mořice

Zatímco v Čechách si o několikametrových závějích sněhu můžeme nechat jen zdát a sněhová pokrývka se stává poslední roky bílým zázrakem, okolí Svatého Mořice ve švýcarském Graubündenu slibuje dokonalý prašan nejen na sjezdovce, ale i mimo ni. A hlavně více než 300 slunečných dní v roce.

Alpy – Švýcarsko

Typ
1-denní, Hřebenovka, Vhodné pro sněžnice
Stát
Švýcarsko
Další státy
Švýcarsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
leden, únor, březen, duben, prosinec
Délka
7 km
Nejvyšší bod
2568 m n. m.
Převýšení
460 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Nebyli by to Švýcaři, aby zimní turistiku nepodpořili ve všech myslitelných směrech.  A tak právě nad Svatým Mořicem se můžete vypravit na sněžnice po speciálně značené trase pouze pro „sněžničáře“. Vydejte se vlakem do stanice Punt Muragl Staz, stejně tak není problém tady zaparkovat zdarma automobil a nasedněte do zubačky na vrchol Muottas Muragl (2 456 m). Jen pro zajímavost, je to první lanovka, která v kantonu Graubünden zpřístupnila vyhlídkový vrchol – svůj provoz zahájila už v roce 1907. I v létě slouží dráha jako výchozí bod pro řady turistických tras, v zimě ji využívají mimo jiné rekreanti, aby se dostali do hotelu, restaurace nebo čistě na vyhlídku na značnou část údolí Engadin. A její horní stanice je výchozím bodem pro naši sněžnicové trasu.

Ocitnete se na horské planině Plaun dals Müls. Terén je zde pro sněžnice jako stvořený – ideální sklon svahu a velmi nízké lavinové nebezpečí, střídá se mírné stoupání nebo klesání. Pokud sem vyrazíte hned ráno, není stezka ještě prošlápnutá, užijete si tak hluboké sněhové závěje přesně jako  na reklamních fotografiích turistických centrál. Cesta je velmi dobře značená růžovými ukazateli,  šipkou nebo tyčovým značením, proto není vůbec zapotřebí shánět mapu a prakticky není možné zabloudit. Hned u horní stanice lanovky najdete přehledné schéma všech tras.

Vybrat si můžete z delšího nebo kratšího okruhu, v závislosti na tom, kolik máte času, chuti, energie a elánu.  Ideální je začít okruh směrem na severozápad a když dojdete nad údolí Val Champagna, obrátit se směrem k jihovýchodu. Od vrcholu Cna Val Chamapgna (2 568  m) se  můžete vrátit zpět nebo pokračovat po trase nazvané „Cesta filosofů“ dále až k zamrzlému jezeru Lej Muragl (2 715 m).  Postupně se vám otevřou výhledy nejen na už známé údolí Engadinu a řadu horských štítů nad údolím, nebo také na nejvýchodnější alpskou čtyřtisícovku, Piz Bernina (4050 m).

Dolů k parkovišti můžete opět jet zubačkou. Nebo může být bonusem celého výletu závěrečný sjezd do údolí. Že to na sněžnicích nejede? U horní stanice lanovky si zapůjčíte sáňky a dolů se svezete po 4,2 km dlouhé upravované sáňkařské dráze. Ta je v provozu i po setmění a tak přímo láká k nočnímu sáňkování. Nahoru zubačkou, dolů na sáňkách a tak stále dokola.

Potřebné vybavení

Jedná se o zimní túru, takže základním předpokladem je teplé oblečení. V tomto případě ještě přibalit sněžnice, trekové hůlky s širokými kotoučky a není co řešit. Termoska s horkým čajem taky přijde vhod.

Přístup na začátek

Vlakem, busem, autem do Punt Muragl Staz a dále zubačkou na Muottas Muragl.

Základní trasa

Muottas Muragl - jezero Lej Muragl - Muottas Muragl

Další možnosti túr v okolí

Túra údolím Verzasca je ráj ve Švýcarsku přístupný všem

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: