Túra krásnou přírodou podél potoku Limarica v Julských Alpách
Treky

Túra krásnou přírodou podél potoku Limarica v Julských Alpách

Potok Limarica pramení vysoko v údolí pod sedlem Vršič, protéká hustým lesem a neproniknutelnými houštinami v údolí a nakonec se vlévá do řeky Soče. Můžeme se vydat proti jeho proudu a objevovat romantická zákoutí v lidmi zapomenutém údolí.

Alp/Julské – Slovinsko

Typ
1-denní
Stát
Slovinsko
Další státy
Slovinsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen, květen
Délka
9 km
Nejvyšší bod
1600 m n. m.
Převýšení
1000 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Od chaty Koča pri Izviru Soče půjdeme kousek po silnici směrem na Trentu, ale hned asi po 200 metrech odbočuje vlevo značená stezka, po níž začneme mezi chalupami a kamennými zídkami stoupat vzhůru. Cesta vede zprvu otevřeným údolím, později přímo podél potoka mezi skalami na levé straně a poté po strmé lesní stráni na straně pravé. Tok potoka se stává stále divočejším, až stezka zahne vpravo a stoupá lesem k místu, kde se před námi otevře široká členitá rokle s pastvinami a řídkým křovinatým porostem.

Horní část rokle je porostlá lesem. Tady se značená stezka na chvilku spojí se širokou cestou, ale po několika stech metrech ji opět opustí a odbočí vlevo. I když samotný pramen potoka Limarica lze nalézt jen stěží, v těchto místech můžeme na chvilku opustit značenou stezku a na dně rokle se pokusit uprostřed lesa najít malé pastviny u koryta potoka – velmi krásné a zcela opuštěné místo. Voda v korytě potoka Limarica se stejně jako u většiny ostatních malých potoků Julských Alp střídavě ztrácí a opět objevuje, při troše štěstí a vytrvalosti lze najít místo k osvěžení či koupeli v některé z tůní.

Po návratu na značenou stezku, která vede po pravé straně údolí, postupujeme stále strmějším terénem až na silnici, po níž můžeme vystoupit na sedlo Vršič. Je to navštěvované místo s krásným rozhledem na údolí Trenta a s možností osvěžení v některé z blízkých chat. Pro zpáteční cestu zvolíme stejnou trasu jako při výstupu.

Ubytování a jídlo

Možnost občerstvení: Koča pri Izviru Soče, 876 m.

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

K chatě Koča pri Izviru Soče se dostanete buďto od Kranjske Gory z východu či od Bovce přes Trentu ze západu, ale to byste museli jet z Itálie.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

podél potoka Limarica 2˝ hod., zpět 1˝ hod.; celkový čas 4 hod.

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: