Túra kolem kaňonu Uvac v Srbsku
Treky

Túra kolem kaňonu Uvac v Srbsku

Planina Zlatar je krasová oblast s nejvyšším vrcholem Golo brdo (1627 m.n.m), která se rozprostírá mezi řekami Lim, Mileševka a Bistrica a městy Nova Varoš, Sjenica a Prijepolje. Tvoří ji rozlehlé náhorní planiny se starými zemědělskými samotami, malebně zasazenými do krajiny, mající podobu historických skanzenů.

Zlatar – Srbsko

Typ
1-denní, Túra vhodná pro děti
Stát
Srbsko
Další státy
Srbsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
13 km
Nejvyšší bod
1200 m n. m.
Převýšení
800 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Oko romantika i fotografa nad těmito ztracenými samotami se staveními z kamene, dřeva i šindele zaplesá, ovšem pro domácí obyvatele zde není život nijak lehký. Svoje živobytí si musejí denně obstarávat obděláváním políček, chovem dobytka i výrobou domácích sýrů. Lidé jsou tu však milí, pohostinní, rádi pozvou pocestného na domácí kávu, rakiju, mléko či sýr.

Přírodním skvostem národního parku je pak zvláštní přírodní rezervace „Uvac“, nacházející se nedaleko od planiny, jež se táhne ve směru od města Sjenice, podél toku řeky Uvac. Centrální část rezervace představuje kaňonovité údolí řeky Uvac s jeho údolními přítoky. Většími pravostrannými přítoky Uvca jsou řeky Vapa, Kladnička, Vrševina a Tisovica a levými Čajak, Veljušnica a Zlošnica.

Vody řeky Uvac zde zařezaly svoje koryto hluboko do vápencové skály a zformovaly zúžené kaňonovité údolí s vysokými, strmými, 200 až 350 metrů vysokými vápencovými srázy. Na rozloze 7453 ha, v nadmořské výšce od 760 do 1322 metrů je možné se kochat velice zajímavou krajinou s překrásným jezerem Uvačko (v některých mapách označeno jako Sjeničko) a četnými jeskyněmi, většinou neprozkoumanými a neznámými. Nejkrásnější z nich jsou Tubića pečina a Ledena pečina, jež je se svojí délkou 6185 metrů jednou z nejdelších v Srbsku. Vstupy do jeskyně jsou často zatopené, ale na loďkách se lze dovnitř dostat.

Ovšem největším zážitkem pro milovníka přírody je pohled z některé vyhlídky na nádherně silně meandrující koryto řeky Uvac, jejíž čistá voda mívá zejména na podzim až tyrkysovou barvu. A nad vší tou nádherou se majestátně vznášejí impozantně velcí ptáci – supi bělohlaví. Rezervace Uvac je druhým největším hnízdištěm tohoto nádherného chráněného dravce v Evropě. Kvůli hrozbě jejich vyhynutí na Balkáně vznikl v Srbsku v roce 1994 fond na ochranu supa bělohlavého, díky němuž a ochraně přírody v rezervaci Uvac, kde jsou supi přikrmováni uhynulými zvířaty, brázdí nebe na Zlataru asi 67 párů těchto nádherných dravých ptáků s rozpětím křídel do tří metrů.

Na cestě kolem kaňonu Uvac

Východiskem asi třináctikilometrového výšlapu kolem kaňonu Uvac se stal okraj náhorní planiny před osadou Družiniće, na níž se dostáváme z hlavní silnice Sjenica – Ursule, Kladnica, od dřevěného odpočívadla na konci zátoky druhou odbočkou vlevo na makadamovou polní cestu. Ochotný pastevec nám dovolí zaparkovat vozidlo za svojí zemědělskou budovou, aby nebylo zbytečně na očích, a poradí nám cestu. Na křižovatce polních cest se tedy dáváme vlevo a mírně sestupujeme malebnou krajinou s dalekými výhledy na okraj jezera Uvac s kempem a městem Sjenica na horizontu. Kde se vzal, tu se vzal, na cestě se zjevil malý domorodý stařeček jako z pohádky, s růžovým deštníkem, jímž se chránil před sluncem. Ochotně nám tenkým pisklavým hláskem vysvětlil další cestu k vyhlídce Molitva. Polní cestou mezi kvetoucími loukami přicházíme ke starému zemědělskému stavení nad kaňonem, kousek pod osadou Družiniće, jehož okolí malebně dokresluje menší jezírko na louce.

Již dobře známou pěšinou sestupujeme k můstku přes potok v husté spleti křovin, abychom znovu vystupovali na skalnatý hřeben z jižní strany nádherného, silně meandrujícího kaňonu řeky Uvac. Podél něj pokračujeme pěšinou kvetoucími loukami kolem zemědělské samoty, přilepené ke svahu kopce až k vyhlídkové plošině Molitva (Modlitba). V tichém úžasu se kocháme nádhernou scenérií okolní přírody a pozorujeme nádherné supy bělohlavé, jež majestátně plují oblohou nad námi a občas zaplachtí i nad vodní hladinou dole.

Přichází dvojice anglických turistů, doprovázených místním srbským průvodcem, z něhož se vyklube ranger rezervace Uvac. Přes počáteční nepochopení, jak jsme se sem vlastně sami dostali, jsou ledy prolomeny a společně popíjíme české vrcholové pivo a fotografujeme se na památku. Jelikož ranger nezná blafnout cizím jazykem, tlumočím mu informace o rezervaci a supech pro jeho anglické klienty, z nichž jeden zná německy.

Po příjemné relaxaci nad kaňonem se pak vracíme stejnou cestou zpět až k samotě se starou salaší a jezírkem, a vystoupáme travnatým svahem po pravé straně domku šikmo nahoru na pěšinu. Ta nás pak ukrytá mezi keři dovede vlevo nahoru k hospodářským stavením osady Družiniće, kde je v sezonu možnost ubytování a stravy v soukromém ubytovacím objektu, jež vlastní rodina Slavka Munića, rangera z rezervace Uvac. Z osady je to pak už jen půldruhého kilometru k okraji náhorní planiny se zaparkovaným vozidlem.

Ubytování a jídlo

Privátní ubytování v okolí Sjenice:Turistička organizacija Sjenica e – mail: info@turizamsjenica.com

Park za odmor „VILOVI“ Miško Botić, Nova Varoš,miskobotic@gmail.com village.vilovi@gmail.comnocleh 8,5 € , polopenze 18 €

Vila Ivaa,  Nova Varošhttp://www.gdenaplaninu.com/sr/srbija/nova-varo%C5%A1ubytování 5 – 10 € / osobu

Camp Markova ravan, Uvac – příjezd od Sjenice

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

po dálnici Brno – Bratislava – Györ – Budapest – Szeged – Subotica – Novi Sad – Beograd – silnice E763 Čačak – Užice – Zlatibor – Nova Varoš – Sjenica – asi 1080 km
– mýto Subotica-Novi Sad 3€
– mýto Novi Sad-Beograd 2,5 €

Základní trasa

Družiniće - Molitva

Další možnosti túr v okolí

Túra Ďáblovým městem v pohoří Radan

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: