Túra kolem jezer v centrální části pohoří Grandes Rousses
Treky

Túra kolem jezer v centrální části pohoří Grandes Rousses

Krásná a nenáročná túra svěží krajinou Alp na jeden až dva dny.

Alpy – Francie

Typ
2-denní, 1-denní
Stát
Francie
Další státy
Francie
Počet dní
2
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen, květen
Délka
27 km
Nejvyšší bod
2615 m n. m.
Převýšení
1600 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Jezerní cesta

Centrální část pohoří Grandes Rousses, reprezentovaná především rozeklanými hřebeny Grand Galibier nebo rozložitou hradbou masívu Mont Thabor, může působit bezútěšným, takřka pouštním dojmem. Je to ale dojem, vznikající z pohledu zvenčí, tedy z míst ležících mimo pohoří. Jakmile do této zdánlivé pustiny vkročíme, budeme překvapeni, jak svěží a příjemná je to krajina. Největší zásluhu na tom mají jezera, vyplňující takřka každičké údolí či kotlinu.

Nádherná celodenní túra, přecházející kolem všech významnějších jezer je navíc ideální seznamovací túrou s pohořím. Vhodným výchozím místem je osada Le Lauzet, ležící na hlavním silničním tahu mezi městy Briancon a Grenoble (přes sedlo Lautaret). Už jen samotný vstup do hor, vedoucí pod hrozivou hradbou skalního zubu Aiguille de Lauzet (na vrchol vede nádherně vzdušná zajištěná cena) nenechá nikoho na pochybách, že zde se skutečně nudit nebudeme.

První zastávkou pak může temně modré jezero Le Grand Lac s naprosto jedinečným výhledem k ledovým obrům blízkého pohoří Écrins. Přechodem hřebene Pansoniére se dostáváme k dalšímu klenotu pohoří – zelené perle jezera Cerces. Hory zde snad ze všeho nejvíce připomenou italské Dolomity. Dálková a na francouzské poměry poměrně dosti frekventovaná trasa GR 57 pak pokračuje k severnímu okraji pohoří, tedy k jezerům Gran Bon a Rond. Kolorit místa dokreslují zbytky starých vojenských cest a pevností. Z blízkého sedla se pak otevírá báječný výhled na „francouzskou Patagonii“ – famózní věže Arves, tyčící se na západě. Výlet však zdaleka není u konce. Ještě náš čeká přechod k chatě Drayères, která slouží mimo jiné také jako skvělý výchozí bod pro výstup na dominantní Mont Thabor.

Pokud máme na tento kus francouzských Alp vyhrazen pouze jeden den, pak toho v tomto okamžiku budeme mít asi „plné kecky“ a tak si mávněme na nějaké projíždějící auto. Ochotní řidiči se budou doslova bít o tu poctu, aby nás mohli svézt do údolí Nevache, příp. až do Briançonu, odkud se linkovým busem můžeme vrátit do výchozího bodu. Pokud máme dny dva, je nádhernou variantou přespat na chatě a další den pokračovat údolím říčky La Clarée až do vesničky Névache. Vše se dá samozřejmě stihnou také za jeden pěkně dlouhý den.

Mapy a průvodce

Celá oblast je znázorněna na nové mapě řady Rando Édition č.A5 Belledonne 1:50 000 (cena 9,50 €), která nahrazuje velmi dobrou mapu Didier Richard – Écrins. Jednotlivé části hor jsou pak znázorněny na podrobných IGN v měřítku 1:25 000. V češtině existuje na našem trhu průvodce Francouzské hory (Mirago 2004), kde je pár kapitol věnováno tomuto pohoří.

Ubytování a jídlo

chata Drayères

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Základní přístupovou trasou do masívu Grandes Rousses je silnice N91 (Grenoble – Briançon). Možný přístup z ČR tedy vede přes Torino a pohraniční město Susa. Letecké spojení je možné s Torinem a Grenoblem a odtud lze pokračovat autobusy do hor.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Le Lauzet - jezero - Grand Lac - jezero Cerces - jezera Gran Bon a Rond - chata Drayères - Névache

Orientační rozpis po dnech

1. den – Le Lauzet – jezero – Grand Lac – jezero Cerces – jezera Gran Bon a Rond – chata Drayères

2. den – chata Drayères – Névache

Další možnosti túr v okolí

Výstup na Pointe de Pécé, žiletku s mnoha vrcholy

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: