Treky

Túra kaňonem Mileševky v Srbsku

Město Prijepolje leží v jihozápadní části Srbska, asi 300 km od Bělehradu, na trojmezí hranic Srbska, Bosny a Hercegoviny a Černé Hory. Patří do Zlatiborské oblasti, jež se rozprostírá na ploše 827 km². Město leží na úpatí pohoří Jadovnik, u ústí řeky Mileševky, která zde vtéká do řeky Lim. Prijepolje je součástí staré římské obchodní cesty, která vedla z Dubrovníku do Istanbulu.

Jadovnik – Srbsko

Typ
1-denní
Stát
Srbsko
Další státy
Srbsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
říjen, září, srpen, červenec, červen, květen
Délka
21 km
Nejvyšší bod
850 m n. m.
Převýšení
800 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

V éře turecké nadvlády tudy procházela většina tureckých karavan. Asi pět kilometrů od Prijepolje je na okraji kaňonu Mileševky postaven pravoslavný klášter Mileševo. Stará karavanní trasa se nachází za klášterem Mileševo a je možné po ní jít kolem řeky Mileševky.

Klášter Mileševo nechal postavit v letech 1234 -1243 král Vladislav. Klášter se stal místem odpočinku sv. Sávy. Jeho ostatky ale roku 1594 Turci ukradli a spálili. Od 13. století byl klášter zkoušen různými útoky. Byl často vykrádán a bořen, a to především Turky v 15. až 18. století. Vrcholu dosáhl klášter v 16. století, kdy vyrostl do respektovaného a bohatého centra. Právě v tomto století proběhly zásadní změny v uspořádání a vzhledu kláštera. Při klášteře také působila škola, jež tiskla knihy. V 18. století, po útoku Turků, byl klášter opuštěn. Obnoven byl až roku 1863. Dodnes se zachovala část původních fresek. Patří k nejkrásnějším evropským dílům 13. století. Jednou z nejvýznamnějších fresek je slavný Bílý Anděl, na jižní straně chrámu, jenž je i symbolem celého srbského pravoslaví a zároveň i součástí městského znaku Prijepolje.

Kpoznávání přírodních krás i historických zajímavostí v okolí tohoto hůře schůdného kaňonu řeky Mileševky se vydáváme pod vedením zkušeného srbského kolegy a přítele Veky po zajímavé prohlídce pravoslavného kláštera Mileševo, jež nám přiblížila historii tohoto kraje. Zprvu asfaltovou silnicí vyrážíme vzhůru po levém břehu říčky Mileševky. Na strmé skále na protějším břehu se tyčí zřícenina středověkého hradu Mileševac, jenž dříve střežil starou kupeckou cestu a pod ním muslimská osada Hisardžik s mešitou a minaretem. Po kilometru chůze silnice končí a my vcházíme do soustavy různě od sebe vzdálených starých tunelů, jež byly vysekány při budování silnice na Sjenici.

Od její stavby však bylo ještě v době J. B. Tita kvůli geologické nestabilitě skalních masivů, jež jsou na některých místech zříceny, upuštěno. Místy je stezka, vinoucí se vysoko nad řekou opravdu velice úzká a vyžaduje pořádnou pozornost. Výprava je doplněna i herpetologem Sašou, studujícím v Bělehradě, jenž nám při pozorném sledování přírodních zákoutí občas předvede některého z místních hadů a dokonce i malého štíra. V horní části kaňonu se nad námi objeví majestátně kroužící supi bělohlaví, kteří mají v této části Srbska svoje druhé největší hnízdiště v Evropě.

Pokud čekali, že někdo z nás odpadne a budou mít pochoutku, nedočkali se. V horní části kaňonu, po asi desíti kilometrech chůze, přeskakujeme říčku Mileševku, přičemž obuv některých účastníků nezůstane suchá. Nyní čeká posledních 400 výškových metrů závěrečného výstupu strmým zalesněným svahem na skalní vyhlídku Kačevo, jež dají všem pořádně zabrat. Nakonec jsou všichni v pořádku nahoře a kochají se krásou okolní krajiny s hlubokým kaňonem Mileševky a Miloševovou dolinou po pravé straně. Poslední krátký úsek lesem a jsme u lovecké chaty na hřebeni Kačevo, kde nás čeká občerstvení. Kvůli dehydrataci se ovšem nejprve vrháme na čepovaný iontový nápoj, jehož bečku jsme dovezli z domova. Srbské kolegyně nám zde mezitím uvařily výtečný národní pokrm – pasulj, připravený z telecího masa, dušené zeleniny a fazolí, k tomu výtečnou nakládanou zeleninu i domácí sýr. Zpáteční cesta zpět ke klášteru měří asi 11 km a vede po hřebeni s hezkými výhledy na okolní krajinu, kolem obydlených osad přes Djurdevo brdo klesá lesem do doliny.

Použitá mapa

MONTENEGRO-SERBIA, Berane-PrijepoljeTuristička mapa 1: 77000-  lze sehnat u Turistička Organizacija Prijepolje, u náměstí

Ubytování a jídlo

Klášter Mileševo Prijepolje1-5- lůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením, kuchyňka na chodbě – cena 1000 RSD / osoba a den (9€)telefon   +381 64 800 49 58

Motel GRBO Prijepolje http://www.amcline.rsPrijepolje, Bjelopoljski put   mobil: +381 64 867 18 00e-mail:  prenociste@grbokomerc.rscena:  18 € / osoba a noc se snídaní

Turistická organizace Prijepoljehttp://www.turizamprijepolje.org.rs

Rybárna Kanjonwww.restorankanjon.com e-mail: restoran.kanjon@gmail.com

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

po dálnici Brno – Bratislava – Györ – Budapest – Szeged – Subotica – Novi Sad – Beograd – silnice E763 Čačak – Užice – Zlatibor – Nova Varoš – Prijepolje – asi 1050 km
– mýto Subotica-Novi Sad 3€
– mýto Novi Sad-Beograd 2,5 €

Základní trasa

Mileševo - vyhlídka Kačevo

Další možnosti túr v okolí

Túra kolem kaňonu Uvac v Srbsku

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: