Treky

Túra jediným Národním parkem Švýcarska

Obrovský nedotčený přírodní svět rozkládající se na východ od údolí Engadin. Jedinný národní park v celém Švýcarsku.

Alpy – Švýcarsko

Typ
2-denní
Stát
Švýcarsko
Další státy
Švýcarsko
Počet dní
2
Vhodné měsíce
říjen, září, srpen, červenec, červen
Délka
23 km
Nejvyšší bod
2857 m n. m.
Převýšení
2300 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
UIAA I

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Svět, kde se lidé vzdali své moci a přenechali ji původním rostlinám a živočichům stojí určitě za vaši návštěvu. Z údolí Engadin v městeču Zernez je odbočka do úplně jiného světa – do Švýcarského národního parku.

Velmi přísně hlídané návštěvy turistů se mohou pohybovat jen na vyznačených cestách a dělat jen, co jim dovolí řád parku. Odměnou za tato omezení je unikátní zachování původních živočišných i rostlinných druhů na celé jeho rozloze 170 km2. Žijí tu vzácní kozorožci, kamzíci, alpští zajíci, svišťové i vzácní sobi. Z rostlin jmenujme unikátní švýcarské borovice a modříny, které si vytvořily rezistenci vůči chladu, a tak kde jinde v zimě usychají a mrznou, tady bujně prosperují po celý rok.

Městečko Zernez, vstupní brána do parku, je naprosto ideálním výchozím místem pro jednodenní i vícedenní treky. A možností je tu opravdu mnoho. Vybrat si můžete velmi jednoduché trasy, které zvládnou i malé děti i obtížné cesty s obrovským převýšením a složitým terénem. Ať už vyberete to, či ono, pokaždé máte 100% jistotu, že zažijete krásy parku na vlastní kůži.

Dvoudenní trek, který vám mužeme vřele doporučit, vede ze Zernezu do S-chanfu. Je to krásný, ale celkem obtížný dvoudenní přechod. Jakmile překonáte sedlo Fuorcla Val Sassa (2857 m), nejenom že se odlehčí vašim nohám, ale i vaší mysli. Pokud se budete náležitě rozhlížet můžete právě na tomto treku vidět všechny výše jmenované tvory i rostliny a sekundovat jim bude pohled na nejvyšší štít parku Piz Quattervals (3165 m). Přenocovat se dá na chatě Chamana Cluozza.

Celou řadu dalších cest a možností, jak poznat park a jeho krásy se dozvíte ve velmi futuristické budově návštěvnického centra parku v Zernezu.

Ubytování a jídlo

chata Chamana Cluozza

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Do Zernezu, respektive S-chanf se dostanete po silnici č. 27, na kterou se od východu dostanete od Rakouska (Innsbruck).

Základní trasa

Zernez - sedlo Fuorcla Val Sassa - S-chanf

Orientační rozpis po dnech

1. den – Zernez – chata Chamana Cluozza

2. den – chata Chamana Cluozza – S-chanf

Další možnosti túr v okolí

Túra k šesti jezerům nad Sv. Mořicem aneb šest modrých důvodů k výletu do hor

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: