Túra do pralesa přes vrchol Zlaken Kogel v pohoří Hochschwab
Treky

Túra do pralesa přes vrchol Zlaken Kogel v pohoří Hochschwab

Ti, kteří volí spíše poklidnější túry než divočinu v horách si musí pohoří Hochschwab nedaleko vídně zamilovat. Jedním z takových lehčích výšlapů je ten, který vede do tzv. Císařského lesu neboli Kaiserwaldu.

Alpy/Hochschwab – Rakousko

Typ
2-denní, Výstup na vrchol, Okruh
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Počet dní
2
Vhodné měsíce
leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad, prosinec
Délka
25 km
Nejvyšší bod
1990 m n. m.
Převýšení
2000 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Rakouský Hochschwab je pohoří s velmi členitým horským charakterem. Nacházejí se tu zalesněné části i pustiny, horské louky pod skalními stěnami, doliny i hluboké rokle, oblé vrcholky hor i strmé vrcholy. I když má území krasový povrch, přesto se tu nacházejí i prameny vody.  To vše vykresluje tak typické protiklady této horské krajiny.

Východiska turistických cest do tohoto pohoří se nacházejí zejména v jeho jižní části, která má pro turistiku lepší infrastrukturu, kdežto v severní části se nachází pouze několik málo turistických cest.

Konec května či začátek června je ideálním obdobím pro návštěvu Hochschwabu. Nahoře v horách se sice vyskytují místy zbytky sněhu, ovšem okolní louky i rokliny jsou již posety záplavou nádherných květů, že se až člověk bojí šlápnout na stezku, aby tu krásu kolem neponičil. A do ticha kolem se občas ozve varovné zapísknutí kamzičího samce, střežícího svoje stádo; kamzičí mláďata dovádějí ve vysněžených žlebech jako malé děti a po břiše sjíždějí dolů.

Z vesničky Seewiesenna východní straně pohoří nejdříve sestoupíme  značenou cestou č. 801/805 kolem kapličky do údolí Seetal a směřujeme přes louky pod skalními stěnami do lesa, kde již začíná cesta stoupat a čeká nás asi 700 výškových metrů k chatě Voisthalerhütte, v níž se ubytujeme. Po vystoupání nad údolí Seetal procházíme kolem malé soukromé chaty Florlhütte, stojící při horní hranici lesa ve výšce 1284 metrů a dál už pokračujeme mezi klečí a kamením dolinou Untere  Dullwitz.  Po střídavém stoupání i klesání je tu závěrečný výstup k chatě Voisthalerhütte, ležící ve výšce 1654 m.n.m na homoli nad přelomem dolin Untere Dullwitz a Obere Dullwitz a připomínající orlí hnízdo. Výstup od osady Seewiesen sem měří asi 8 kilometrů a trvá kolem tří hodin.

Od chaty se vydáme kolem nákladní lanovky, mezi klečí, směrem do sedla Fölzsattel, z něhož pak cestou č. 862 začínáme pomalu, ale jistě stoupat k nejvyššímu bodu dnešního přechodu, vrcholu Zlacken Kogel. Jsme ve výšce 1990 metrů, odkud se naskýtá náramný výhled na pohoří s nejvyšším vrcholem Hochschwab v dáli. Z tohoto místa pak již cesta klesá po náhorních loukách, ohraničených oblými vrcholky okolních kopců.

Po necelém kilometru od vrcholu Zlaken Kogel jsme u malé ochranné chatky, vsazené mezi kameny u nižší skály, jež by v případě náhlého zhoršení počasí jistě přišla vhod. Následuje asi 200 metrový sestup do sedla Zlacken, z něhož je možné se od rozcestníku vydat na zajištěný výstup na skalní vrchol Feistringstein (1836 m.n.m), oddělený od náhorní plošiny asi 45 metrů hlubokou štěrbinou. Sestoupíme ze sedla k dalšímu rozcestníku a pokračujeme vlevo po značce č. 865 pod skalní stěny Gr.Feistringsteinu. Jak pomalu ubývá nadmořské výšky, objevuje se víc a víc vegetace až nakonec vcházíme do lesa a sestoupíme k rozcestníku Hackentörl ve výšce 1291 metrů. Všude kolem to vypadá jako v pralese, bez zásahu lidské ruky; my pokračujeme tímto nádherným Císařským lesem (Kaiserwald) pěšinou č. 863 přes louku Hacken Alm s hostincem Enzian Hütte dolů k potoku Seebach. Po absolvování 11 km s převýšením 360 metrů jsme zpět u osady Seewiesen. Popsaný přechod zprostředkovává poznání východní části pohoří Hochschwab, za návštěvu však jistě stojí i jeho západní část.

Ubytování a jídlo

chata Voisthalerhütte

otevř. 1.5. – 26.10.

tel. +43/ 664 /5112475

ubytování pokoj –   10€ člen Alpenvereinu, 19€ nečlen

noclehárna –   7€ člen, 12€ nečlen

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě a na jaře nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Do Seewiesenu můžeme dojet autem či autobusem.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Seewiesen - chata Voisthalerhütte - sedlo Fölzsattel - vrchol Zlacken - sedlo Zlacken - vrchol Feistringstein - Seewiesen

Orientační rozpis po dnech

1. den – Seewiesen – chata Voisthalerhütte

2. den – chata Voisthalerhütte – sedlo Fölzsattel – vrchol Zlacken – sedlo Zlacken – vrchol Feistringstein – Seewiesen

Další možnosti túr v okolí

Výstup okruhem na vrchol Hochschwab skrze kvetoucí louky.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: