Treky

Trekování v NP Tara – domov medvědů i vzácného smrku omorika

Pohoří Tara se nachází na západě Srbska a v očích turistů se jedná o velmi zajímavou oblast. Důvodem jsou především místní přírodní poklady v podobě hor, soutěsek, krasových jeskyní a kaňonu řeky Driny. Není náhodou, že se Tara nachází na seznamu přírodního dědictví UNESCO.

Tara – Srbsko

Typ
1-denní
Stát
Srbsko
Další státy
Srbsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
říjen, září, srpen, červenec, červen, květen
Délka
15 km
Nejvyšší bod
1100 m n. m.
Převýšení
500 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

„Když po dvou kilometrech chůze pojednou objevuji v bahnité lesní cestě několik velkých stop medvěda, celá výprava najednou zpozorní. Bezstarostné šlapání je to tam, všichni si začínají pečlivě obhlížet okolní les, kterým procházíme. Objevují se další stopy a zdají se být čerstvé – v jednom místě dokonce zřetelně ucítíme medvědí pach. Obezřetně postupujeme dál, Dušan si bere z hromady dřeva do ruky dřevěnou baldu – medvědobijku“, tato zkušenost asi  nejlépe vystihuje přítomnost medvědů v NP Tara. Berte na tutuo skutečnost prosím zřetel!

Orli, rysi, kamzíci, medvědi, teřevi i vlci jsou stálými obyvateli parku

Národní park Tarase rozkládá ve stejnojmenném pohoří v západním Srbsku, jež je součástí Dinárských Alp.  Skládá se z řady samostatných masivů, jejichž výška se pohybuje mezi 1000 – 1500 metry, navzájem oddělených hlubokými soutěskami. Největším předělem je kaňon Driny, hluboký 250 – 1000 metrů, tvořící hranici s Bosnou a Hercegovinou. Lesy jsou zde zachovány v takřka neporušeném původním stavu, a proto se tu udržela zvířena jinak velmi vzácná: medvědi, rysi, kamzíci, vlci, tetřevi a orli. V parku žije údajně 45 medvědů, z celkového počtu 60-ti volně žijících v celém Srbsku a lidem se prý zatím vždy vyhýbají. Národní park je krasovou oblastí s jeskyněmi, závrty a prameny a je i místem výskytu endemického smrku omorika, jež má daleko štíhlejší korunu než všechny ostatní jehličnany a dostal se i do znaku národního parku Tara.

Turistickým centrem národního parku je Mitrovac uprostřed náhorní plošiny, dostupný jednak z východu po silnici z údolí od města Bajina Bašta a jednak ze severu od vodní nádrže Peručac na Drině. Při příjezdu ostře stoupající silnicí od Peručace najdeme na okraji střediska po levé straně informační kancelář, kde se dají sehnat turistické mapy (140 Dinárů), naproti je Minimarket s množstvím rozličného zboží, včetně potravin – otevřeno 7-15 hod., v sezonu do 17. hod. Od něj vede silnice vpravo nahoru k restauraci Etno s velice dobrou a levnou kuchyní, vlevo pak k jezeru Zaovine. Půldruhého kilometru od centra Mitrovace jsou na loukách náhorní planiny rozesety ubytovací objekty, od pokojů v soukromí po pronájem celých chat.

A kam v parku za výlety?

K poznávání západní části náhorní planiny Tara, oddělené hlubokou soutěskou Klisura Derventa, musíte jet přes vesnici Mitrovac. Toto místo si na mapě zakroužkujte červeně, protože se jedna o jeden z hlavních bodů, vzhledem k průzkumům NP Tara. Rovněž pro vyhlídku Banjska stena, ze které nahlédnete do ostře zařezaného kaňonu řeky Driny, je výchozím místem zmiňovaný Mitrovac.

Další kaňon, který je pastvou pro oči je ten, jež vytvořila řeka Rača. Pro tento výlet už nebudete vyrážet z Mitrovace, ale z 15 kilometrů vzdálené vesnice Bajina Bašta. Místo, ze kterého jsou nejkrásnější výhledy na tuto soutěsku je vyhlídka Vidikovac Crnjeskovo. V neposlední řadě si na seznam cílů k navštívení připište planiny Ljuto a Dobro polje. V jejich blízkosti je také největší jezero NP Tara Zaovine, které také stojí za prohlídku.

Doporučené mapy

TURISTIČKA KARTA – Markirane turističko-pešačke staze Tare 1:100 000

NACIONALNI PARK TARA – Planinarsko-turistička karta 1:50 000

Ubytování a jídlo

Vila TIJANA Mitrovac – Krnja jela

maj. Milojko Novakovič (Beograd) tel. +381 61 6987870

e-mail: milojkonovakovic@gmail.com

Hezká, útulná dřevěná chata pro 6 lidí, vybavená kuchyňkou, WC a sprchou, obývací pokoj s krbovými kamny – cena 5 € / osobu

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Brno – Bratislava-Budapest-Szeged-Beograd-Valjevo-Bajina Bašta-Peručac-Mitrovac = 1020 km

Základní trasa

Mitrovac a okolí

Další možnosti túr v okolí

Túra na Guvništa a Sveti Bor blízko vzdušných lázní Srbskka – Kamene Gory

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: