Treky

Trek zelenou džunglí kaňonu Añisclo v Pyrenejích

Kaňon Añisclo vznikl snad jen jedním máchnutím břitvy do kůže krajiny. Otevřená, zelení mokvající rána, dýchající pralesním vlhkem a klokotem vody v žilách útrob. Vládne zde ticho, rušené jen svistem orlích křídel na obloze. Oproti jinému a nedalekému kaňonu Ordesa je to tady oáza klidu.

Pyreneje – Španělsko

Typ
1-denní
Stát
Španělsko
Další státy
Španělsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen
Délka
20 km
Nejvyšší bod
2060 m n. m.
Převýšení
1900 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Milovník nevšedních zážitků má na výběr ze dvou základních variant poznání tohoto koutku Pyrenejí – přechod džunglí dna soutěsky nebo užasnout nad dokonalou prací pradávných sil z ptačí perspektivy, tedy z hran plošin nebo z vrchů hor, lemujících údolí. Ať se již rozhodneme pro kteroukoli možnost, vždy bude pohár naší touhy naplněn po okraj. Při první návštěvě oblasti jsme po náročném treku zvolili přechod údolím.

Po napínavém sestupu severním zakončením kaňonu následovala pětihodinová štreka zeleným přítmím kolem prskající říčky Bellos. No kolem… jak se vezme. Stezka zdaleka nevede jenom dnem doliny. Stoupá a klesá, proplétá se mezi bloky skal, kličkuje z jedné strany potoka na druhou a jen tu a tam se z klenby listí vynoří kolmé katedrály skalních stěn. V závěru, tedy v okamžiku, kdy již nabíráme dojmu, že máme všechnu tu omamně vonící krásu za sebou, přijde překvapení. Starý kamenný most San Urbez zde překlenuje v závratné výši zelenou šavli řeky Bellos. Neskutečný letecký výhled dnes navíc umožňuje o něco výše se klenoucí nový most.

Průstup kaňonu je pěkným zážitkem, ovšem pláním a horám po jeho okrajích se nevyrovná ani náhodou. Především přechod po páteři rozeklaného hřebene Sestrales na východní straně doliny je skvostnou túrou. Při vhodně zvolené strategii můžeme navíc spojit jak prohlídku kaňonu, tak nahlédnou do něj z bezmála kilometrové výše.

Ubytování a jídlo

chata Refugio de Pineta

chata Refugio de Fuen Blanca

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Pokud budete kaňonem prostupovat ze severu, je pro vás výchozím bodem chata Refugio de Pineta u silnice A – 2611, směřující od městečka Bielsa.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

chata Refugio de Pineta - parkoviště "Aparcamiento de acceso a San Urbez"

Další možnosti túr v okolí

Výstup na často opomíjený pyrenejský vrchol – Tobacor

Výstup na vrchol Sestrales Alto (2060 m) je hotovým orientačním rébusem a bloudění v labyrintu tekoucích štěrků, kolem skalních věží a krajkovím skalnatých teras zvládnou jen nezničitelní jedinci – dobrých 12 hodin cesty, ale rozhodně to stojí za to. Vždyť odnikud jinud nejsou pohledy do jícnu kaňonu a na hřeben hor v barvě skořice Tres Sorones (Tři sestry – Perdido, Soum de Ramond a Cilindro) krásnější.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: