Treky

Trek z údolí Waimakariri přes sedlo Harman Pass

Rozkládá se na obou stranách hlavního hřebene Jižních Alp, který odděluje deštné pralesy západního pobřeží od pabukových pralesů na východních svazích hor. Jedná se o drsnou horskou krajinu s ledovci protkanou hlubokými údolími.

Jižní Alpy, NP Arthur’s Pass a Taipo Forest – Nový Zéland

Stát
Nový Zéland
Další státy
Nový Zéland
Počet dní
4
Vhodné měsíce
prosinec, listopad, březen, únor, leden
Délka
44 km
Nejvyšší bod
1385 m n. m.
Převýšení
1800 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Národní park Arthur’s Pass se nachází ve střední části Jižního ostrova Nového Zélandu. Rozkládá se na obou stranách hlavního hřebene Jižních Alp, který odděluje deštné pralesy západního pobřeží od pabukových pralesů na východních svazích hor. Jedná se o drsnou horskou krajinu s ledovci protkanou hlubokými údolími.

Popisovaný trek představuje jednu z mnoha variant přechodu hřebene Jižních Alp. Charakteristikou treku jsou pestrý a náročný terén a časté brození řek, jejichž rozvodnění při déletrvajícím dešti může znemožnit další cestu. Trek vede první den nejprve širokým údolím řeky Waimakariri. Následuje přechod průsmyku Harman Pass (1 321 m) a sestup údolím podél řeky Taipo River. Poslední den je ve znamení přechodu hřebene Kelly Range.

Trasa je pouze z necelé poloviny značenou stezkou („track“) a převážně se jedná o trasu („route“) nepravidelně značenou tyčemi, kameny, apod. Jsou proto nezbytné dobré orientační schopnosti v horském terénu. Jedním z lákadel treku jsou přírodní termální prameny u chaty Julia Hut.

Ubytování a jídlo

Noclehy v turistických chatách (backcountry huts). Poplatek za ubytování v nich se platí před trekem např. v informačních centrech DOC zakoupením lístků (hut tickets), případně ročního průkazu (annual hut pass). Zásoby jídla na celý trek je nutné vzít s sebou.

Potřebné vybavení

běžná trekingová výbava, pevné boty, topografická mapa oblasti

Přístup na začátek

Trek začíná na místě zvaném Klondyke Shelter ležícím na silnici SH73 8 km jižně od Arthur’s Pass Village

Přístup z konce

Trek končí rovněž na silnici SH73 v místě zvaném Kelly Shelter, kolem 3 km severně od vesnice Otira.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Klondyke Shelter – Waimakariri River – Carrington Hut – Harman Pass – Julia Hut – Mid Taipo Hut – New Dillon Hut – Kelly Range – Kelly Saddle – Kelly Shelter

Orientační rozpis po dnech

  1. Klondyke Shelter – Carrington Hut
  2. Carrington Hut – Julia Hut
  3. Julia Hut – New Dillon Hut
  4. New Dillon Hut – Kelly Shelter

Další možnosti túr v okolí

Možné postranní výlety z Carrington Hut do Baker Hut a případně z Harman Pass na vrchol Mt. Campbell (1829 m). Rovněž lze např. v případě nepřízně počasí vynechat závěrečný přechod hřebene Kelly Range a od chaty New Dillons Hut pokračovat podél řeky Taipo až k silnici SH 73.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: