HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Treky

Trek z údolí Solang na Tentu La

Populární horské středisko Manali může být výchozím bodem pro mnoho zajímavých treků.  Chcete-li bez větších obtíží posunout svůj výškový rekord k magické hranici 5000 metrů a máte-li jen necelé čtyři dny času, pak je dobrou volbou nenáročná túra do 4996 metrů vysokého sedla Tentu La. Výstup vede nádhernou přírodou a míjí ledovcové jezírko Beas Kund.

Himálaj – Indie

Stát
Indie
Další státy
Indie
Počet dní
4
Vhodné měsíce
říjen, září, srpen, červenec, červen, květen
Délka
35 km
Nejvyšší bod
4996 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Populární horské středisko Manali může být výchozím bodem pro mnoho zajímavých treků. Stačí jen popojet pár kilometrů do některé z přilehlých vesnic a vydat se vzhůru do hor. Chcete-li bez větších obtíží posunout svůj výškový rekord k magické hranici 5000 metrů a máte-li jen necelé čtyři dny času, pak je dobrou volbou nenáročná túra do 4996 metrů vysokého sedla Tentu La. Výstup vede nádhernou přírodou a míjí ledovcové jezírko Beas Kund. Nepotřebujete žádnou zvláštní výstroj, ale hodí se alespoň částečná aklimatizace. Výchozím bodem treku je vesnice Palachan v údolí Sollang, kam dojede z Manali veřejnou dopravou za necelých třicet minut

.Odtud pokračujme po džípy vyjetých serpentinách vzhůru údolím k lyžařské stanici Sollang, kde je malý penzion a pár chatek místního horolezeckého klubu.O několik kilometrů výše mizí cesta v borovém lese a následně křižuje několik horských paloučků. Občas je nutné obejít hromadu kamenní z četných sesuvů. První etapa treku končí ve výšce 2743 metrů, kde leží někdejší pastevecká osada Dhundi, dnes spíše turistické tábořiště. Další den dojdeme za asi 6 hodin k ledovcovému jezírku Beas Kund.

Cestou se nabízejí směrem na západ výhledy na horu Hanumman Tibba (5928 m). Třetí den zanecháme v kempu batohy a nalehko podnikneme útok na sedlo Tentu La (4996 m). Cesta je velmi strmá a míjí malý ledovec. Výstup do sedla a následný sestup zpět na Beas Kund lze snadno stihnout během jednoho dne. Čtvrtý den je vyhrazen pro návrat zpět do údolí Sollang a odjezd z Palachanu do Manali. Pokud nespěcháte, dopřejte si den navíc u jezera, zvláště pokud bude hezké počasí.

Ubytování a jídlo

U jezera Beas Kund funguje každou sezónu kemp, kde lze sehnat nepříliš lákavé ubytování. Vlastní stan je výhodou. Jídlo problematické kvality lze sehnat v Palchanu i Dhundi, u jezera Beas Kund mají také mírně předražené menu. Mít vlastní zásoby není rozhodně na škodu.

Potřebné vybavení

Není potřeba žádné speciální vybavení. Hodit se může stan, nepromokavá bunda a trekové hůlky.

Přístup na začátek

Autobusem z/do Manali.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Počet lidí za rok (odhadem)

1000

Základní trasa

Solang Valley - Palachan – Dhundi – Beas Kund – Tentu La

Orientační rozpis po dnech

  1. Palachan – Dhundi
  2. Dhundi – Beas Kund
  3. Beas Kund – Tentu La – Beas Kund
  4. sestup zpět do Palachanu

Další možnosti túr v okolí

Ze sedla Tentu La lze samozřejmě pokračovat dále do hor. To je již však nesrovnatelně náročnější podnik, při kterém musíte do pětitisícového sedla vynést i svůj batoh. Stezka pokračuje směrem na západ k osadě Bara Bangahal, kde se větví. Jedna odbočka vede pře průsmyk Waru do vesnice Palampur v údolí Kanga. Druhá klesá do vesnice Machhetar, odkud vede silnice do přilehlého údolí Ravi. Třetí možností je odbočka zpět na východ, po které lze pře průsmyk Sagor dojít až do Nagaru v údolí Kulu.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: