HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Treky

Trek z Nagaru do Malany

Tajemná vesnice Malana je jednou z nejpopulárnějších trekových destinací v okolí známého horského střediska Manali. Leží pod vrcholem hřebene, který od sebe odděluje údolí řek Kulu a Parvatí.

Himálaj – Indie

Stát
Indie
Další státy
Indie
Počet dní
3
Vhodné měsíce
říjen, září, srpen, červenec, červen, květen, duben
Délka
35 km
Nejvyšší bod
3900 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Tajemná vesnice Malana je jednou z nejpopulárnějších trekových destinací v okolí známého horského střediska Manali. Leží pod vrcholem hřebene, který od sebe odděluje údolí řek Kulu a Parvatí. Místní obyvatelé vyznávají zvláštní náboženský kult, jehož panteonu dominuje bůh Jumla. Zřejmě jde o nejrannější verzi dávné arijské mytologie. Domorodci se považují za vyvolený a čistý národ, který může být fatálně pošpiněn stykem s okolním světem. Dříve byl vstup jinověrců do vesnice přísně zakázán, nyní se cizinci pouze ničeho ve vsi nesmějí dotýkat.

Chodit je dovoleno pouze po hlavních ulicích. Fotografování kupodivu zakázáno není, ale vyžadován bývá téměř vždy poplatek. Navzdory své víře jsou místní obyvatelé značně pokaženi turistickým ruchem, který se pozvolna stal hlavním zdrojem jejich obživy. Veřejným tajemstvím je, že mnoho turistů sem přijíždí hlavně za levným hašišem (čaras). Zlé jazyky také mluví o tom, že nedotknutelnost řady místních žen končí po setmění, kdy se věnují prostituci. Oblast má pověst tak trochu nebezpečné destinace, neboť zde v posledních deseti letech záhadně zmizelo mnoho cizinců. Žádnou raritou nejsou vývěsky v hotýlcích se zoufalými vzkazy rodičů, jenž žádají informace o svých zmizelých ratolestech. Opatrnost je proto jistě na místě.

Na druhou stranu nutno podotknout, že řada cizinců se zde bez problému zdržuje týdny i měsíce a drtivá většina pohřešovaných jsou Izraelci, kteří mají tuto oblast ve velké oblibě a svým hulvátským chováním a dosti nestřídmou konzumací čarasu i alkoholu značně otravují život nejen vesničanům ale i ostatním turistům. Trek do Malany je nejlépe začít ve snadno dostupném Nagaru, který leží na poloviční cestě mezi městečkem Manali a osadou Kulu. Nejprve si prohlédneme místní hrad, jehož část slouží k ubytování cizinců. Další zajímavostí je expozice věnovaná pracím avantgardního umělce Nicholase Roericha, který zde žil v roce 1930.

Poté zamíříme na východ do hor k vesnici Rumsu. Přes les následně přicházíme k průsmyku Chanderkani (3660 m). Na stezku navazuje mnoho odboček a místy je orientace dosti nesnadná. Les občas vystřídají paloučky jako stvořené pro táboření. Obzoru dominují zasněžené vrcholy pětitisícovek Dhaula Dhar a Hanuman Tibba. Místy lze zahlédnout i horu Ghalpo. Krátce po překročení hřebene stezka prudce klesá k vesnici Malana, kam lze dojít za pár hodin. Odložme však zatím návštěvu vesnice a využijme získanou nadmořskou výšku k průzkumu horní části údolí Malana, kde leží letní pastviny vesničanů. Trasa vede skalnatým ale nenáročným terénem, kde můžete narazit na pastevce zvané Gaddi. Poté klesá na alpské louky a chvílemi se ztrácí v rododendronových lesích, kde lze údajně čas od času spatřit i medvěda.

Pokud budete mít stále dost energie, vyškrábejte se až pod ledovec na konci údolí a tam rozložte tábor. Následující den lze seběhnout do Malany za pár hodin. K prohlídce Malany (2650 m) postačí jen chvíle. Jsou zde tři chrámy bohatě zdobené rohy, kůžemi a dřevořezbami. Vesničané se považují za potomky armády Alexandra Velikého. Jiná verze vidí jejich původ na jihu Indie. Ve skutečnosti je však jejich jazyk „kanashi“ blízký tibetským dialektům. Pro pohyb ve vesnici platí přísná pravidla, jejichž nedodržení se nevyplácí. Za vše jsou přísné peněžité pokuty.

Z Malany klesá směrem na jih stezka do údolí Parvati. Sestup o 800 výškových metrů níže zabere volným tempem téměř celý den.První vesnicí na trase je Rashol, kde se bystřina padající z Malany vlévá do řeky Parvati. Odtud pokračuje cesta do nedaleké obce Jari, kde snadno seženete dopravu do Kulu nebo Manali. V případě zájmu není problém najmout nosiče nebo mulu.

Ubytování a jídlo

Jednoduché ubytování a jídlo lze sehnat ve všech vesničkách na trase. Vlastní stan není nutný, ale může být výhodou. Vyplatí se vzít do batohu nějaké potraviny na zpestření jídelníčku a balenou vodu.

Potřebné vybavení

Vhodná obuv, nepromokavá bunda. Hodí se čelovka a trekové hůlky.

Přístup na začátek

Autobusem nebo minibusem do Manali nebo Kulu

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Počet lidí za rok (odhadem)

1000

Základní trasa

Kulu valley - Nagar – Rumsu – Malana – Rashol – Jari - Parvati Valley

Orientační rozpis po dnech

  1. Kulu valley – Nagar – Rumsu
  2. průsmyk Chanderkani – Malana
  3. Rashol – Jari – Parvati Valley

Další možnosti túr v okolí

Trek je možné začít přímo v Manali. Nebo lze trasu protáhnout o túru údolím Parvati. Po sestupu z Malany do vesnice Rashol nepokračujte do Jari, ale odbočte vlevo a vydejte se proti proudu řeky na návštěvu vesnic Manikaran, Pulga a Khirganga. Na spoustu dalších možností přijdete sami při pohledu do mapy nebo do plánků v průvodci Trekking in the Indian Himalaya od Lonely Planet.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: