Trek ve Wádí Hasa
Treky

Trek ve Wádí Hasa

Průchod větší částí jednoho z nejdelších jordánských kaňonů s mnoha termálními prameny

Levantská příkopová propadlina – Jordánsko

Typ
3-denní
Stát
Jordánsko
Další státy
Jordánsko
Počet dní
3
Vhodné měsíce
říjen, září, srpen, červenec, červen, květen, duben
Délka
15 km
Nejvyšší bod
800 m n. m.
Převýšení
100 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Podrobný popis

Průchod Wádím Hasa je nádhernou akcí, kdy se prochází větší část druhého nejdelšího kaňonu v Jordánsku. Samotný kaňon je známý i pod svým biblickým názvem údolí Zered, které tvořilo hranici mezi královstvím Edóm a Moáb. Průchod trvá 2-3 dny, ale doporučuji nespěchat a kochat se okolní krásou.

Dolomitový kaňonDolomitový kaňon

Nejvhodnějším výchozím bodem je checkpoint lázní Afra. Tyto lázně jsou přístupné autem po silničce odbočující z King´s highway v půli cesty mezi Kerakem a Al – Tafilah. Strážný na checkpointu je velmi rád za jakoukoli návštěvu, která ho vytrhne ze samoty a rád vás nechá v domku přespat, pohostí čajem a výbornou kávou. Přímo pod domkem je Wádí Afra, kterým budete sestupovat do Wádí Hasa. Ráno pokračujete směrem k lázním a asi po 200 m chůze odbočíte ze silnice k potoku tekoucím Wádím Afra. Voda je pod lázněmi prvních pár set metrů až nepříjemně horká. Z obou stran údolí teče do potoka velké množství studených i teplých pramenů. Pokračujete asi 2-3 hod ve směru proudu potoka. Potok je ze začátku pouze asi 2 m široký, hluboký po kotníky pouze s mírným sklonem, takže není problém ho přecházet. Postupem času se údolí změní v kaňon s kolmými stěnami, cesta je přehrazena mnoha vodopády a je nutné si hledat cestu podél potoka přes ohromné kameny. Okolo začínají růst palmy a barva okolní krajiny se mění z pouštní šedožluté na zelenou.

Vápencový kaňonVápencový kaňon

Po vyústění Wádí Afra do Wádí Hasa se dáte doleva a sledujete jednu z mnoha cestiček vyšlapaných kozami. Cílem je s co nejmenší námahou dostat se až k říčce, která protéká Wádí Hasa. Poté pokračujete po březích či korytem říčky. Pravděpodobně potkáte pasáky koz a krav. Po další 1-1,5 hod údolí zahne doleva a tok vodopádem padá do pár desítek metrů dlouhého, asi 10 m hlubokého vápencového kaňonu. Obejdete ho po levé straně. Poté nastává nejobtížnější část celého treku. Po délce asi jednoho km říčka tvoří mnoho vodopádů a je nutné složitě hledat cestu po obou stranách toku přes balvany a křoví. Cesta zde není téměř znatelná. Po překonání tohoto úseku (asi 2 až 3 hod) začíná samotný kaňon. Tok se zklidní a okolní stěny jsou hustě porostlé palmami. Cesta příjemně plyne většinou korytem říčky, ve které příjemně vlažná voda ve svém nejhlubším místě sahá maximálně po stehna. Sledujte pozorně levý břeh a po necelé hodině chůze narazíte na malou tůni s termální vodou, vedle které je plošina vhodná ke stavbě několika stanů.

Nejobtížnější místo trekuNejobtížnější místo treku

Další den pokračujete podél proudu. Po přibližně hodině chůze narazíte na úzký kaňon z levé strany. Pokud půjdete asi 50 m tímto kaňonem, narazíte na malé studené jezírko, kde je možné se zvlažit. Pokračujte hlavním tokem. Údolí se zúží a říčka je brzy lemována několik set metrů vysokými pískovcovými stěnami a cesta je zcela zřejmá. V několika místech je nutné opustit dno kaňonu a překonat krátké úseky po skalních plošinách. Zde sledujte „mužíky“ postavené místními beduíny. Asi po 4-5 hodinách chůze je na levém břehu kamenný útvar připomínající ponorku. Pokud se již stmívá, je zde možné na skalní plošině postavit stan. Asi 2 min chůze od tohoto útvaru zleva vlévá do říčky potok končící asi 3 m vodopádem, vhodný k nabrání vody na pití. Nad tímto vodopádem potok tvoří jezírko se studenou vodou. Po dalších dvou hodinách pískovec vystřídá na zhruba půl km dolomit. V půli tohoto dolomitového kaňonu tok zahýbá v pravém úhlu doleva a v úseku zhruba 200 m zvětšuje svůj spád. Opatrně pokračujte po pravé straně toku, kde je síla proudu nejmenší. Po dalších dvou hodinách je říčka přehrazena obrovským balvanem. Úsek projděte korytem říčky. Pokračujte další 2 hod a tok je opětovně zablokován obrovským balvanem. Úsek zdoláte po pravé straně kaňonu přes asi 3 m vysoký skalní stupeň. Po dalších 30 min chůze kaňon končí a váš trek je u konce. Vesnice Sufi, kde je možné objednat si odvoz či nakoupit jídlo, je vzdálená dalších 10 min chůze. Kolem vesnice vede Dead Sea highway.

Ubytování a jídlo

Nutné mít jídlo na celou dobu, místní beduíni vás pozvou maximálně na čaj a nabídnou chléb.

Potřebné vybavení

Obvyklé vybavení pro trekování včetně spacáku, případně i stanu. Vhodné použití uzavřených bot kvůli štěrku ve vodě.

Přístup na začátek

taxíkem z Keraku nebo Al – Tafilah. Taxík z Keraku stojí 20 JOD.

Přístup z konce

Taxíkem či autobusem z vesnice Safi

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

nejsou

Základní trasa

Lázně Afra, Wádí Afra, Wádí Hasa, Saf

Orientační rozpis po dnech

1. den: Hammam Afra – tůně s termální vodou

2. den: tůně s termální vodou – plošina u útvaru „Ponorka“

3. den: plošina u útvaru „Ponorka“ – Safi

Další možnosti túr v okolí

Wádí Hudeira (Numeira) asi 5 km severně od Safi.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: