Treky

Trek v údolích Bayankol, Kok-pak a Sarydžaz

Trek začíná v podhůří Centrálního Ťan-Šanu s malebnými dolinami a hustými lesy, postupně nás ale zavede až do jeho nejvyšší, silně zaledněné části. Po cestě je z několika míst vidět úžasná pyramidaKhan Tengri, která je nejvyšší kazašskou horou a zároveň nejsevernější sedmitisícovkou na světě.

Centrální Ťan-Šan – Kazachstán

Stát
Kazachstán
Další státy
Kazachstán
Počet dní
14
Vhodné měsíce
srpen, červenec
Délka
180 km
Nejvyšší bod
4400 m n. m.
Převýšení
4500 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Trek začíná v podhůří Centrálního Ťan-Šanu s malebnými dolinami a hustými lesy, postupně nás ale zavede až do jeho nejvyšší, silně zaledněné části. Po cestě je z několika míst vidět úžasná pyramida Khan Tengri, která je nejvyšší kazašskou horou a zároveň nejsevernější sedmitisícovkou na světě. Kromě Khan Tengri je možné obdivovat spoustu pětitisícových a šestitisícových vrcholů. Na treku nejsou prudké nebo exponované partie.

Několik dní se ale jde mimo cesty a také na ledovci Semjonova se musí cesta hledat. Minimálně dvě noci se spí na ledovci ve výšce asi 4000 metrů. Při pěkném počasí a dostatku času se vyplatí na ledovci zůstat déle a podniknout túry po okolí (např. na sedlo Mušketova). Nejvyšší průsmyk Semjonova je technicky zcela bez problémů, je ale třeba vyjít ráno co nejdříve, dokud se sníh neboří (my jsme se kolem poledne začali cestou z průsmyku bořit tolik, že jsme raději postavili stany poblíž průsmyku Kosmonautů – 100 výškových metrů pod sedlem Semjonova – a pokračovali až druhý den ráno, kdy sníh opět zmrznul).

Celá trasa se dá projít asi za 11 dní, ale vyplatí se mít rezervu a podniknout výstupy na vyhlídkové kopce, sedla nebo do bočních údolí. Údolí Sarydžaz a ledovec Semjonova jsou už na kyrgyzském území, přičemž přechod hranice je oficiálně zakázaný. Riziko případné kontroly se dá prakticky vyloučit, pokud by se z treku vynechala dolina Sarydžaz a na ledovec Semjonova sešlo ze sedla Naděžda.

Ubytování a jídlo

je potřeba mít sebou stan a vzít si veškeré jídlo sebou

Potřebné vybavení

běžná trekingová výbava, pevné boty, nutné oblečení a spacák do nízkých teplot, mačky, cepín, úvazky a lano (ve výškách nad 4000m jsou trhliny skryté pod sněhem)

Přístup na začátek

pohraniční post Bayankol (taxi z města Kegen nebo Narynkol)

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

povolení do pohraniční oblasti 30USD, zařídila nám předem CK Tourasia (www.tourasia.kz)

Základní trasa

pohraniční post Bayankol – dolina Buzumbay – jezero Karakol – sedlo a dolina Iglú – dolina Kok-pak – sedlo východní Kok-pak – dolina Sarydžaz – ledovec Semjonova – průsmyk Semjonova – ledovec Západní Bayankol – dolina Sarykojnou (pokračování doliny Bayankol) – Žarkulak – dolina Alajgyr (odbočka) – dolina Bayankol – pohraniční post Bayankol – vesnice Karatogan

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Honza

Ahoj, prosím mohli byste napsat nějaké podrobnosti ohledně získávání povolení vstupu do údolí Bayanol? Hlavně jestli lze získat i na místně a případně jak dlouho to přes cestovku trvá a co vše je třeba.
díky moc.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: