HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Trek v polských Tatrách – výstup na Wielki Giewont
Treky

Trek v polských Tatrách – výstup na Wielki Giewont

Výstup na bájnou horu Poláků.

Tatry., Polsko

Druh treku
1-denní
Stát
Polsko
Další státy
Polsko
Obvyklý počet dní
1
Vhodné měsíce
V, VI, VII, VIII, IX, X
Počet km (zhruba)
15
Nejvyšší bod
1894
Obtížnost
Mírně náročný

Podrobný popis

Wielki Giewont je považován za polskou národní horu, podobně jako náš Blaník. Podle pověsti spí pod hodou rytíři, kteří přijedou polskému národu na pomoc, až mu bude nejhůře.

Naši túru začínáme v Krzeptówkách na okraji Zakopaného. Nejprve musíme zaplatit vstup do národního parku / 5 zlotých/ a vyrážíme. Počasí je na polovinu října krásné, je teplo a slunečno. Jdeme lesní cestou po žluté turistické dolinou Malej Laki. Asi po hodině přicházíme na louku, kde je odpočinkové místo. Slunce krásně osvětluje hory tyčící se před námi, a po přechodu louky začíná stoupání po kluzké kamenné cestě. Pak projdeme vyschlým korytem potoka a vnoříme se do husté kleče. Po hodině stoupání jsme v Kondratově sedle. Tady jsou krásné vyhledy na východní část Tater. Výstup na Giewont pokračuje po modré turistické značce a asi sto metrů pod vrcholem se cesta mění v jednosrměrnou. Důvodem je vysoký počat turistů, kteří chtějí v sezóně toto kultovní místo Poláků navštívit. Ale v polovině října je to v pohodě, na vrcholu je nás asi deset. Užíváme si krásné výhledy na všechny světové strany. Občerstvíme se, dáme vrcholové pivo a po nezbytných fotkách sestupujeme zpět do sedla. Pak pokračujeme v sestupu po modré na Kondratowu chatu. Odtud vede sestupová cesta stále po mordé turistické značce až do Kužnice. Pak nás čekají ještě dva kilometry a jsme v Zakopaném, kde si s chutí dáme jedno místní pivo.

Ubytování a jídlo

Pouze na Kondratowě chatě. Je lepší si jídlo a pití vzít s sebou.

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích

ne

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti

nejsou

Potřebné vybavení

Obvyklá výbava na horskou túru.

Přístup na začátek

Krzeptówki

Přístup z konce

Kužnice

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Vstup do NP 5 zlotých.

Základní trasa

Krzeptówki-Dolina Malej Laki-Wielki Giewont-Hala Kondratowa-Kužnice-Zakopane.

Přidejte se k diskuzi

Odpovídáte na komentář: