Trek v polských Tatrách – po Červených vrších s výstupem na Svinici
Treky

Trek v polských Tatrách – po Červených vrších s výstupem na Svinici

Krásné výhledy z vrcholu Svinice.

Tatry. – Polsko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Polsko
Další státy
Polsko, Slovensko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
20 km
Nejvyšší bod
2301 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Nástup na tuto celodenní túru zahajujeme v Kužnici. Po zelené turistické značce jdeme kolem potoka Bystra na Myslenickie Turnie /1360 m/a odtud pokračujeme na Kasprowy Wierch /1985 m/. Počasí je na polovinu října krásné slunečné, ale na hřebenu fouká studený vítr.

My pokračujeme po červené přes Góru Beskid /2014 m /, Laliové sedlo /1952 m/ do Svinického sedla /2051 m/. Tady začíná vlastní výstup na Svinici /2301 m/. Zprvu  se stoupá po kamenném chodníku, který se postupně ztrácí. Ale značení je dobré, takže vše jde bez problému. Pak následuje traverz do místa, které je jištěno řetězy. A tady už začíná závěrečný strmý výstup na vrchol.

Na místech, kde to jde, je dobré se zastavit, protože výhledy na slovenskou část Tater, především Kriváň, Kóprovský štít a pod ním se  rozprostírající jezera, je úchvatný. Výstup je opět jištěn řetězy a v pohodě. Za necelou půlhodinu jsme na vrcholu. Tady jsou krásné rozhledy na všechny strany včetně Zakopaneho a krásných ples na polské straně Tater. Jako na dlani máme Červené vrchy, kudy povede další část naší túry.

Neradi sestupujeme do sedla a pokračujeme zpět známou cestou na Kasprowy Wiech. Odtud jdeme stále po červené po hřebenech Červených vrchů přes Goričkovu kopu /1912 m/ do Kondrackého sedla /. Vystoupáme na 2004 metrů vysokou Kondratovu kopu, naposled se rozhlédneme po Červených vrších a po žluté turistické značce sestupujeme na Kondracku.

Slunce velmi rychle mizí za vrcholky hor a my pospícháme stále po žluté do Doliny Malej Laki. Poslední úsek už jdeme při čelovkách, protože říjnový den je už poměrně krátky…..

Ubytování a jídlo

Jídlo a dostatek vody na celodenní túru s sebou.

Potřebné vybavení

Obvyklé vybavení na horskou túru. Závěrečný výstup na vrchol Svinice je jištěn řetězy.

Přístup na začátek

Kužnice.

Přístup z konce

Krzeptówki – Dolina Malej Laki.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Platí se vstup do NP 5 zlotých na osobu a den.

Základní trasa

Kužnice-Kasprowy Wierch-Svinica-Goričková kopa-Kondratova kopa- údolí Malej Laki.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: