Trek okolo východních fjordů na Islandu
Treky

Trek okolo východních fjordů na Islandu

Působivý trek kolem východních fjordů na Islandu mezi městy Bakkagerdi a Seydisfjördur.

okolí Borgarfjörduru – Island

Typ
4-6 denní
Stát
Island
Další státy
Island
Počet dní
6
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Délka
60 km
Nejvyšší bod
600 m n. m.
Převýšení
4500 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
neuvedeno
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Výborné lokality pro vícedenní treky jsou Východní a Západní fjordy. Tyto geologicky starší oblasti Islandu nabízejí dech beroucí pobřežní scenerie. Od mořské hladiny se často zvedají až 1000 metrů vysoké hory.

V informačním centru v Egilsstadiru kupujeme mapu na túru kolem Borgarfjörduru – trek opuštěnými zálivy. Trek vedoucí oblastí rozpadlých farem, barevných hor a hlubokými fjordy je zajímavou a plnohodnotnou alternativou ke známějším islandským trekům. Treking v okolí Borgarfjörduru byl dokonce v roce 2005 zařazen mezi 25 nejlepších trekových tras světa ve výběru National Geographic.

Islandské léto

Překvapuje nás, kolik ještě v polovině června leží na horách sněhu. Jezírko Stórurd, zdejší chlouba s obřími balvany lávy a tyrkysovou vodou, je bohužel stále z poloviny zamrzlé. Okolo pekelně zhlížející hory Dyrfjöll (1136 m) probíháme se zatajeným dechem ve strmých sněhových polích. Fičí ledový vichr, v noci naší jediné sousedce v kempu ve vísce Bakkagerdi ulétl stan. Islandské léto jak se patří.

Ani pohled na roztomilé papuchálky na útesech Hafnarhólmi nás nezahřívá u srdce. Jsou schovaní pod zemí v norách, kde sedí na vejcích. Sem tam nějaký v dálce přece jen prolétne.

Za prvním nízkým sedlem se otevírá pohled na záliv Brúnavík s malou záchrannou chatkou. Na jedné straně pláž vklíněná mezi hory a vlnící se arktické moře, na druhé straně paprsky slábnoucího slunce nad barevnými vrcholky ryolitových hor. Stojíme mezi zbytky ohrady a rozpadlé farmy, sem tam proběhne pasoucí se ovce.

Nejkrásnější část

To ticho, prostor, klid. Právě první část treku, přechod okolo Dyrfjöllu, záliv Brúnavík a přechod barevných hor, považuji za nejkrásnější. V dalších zálivech Breidavík a Húsavík se již nacházejí horské chaty, v létě se zde platí i za stanování u chaty. Trek je dobře značený barevnými kolíky.

Kolem velkého jezera pokračujeme v přechodu z jednoho fjordu do druhého. Bohužel již šlapeme po horských cestách pro džípy, výhledy na hluboké fjordy za to ale stojí. Za celou dobu potkáváme jen jednu zbloudilou Slovenku a dva muže z Polska, žijící na Islandu a podnikající pravidelně dlouhé víkendové přechody. Přicházejí i první brody, naštěstí nám přeje počasí, již několikátý den svítí slunce.

Pozor na sníh

Přechod posledního sedla Hjálmárdalsheidi s výškou pouhých 550 metrů nad mořem komplikuje velké množství sněhu. Značení mizí pod sněhem, kterého přibývá s výškou. Jsou ho snad dva metry. Naštěstí objevujeme něčí stopy, které nás dovedou nahoru do sedla. Poté ale ztrácíme orientaci a těžko hledáme cestu dolů. Ještěže jsou v létě na Islandu dny tak dlouhé.

Poslední brod rozvodněné říčky a sbíháme dolů k fjordu, jak jen to jde. Sedíme před stanem a těžko nacházím slov pro popis vyhlídky na monumentální fjord Seydisfjördur. Po šesti dnech přicházíme do městečka Seydisfjördur, odkud odjíždíme trajektem domů. Jako poslední islandský bonus nám na cestu mává v moři velryba. Sbohem islandští Elfové.

Ubytování a jídlo

Kemp Bakkagerdi

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém. Dále věci na nocování a vaření.

Přístup na začátek

Bakkagerdi je dostupné po silnici č. 94

Základní trasa

Bakkagerdi - záliv Brúnavík - sedlo Hjálmárdalsheidi - Seydisfjördur

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Petr

Zdravím, mám dotaz, jestli nevíte, jakse dostat k treku z Rejkjavíku, popřípadě kde jste nechali auto a pak se k němu dostali zpět? Díky zaodpověď

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: