Trek v NP Arthur’s Pass: Minchin Pass & Mingha – Deception Route
Treky

Trek v NP Arthur’s Pass: Minchin Pass & Mingha – Deception Route

Národní park Arthur’s Pass leží ve střední části pohoří Jižní Alpy, které tvoří páteř Jižního ostrova Nového Zélandu. Byl založen roku 1929 jako třetí novozélandský národní park a první na Jižním ostrově.

Jižní Alpy, Arthur’s Pass – Nový Zéland

Stát
Nový Zéland
Další státy
Nový Zéland
Počet dní
6
Vhodné měsíce
prosinec, listopad, říjen, září, srpen, červenec, červen, květen, duben, březen, únor, leden
Délka
100 km
Nejvyšší bod
1100 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Národní park Arthur’s Pass leží ve střední části pohoří Jižní Alpy, které tvoří páteř Jižního ostrova Nového Zélandu. Byl založen roku 1929 jako třetí novozélandský národní park a první na Jižním ostrově. Západní a východní část parku jsou naprosto odlišné – na západních svazích najdeme deštný prales, ročně tu totiž spadne velké množství srážek, východní svahy jsou suché, porostlé bukovými lesy.

Okružní trek je možno jít oběma směry, lze také absolvovat jen jeho část. Trek mnohokrát překračuje nepřemostěné vodní toky, které je nutno přebrodit. V případě silnějších nebo déletrvajících srážek se řeky rozvodňují a stávají se nepřekonatelnými. Je nutno čekat na opadnutí vody. Stezka v údolí velkých řek (Taramakau, Bealey) je z důvodu častých změn říčního koryta značena jen orientačně, nejlepší cestu a místa k přebrodění si musí najít každý sám.

Ubytování a jídlo

Přespání možné v chatách a bivacích udržovanými DOC (Department of Conservation), předem je nutné v některém z informačních center zakoupit lístky (hut tickets), kterými se na chatách platí (bivaky a chaty zařazené v kategorii „basic“ jsou zdarma). Při delším cestování na Novém Zélandu je další možností zakoupit Backcountry Hut Pass platný po dobu 12 měsíců. Jídlo vlastní.

Potřebné vybavení

běžná trekingová výbava

Přístup na začátek

Okruh začíná u přístřešku Andrews Shelter, který je u vedlejší silničky Mount White Road odbočující ze silnice číslo 73 propojující západní a východní pobřeží (Greymouth – Christchurch). Odbočka je asi 24 km východně od Arthur’s Pass.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Ne

Základní trasa

Andrews Shelter - Casey Saddle - Casey Hut - Trust/Poulter Hut - Lake Minchin - Minchin Pass - Taramakau River - Otira River – silnice SH 73 - Deception River - Goat Pass Hut - Mingha Biv - Dudley Knob - Bealey River - Andrews Shelter

Orientační rozpis po dnech

  1. Andrews Shelter – Casey Hut
  2. Casey Hut – Minchin Biv
  3. Minchin Biv – Kiwi Hut
  4. Kiwi Hut – Upper Deception Hut
  5. Upper Deception Hut – Andrews Shelter

Další možnosti túr v okolí

Trek se kříží s množstvím dalších stezek, jež lze využít jako variantu k popisovanému okruhu. Zajímavá je odbočka od Goat Pass Hut k plesu Lake Mavis (neznačená stezka odbočuje z povalového chodníku kousek nad chatou). Od plesa lze vystoupit na hřeben, odkud jsou nádherné výhledy na okolní hory.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: