Trek v makedonském NP Pelister
Treky

Trek v makedonském NP Pelister

Pelister patří mezi jedno z nejnavštěvovanějších pohoří v Makedonii, což však rozhodně neznamená, že by zde byly davy turistů. V horách ještě dnes naleznete stopy první světové války, stále jsou zde ještě vidět stará opevnění či cesty.

Pelister – Makedonie

Stát
Makedonie
Další státy
Makedonie
Počet dní
4
Vhodné měsíce
říjen, září, srpen, červenec, červen, květen
Délka
65 km
Nejvyšší bod
2600 m n. m.
Převýšení
2600 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Národní park Pelister (makedonsky ПЕЛИСТЕР) najdeme u makedonsko- řeckých hranic, poblíž Bitoly, druhého největšího makedonského města. Jedná se o nejstarší národní park v zemi, který byl zřízen v roce 1948. Pelister patří mezi jedno z nejnavštěvovanějších pohoří v Makedonii, což však rozhodně neznamená, že by zde byly davy turistů. V horách ještě dnes naleznete stopy první světové války (tzv. soluňské či makedonské fronty), stále jsou zde ještě vidět stará opevnění či cesty.

Mezi další zajímavosti patří určitě pětijehličná borovice rumelská (makedonská), balkánský endemit, která zde přežil z třetihor. Většina turistů vychází na vrchol z vesnice Magarevo přes planinarski dom Kopanki a poté prudkým stoupáním na vrchol Pelister, tento popis však líčí dobrodružnější výstupovou cestu z vesničky Niže Pole, kam se dá levně dostat taxíkem či místním autobusem z blízké Bitoly. Hned za vesnicí odbočte vpravo z asfaltové cesty a stoupejte po pravé straně potoka. Pěšinka se bohužel místy vytrácí a nezbývá, než se prodírat hustým kapradinovým porostem, který mnohdy sahá až nad hlavu.

V závěru údolí je třeba začít stoupat po šťavnatých rozkvetlých svazích prudce doprava k Malu ezeru, v jehož okolí je spousta vhodných míst na přespání a stará kamenná studánka s pěticípou hvězdou a výbornou vodou. Následující den pohodlně vystoupejte na nejvyšší vrchol pohoří- Pelister (2600m.), kde se nachází televizní vysílač a odkud je nádherný výhled nejen na Bitolu. Pak se vraťte zpět k Malu ezeru a pokračujte dále po značeném chodníčku (klasický balkánský červený terčík) k většímu Golemu ezeru, na jehož břehu se nachází turistická chata. Obě jezera v tomto pohoří (Malé a Velké jezero), tzv. „pelisterské oči“, vznikly v poslední době ledové a jsou známkou pravděpodobně nejjižnějšího působení ledovce na evropském kontinentu.

Od Golema ezera pokračujte dále traverzem hřebene po široké staré cestě, která brzy začne stoupat na vrchol Gol. Griva a posléze na Musu, Babu až na Bojadžijev vrv, který se již nachází na makedonsko řecké hranici a odkud je nádherný výhled dále do řeckých hor či na Prespanské jezero, které je zajímavé tím, že z něj odtéká voda podzemními krasovými dutinami pod pohořím Galičica až do známějšího jezera Ohrid.

Z Bojadžijev vrvu se vraťte stejnou cestou zpět až do sedla mezi Musou a Babou. Zde odbočte z hřebene doprava na širokou cestu postavenou za 1. světové války, která postupně začne klesat a nořit se do potemnělého bukového pralesa,v němž o medvědí stopy není nouze. Cesta vás dovede prakticky až do vesnice či spíš osady Zlokukjani, která sestává z několika oprýskaných domů a polorozbořeného minaretu. Z vesnice pokračujte po prašné cestě do Bukova, odkud už je to do Bitoly pouhých pár kilometrů. Pokud půjdete pěšky, stojí za to hned na začátku Bitoly odbočit vlevo a navštívit Heracleu- ruiny antického města založeného ve 4. stol. př.n.l. Filipem II., otcem Alexandra Makedonského, které bylo dlouhou dobu významným obchodním centrem.

Ubytování a jídlo

Jediná možnost zakoupení potravin je na začátku a konci trasy anebo na chatě u Golema jezera, kde je možné i přespat, ale počítejte s tím, že během sezóny chata bývá plná.

Potřebné vybavení

běžná trekingová výbava, pevné boty

Přístup na začátek

vesnice Niže Pole- snadno dostupná z Bitoly autobusem či taxíkem (při troše smlouvání se vám podaří snížit původní cenu na čtvrtinu)

Přístup z konce

vesnice Bukovo- dva kilomentry vzdálené od Bitoly

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Počet lidí za rok (odhadem)

600

Základní trasa

Niže Pole- vrchol Pelister

Orientační rozpis po dnech

  1. doprava do Niže Pole- Malo ezero
  2. Malo ezero- vrchol Pelister- Malo ezero- Golemo ezero-
  3. Golemo ezero- Musa- Baba- Bojadžijev vrv- Baba
  4. klesání kolem potoka Musa-Zlokukjani-Bukovo

Další možnosti túr v okolí

Výstup na vrchol Pelister je možno začít také ve vesnici Magarevo, odtud stoupat k planinarskému domu Kopanki a výstupovou cestou zvanou „Rocky Trail“ na vrchol. Konec treku lze také případně zakončit sestupem k Prespanskému jezeru (tj. na západ od hřebene) anebo sejít do jiné vesnice na východ od hor- Ostrec, Kišava…

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: