Trek v kaňonu Azat a rezervace Khosrov v Arménii
Treky

Trek v kaňonu Azat a rezervace Khosrov v Arménii

Kaňon říčky Azat patří spolu s nedalekou rezervací Khosrov k nejpůvabnějším koutům Arménie. Nádherné přírodní scenérie doplňují četné ruiny křesťanských památek, takže na každém kroku je něco zajímavého k vidění.

Arménská vysočina – Arménie

Stát
Arménie
Další státy
Arménie
Počet dní
3
Vhodné měsíce
listopad, říjen, září, srpen, červenec, červen, květen
Délka
35 km
Nejvyšší bod
2200 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Kaňon říčky Azat patří spolu s nedalekou rezervací Khosrov k nejpůvabnějším koutům Arménie. Nádherné přírodní scenérie doplňují četné ruiny křesťanských památek, takže na každém kroku je něco zajímavého k vidění. Přímo na spodním konci kaňonu Azat stojí navíc antický chrám Garni, který je jednou z největších turistických atrakcí v zemi.

Právě tato snadno dostupná památka je ideálním výchozím bodem. Přes stejnojmennou vesničku sestoupíme k řece, kterou ze všech stran lemuje skalní hradba z čedičových tyčí s šestiúhelníkovým profilem, jež silně připomíná píšťaly varhan. Ne nadarmo se tomuto místu říká také Symphony Canyon. Cesta vedoucí podle gigantických skal brzy míjí starobylý most (12. stol.). Přes něj vede odbočka nahoru do svahu, kde leží působivé ruiny kostelíka Havuts Tar. Okolí památky je poseto chačkary a sotva znatelná stezka odtud pokračuje na náhorní plošinu, která leží zhruba ve výšce 1900 metrů.

Další zajímavou zastávkou je kostelní komplex Aghjots Vank (Akhchets Vank), jenž bývá také nazýván Surp Stepanos (13. stol.). Následující den cesta prochází nedalekou osadou Gilanlar a pokračuje ke zbytkům pevnosti Kakavaberd (Geghi Berd), která již leží na území rezervace Khosrov. Název tohoto parku o rozloze 215 km2 připomíná starou pověst, podle které prý poručil vladař Khosrov II ve zdejších lesích ukrýt svůj poklad. Dnes jsou za největší bohatství tohoto území považovány poslední zbytky původního arménského lesa.

V místě zvaném Kyorpikend cesta klesá znovu k řece a přes most pokračuje přes jižní část rezervace.Po pěšině odbočující vlevo lze však stále sledovat proti proudu tok říčky Azat. Údolí se zužuje jeho okraje pokrývá hustý les. Na levém břehu zde lze při troše štěstí objevit mezi skalami velkou jeskyni, jež byla v dávných dobách obývána lidmi.Při dostatku času není na škodu pokochat se výhledem do kraje z některého blízkého vrcholku, které zde dosahují vesměs přibližně 2200 m. Závěrečná etapa treku již není náročná na orientaci v terénu, tak jako předchozí úsek. Od mostu u Kyorpikendu vede cesta po dně kaňonu též směrem na Garni. Jedinou vesničkou na trase je Baiburd (Bayburd), kde se nachází několik méně zajímavých památek. Žijí zde převážně rodiny zaměstnanců parku, jehož oficiální brána je opodál.

Ubytování a jídlo

Nezbytný vlastní stan. V Garni eventuelně možnost ubytování v soukromí.V tomto městečku je i několik restaurací a dobře zásobených obchodů. Jinak je nutné spoléhat na vlastní zásoby.

Potřebné vybavení

Stan, spacák, vhodná obuv. Může se hodit i dalekohled na pozorování divoké zvěře.

Přístup na začátek

Z Jerevanu jezdí do Garni každý den několik autobusů.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Oficiálně musí být povolení do rezervace Khosrov, ale v praxi nebývá vyžadováno. V případě potřeby lze dokument získat na Ministerstvu ochrany přírody v Jerevanu nebo na řiditelství zprávy parku ve Vedi.

Základní trasa

Garni - Havuts Tar - Aghjots Vank - Kakavaberd – Kyorpikend - Baiburd - Garni

Orientační rozpis po dnech

  1. Garni – Havuts Tar – Aghjots Vank
  2. Kakavaberd – Kyorpikend
  3. Baiburd – Garni

Další možnosti túr v okolí

Lze spojit s trekem do Geghamských hor nebo k Selimskému průsmyku. Také je možné zamířit do méně často navštěvované jižní části parku Khosrov a ukončit cestu ve Vedi, kde sídlí jeho zpráva.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Monika

Dobrý den, chtěla jsem se jenom zeptat, jak to je na takovém treku s vodou, je tam možnost doplnění vody z pramenů? Děkuji za odpověď.

Pavel

Update 7/2023: do parku je omezeny pristup. V informacnim centru ( 40°6.94295’N, 44°44.91107’E ) nam spravce sdelil, ze ruzne casti zpristupnuji podle pohybu + sezony zvere. V soucasnosti pristupny pouze Havuts Tar, 1000AMD za osobu. V parku je rozmisten kamerovy system.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: