HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Treky

Trek údolím Slim’s River k Observation Mountain

Národní park Kluane se nachází v Teritoriu Yukon v severozápadní části Kanady při hranici s Aljaškou. Převážnou část jeho území pokrývají rozsáhlé ledovce v pohoří St. Elias Mountains.

Kluane Range, Národní park Kluane – Kanada

Stát
Kanada
Další státy
Kanada
Počet dní
3
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen
Délka
64 km
Nejvyšší bod
2114 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Národní park Kluane se nachází v Teritoriu Yukon v severozápadní části Kanady při hranici s Aljaškou. Převážnou část jeho území pokrývají rozsáhlé ledovce v pohoří St. Elias Mountains. Nejvyšší vrchol parku – 5959 metrů vysoký Mt. Logan – je zároveň nevyšší horou celé Kanady. Celá oblast je pro svou obrovitou rozlohu, nedostupnost a značnou nehostinnost člověkem prakticky nedotčena. Aktivity, jako je turistika, se tak převážně provozují pouze na severovýchodním okraji parku.

Tento trek vás zavede horským údolím proti proudu ledovcové řeky Slim’s River pod horu Observation Mountain a dále na její 2114 metrů vysoký vrchol, z nějž se naskýtá úchvatný výhled na masivní ledovec Kaskawulsh Glacier a na pohoří St. Elias. Za dobré viditelnosti panorama zahrnuje i Mt. Logan. Trek zpočátku vede po staré těžařské cestě a je částečně značený. Cesta údolím podél řeky je zpestřena několika brody přes postranní přítoky, neboť žádné vodní toky na treku nejsou přemostěné. Nejnáročnějším úsekem je nicméně výstup na vrchol Observation Mountain.

Závěrečné pasáže treku již značeny nejsou a je proto nezbytná i jistá dávka orientačního smyslu. Zároveň se budete pohybovat v oblasti s četným výskytem medvědů, je proto nutné své chování tomuto faktu uzpůsobit a dodržovat určité zásady zejména při kempování. Podrobné informace k předcházení problémovým setkáním s medvědy získáte v informačních centrech, případně na internetových stránkách správy kanadských národních parků a rezervací (http://www.pc.gc.ca).

Ubytování a jídlo

Ubytování ve vlastních stanech, např. na primitivním tábořišti u Canada Creek, nicméně táboření je povoleno kdekoliv podél trasy po překročení Bullion Creek. Zásoby jídla na celý trek je nutné vzít s sebou. Veškeré jídlo musí být na treku uchováváno ve speciálních kanystrech, odolných vůči medvědům. Potraviny zásadně nepatří do stanu. Platí to i pro jiné aromatické látky (deodoranty, zubní pasta). Vařte a jídlo na noc umístěte alespoň 100 metrů od stanu ve směru po větru.

Potřebné vybavení

běžná trekingová výbava, pevné boty, topografická mapa oblasti, medvědům odolné přepravky na jídlo (viz povolení)

Přístup na začátek

Trek začíná na parkovišti Slim’s West parking lot necelé 3 km od Sheep Mountain Visitor Centre a zhruba 75 km od Haines Junction.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Ano – povinná registrace v informačním centru (buď v Sheep Mountain Visitor Reception Centre, případně v Kluane Visitor Reception Centre v Haines Junction) a zaplacení poplatku za kempování ve volné přírodě (backcountry permit) – 10 CAD na osobu a noc. Dále je povinné použití speciálních plastových nádob, které jsou odolné vůči mědvědům, v nichž musí být umístěno po celou dobu treku veškeré jídlo (tzv. bear resistant food canisters). Jejich zapůjčení je možné v uvedených informačních centrech.

Základní trasa

Slim’s West parking lot – Sheep Creek – Bullion Creek – Canada Creek primitive campground – Columbia Creek – Observation Mountain – Columbia Creek – Canada Creek primitive campgroud – Bullion Creek – Sheep Creek – Slim’s West parking lot

Orientační rozpis po dnech

  1. Slim’s West parking lot – Canada Creek primitive campground
  2. Canada Creek campground – Observation Mountain – Canada Creek campground
  3. Canada Creek campground – Slim’s West parking lot

Další možnosti túr v okolí

Plnohodnotnou alternativou je trek Slim’s East Route vedoucí po opačném břehu řeky Slim’s River. Je zhruba o 10 km kratší než Slim’s West Route a lze jej zvládnout za 2 dny, ale výhledy na Kaskawulsh Glacier ze svahů Mt. Vulcan nejsou tak impozantní jako z Observation Mountain

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: