HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Treky

Trek Tsurphu – Yangpachen

Trek se vyznačuje snadnou dostupností ze Lhasy, je doporučován lidem, co chtějí přijít do kontaktu s místními nomády. Autobusem se dojede až ke klášteru ve vesnici Tsurphu, který pochází z konce 12. století a je sídlem buddhistického Kagyupa řádu.

Tibetská náhorní plošina – Čína

Stát
Čína
Další státy
Čína
Počet dní
4
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen, květen
Délka
50 km
Nejvyšší bod
5300 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Trek se vyznačuje snadnou dostupností ze Lhasy, je doporučován lidem, co chtějí přijít do kontaktu s místními nomády. Autobusem se dojede až ke klášteru ve vesnici Tsurphu, který pochází z konce 12. století a je sídlem buddhistického Kagyupa řádu. Klášter patří k jednomu z největších, je často navštěvován, avšak na trek se vydá jen málokdo. Zde je možné si sehnat jaky a průvodce. Mapy totiž existují jen v měřítku 1:500 000, orientaci často znesnadňuje sníh.

Údolím se stoupá až do vesnice Leten (5000 m), kde lze mnohdy ochutnat nejrůznější nomádské speciality. Zpravidla je nutné pokračovat podle azimutu či s průvodcem, hledání sedla je obtížné. Sedla Tigu La a Lasar La (5300 m) však nejsou od sebe příliš vzdálená, takže na správnou cestu se narazí nejpozději další den. Následuje klesání po rozlehlých travnatých pláních s pasoucími se jaky až k vesnici Dorjeling ležící na úpatí horského hřebenu. Po nekonečně širokých pastvinách se stády koz i ovcí se dojde až k cestě, která vede podél řeky až k silnici. Nedaleko se již nachází cílový bod treku – klášter Yangpachen.

Ubytování a jídlo

Ubytování je možné pouze ve vesnicích Tsurphu a Yangpachen, nakoupit během treku nelze a veškeré jídlo je lepší mít s sebou, i když lze očekávat častá pozvání do jačích stanů nomádů.

Potřebné vybavení

běžná trekingová výbava, pevné boty, nutné oblečení a spacák do nízkých teplot, buzola, mačky a cepín nejsou třeba

Přístup na začátek

Jeepem nebo autobusem ráno ze Lhasy do Tsurphu.

Přístup z konce

Stopem od kláštera Yangpachen nebo autobusem z 15 km vzdálené vesnice Yangpachen.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Ne

Základní trasa

Tsurphu – Leten – Tigu La/ Lasar La –Dorjeling – Klášter Yangpachen

Orientační rozpis po dnech

  1. Tsurphu – Leten
  2. Leten – Údolí severně pod sedlem Tigu La/ Lasar La
  3. Údolí pod sedlem Tigu La/ Lasar La – Dorjeling
  4. Dorjeling – Yangpachen (nebo horké prameny)

Další možnosti túr v okolí

Příjemným zpestřením na závěr je návštěva venkovních horkých pramenů nacházejících se v moderním komplexu, odkud je výhled na okolní majestátní štíty hor. Je zde možné i ubytování. Komplex je umístěn nedaleko od silnice spojující Yangpachen klášter s vesnicí Yangpachen.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: