Treky

Trek soutěskou Tygřího skoku

Soutěska Tygřího skoku se nachází v SZ části provincie Yunnan, na okraji Tibetské náhorní plošiny. Podle některých zdrojů je to nejhlubší soutěska na světě – výškový rozdíl mezi dnem soutěsky a 5500m vysokou horou Sněžného draka (Yulong Xieshan) je až 3900m!

Hengduan Mountains - Yulong Xueshan Mountain Range – Čína

Stát
Čína
Další státy
Čína
Počet dní
3
Vhodné měsíce
říjen, září, srpen, červenec, červen, květen, duben
Délka
41 km
Nejvyšší bod
2630 m n. m.
Převýšení
2200 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Soutěska Tygřího skoku se nachází v SZ části provincie Yunnan, na okraji Tibetské náhorní plošiny. Podle některých zdrojů je to nejhlubší soutěska na světě – výškový rozdíl mezi dnem soutěsky a 5500m vysokou horou Sněžného draka (Yulong Xieshan) je až 3900m! Ať už je tato informace pravdivá, nebo ne, cesta soutěskou je zcela určitě nezapomenutelným zážitkem!

Samotný trek začíná v místech, kde se řeka Yangtze (místními nazývané Jinsha) dostává z širokého údolí do samotné soutěsky sevřené mezi dvěmi vysokými horami (Yulong Xieshan a Haba Xieshan).

Délka samotného treku je od 27 do 41km a lze jej ujít během 2-4 dnů. Na začátku je třeba ve vesnici Qiaotou zakoupit permit opravňující ke vstupu do soutěsky. Po cca. 700m, za školní zdí, odbočuje cesta doleva úzkou stezkou do kopce. Během následujících 3-4 hodin cesta stále stoupá. Nejprve mírně ve svahu nad řekou, později kolmo nahoru po „Stezce 28 zatáček“. Podél této části etapy se také nachází několik možností ubytování a občerstvení u místních obyvatel.

Z vrcholku „Stezky 28 zatáček“ je překrásný výhled na horní peřeje soutěsky a cesta odtud dále mírně klesá až do vesnice, kde se nachází chata „Tea House Guest House“ a několik dalších míst k ubytování.

Další část treku vede z větší části po vrstevnici – nejprve přes pole v okolí vesnice a poté po úzkých skalních římsách vysoko nad řekou. Po 2 hodinách chůze se na kopci objeví další malá vesnice s chatou „Half-Way Lodge“. Z tohoto místa stezka klesá asi hodinu nízkým porostem a přes louky až k nově postavené silnici, u níž leží „Tina’s Guest House“. Z tohoto místa je možné pokračovat buď dále po silnici do cíle další etapy, lesní cestou nad silnicí a nebo (nejatraktivnější varianta) přímo soutěskou – podél řeky. Samotná cesta podél řeky zabere od 3 do 6 hodin s možností několika odboček. Stezky podél řeky jsou upravovány místními obyvateli, kteří po cestě vybírají další poplatky (celkem asi Y50). V případě dostatku času doporučuji obejít všechny možné cesty – i přes neustálé poplatky vesničanům a nutnosti jít dvakrát stejnou cestou to stojí zato! Po projití nejužším místem soutěsky stezka dále pokračuje nad řeku přes kukuřičné pole až do osady „Walnut Garden“.

Poslední část etapy vede po široké vrstevnicové cestě do míst, kde řeka opouští soutěsku. V těchto místech se nachází 2 přívozy na druhý břeh řeky – letní a zimní. Doporučuji zjistit si aktuální stav přívozů dopředu v Tina’s GH. Z druhého břehu řeky pak cesta poté stoupá asi hodinu do kopce na parkoviště a dále do vesnice Daju, odkud už je možné dopravit se zpět do Lijiangu.

Ubytování a jídlo

Podél celého treku se nachází několik horských chat a možností ubytování u místních obyvatel. Z vlastních zkušeností mohu doporučit Tina’s Guesthouse, který se nachází přibližně v polovině cesty. Na cestu je dobré vzít trochu vody a malé občerstvení (např. sušené jačí maso z Lijiangu). Na horských chatách je pak možné zakoupit základní potraviny na cestu a nebo si nechat uvařit levné a chutné jídlo (třeba Naxi omeletu v Tina’s GH).

Potřebné vybavení

Bežné trekové vybavení – lehké kalhoty, triko a pevná obuv. Pláštěnka pro případ deště – obzvláště v létě – v období dešťů. Trochu jídla na doplnění energie po cestě. Stan ani spacák nejsou třeba – lze spát zalevno v chatách po cestě. Může se hodit čelovka a trekové hůlky na exponovaná místa. Každopádně doporučuji jít tento trek úplně nalehko – cestu si tak člověk víc užije…

Přístup na začátek

Každý den odjíždí několik autobusů do vesnice Qiaotou z nově postaveného autobusového nádraží v Lijiangu. Cesta trvá cca. 2-3 hodiny a stojí cca. Y30.
Zpět do Lijiangu je možné stopnout autobus/dodávku na konci ve vesnici Daju. Další možností je pak cesta minibusem od Tina’s GH, který odjíždí každý den kolem 16:00. Jízdenku (Y50) je možné zakoupit předem na recepci

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ano – možné zakoupit na začátku treku – ve vesnici Qiaotou. Dospělý: Y50, Student do 24 let: Y20

Základní trasa

Qiaotou Village – Tea House Guest House – Walnut Garden – Daju Village

Orientační rozpis po dnech

  1. Qiaotou Village – Naxi GH – 28 Turns Trail – Tea House GH
  2. Tea House GH – Halfway Lodge – Tina’s GH – Walnut Garden
  3. Walnut Garden – přívoz přes řeku – Daju Village

Další možnosti túr v okolí

trek je možný prodloužit o další tři dny do Shangri-la. Z Lijiangu možné vydat se na nejvyšší horu v okolí – Yulong Xueshan (5500m). Cestou z vesnice Daju lze dále navštívit horskou louku Yak Meadow

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

DG

Nevím, jestli nejlepší doba na tento trek je IV – VI, protože to je taky období, kdy nejvíce prší a hory mohou být zcela v mracích.
V této oblasti prší v létě a v zimě prakticky vůbec ne, proto podzim nebo jaro může být také dobrým časem k návštěvě. Trek je nízko položený, takže to nijak nevadí.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: