HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Treky

Trek přes východní Elborz a prales Nahar Khoran

Východní částí Elborzu vede několik tras, které zpravidla všechny končí v lese známém jako Nahar Khorán. Tyto túry nabízí mnoho íránských cestovních agentur a klasický přechod přes hory z Shahrúdu do Gorgánu doporučuje i cestovatelská bible Lonely Planet.

Elborz – Írán

Stát
Írán
Další státy
Írán
Počet dní
3
Vhodné měsíce
říjen, září, srpen, červenec, červen, květen
Délka
55 km
Nejvyšší bod
2800 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Východní částí Elborzu vede několik tras, které zpravidla všechny končí v lese známém jako Nahar Khorán. Tyto túry nabízí mnoho íránských cestovních agentur a klasický přechod přes hory z Shahrúdu do Gorgánu doporučuje i cestovatelská bible Lonely Planet. Tam je sice v souvislosti s Nahar Khoranem také zmínka (edice 2001) o stížnosti jakéhosi turisty, jenž byl v této oblasti napaden nožem, ale to vůbec neznamená, že se jedná o nějakou divokou oblast. Naopak,

Nahar Khoran je bezpečným a velmi populárním výletním místem, kam každý pátek vyrážejí na piknik stovky íránských rodin z okolních měst. Trek lze začít v postatě kdekoli na úpatí hor za Shahrúdem, ale většina organizovaných výprav vyráží z vesničky Necarman. Před samotnoutúrou stojí za zdržení komplex muslimských památek zvaný Bastam, jenž leží kousek za předměstím Shahrúdu. Cílem první etapy je Chahar Bagh.

Odtud lze další den dosáhnout vesnice Ziarat, jejíž okolí připomíná zelenou zahradu. Poté mizí stezka v bujném porostu pralesa Nahar Khoran. Trasa není náročná na orientaci a terén umožňuje i mnoho jiných variant. Není třeba se držet popisovaného itineráře, zvláště pokud vám nevadí, že si blouděním a odklonem od přímého směru trek prodloužíte o den či dva. Nádherná příroda, která byla ještě před padesáti lety domovem legendárního kaspického tygra, nabízí každé vnímavé duši nezapomenutelné zážitky.. Druhá polovina treku vede přes oblast, kde je koncem jara nutné počítat s vydatnými dešťovými přeháňkami.

Ubytování a jídlo

Nezbytný je vlastní stan a zásoby jídla na celou cestu. Chleba, zeleninu a vodu lze sehnat od venkovanů.

Potřebné vybavení

Stan, nepromokavá bunda a boty.

Přístup na začátek

Do vesnice Necarman Taxíkem z Shahrúdu.

Přístup z konce

Z Nahar Khoranu do Gorganu pěšky, taxíkem nebo autostopem.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Necarman – Chahar Bagh – Ziarat – Nahar Khoran

Orientační rozpis po dnech

  1. Necarman – Chahar Bagh
  2. Chahar Bagh – Ziarat – Nahar Khoran
  3. Nahar Khoran – Gorgan

Další možnosti túr v okolí

V sousedství Nahar Khoranu leží rozlehlý národní park Golestán, poslední ráj divoké zvěře v celém Íránu.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: