HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Treky

Trek přes sedlo Copland Pass

Jedná se nádherný vysokohorský park s nejvyššími horami a nejrozsáhlejšími ledovci na Novém Zélandu.

Jižní Alpy, NP Mt. Cook – Nový Zéland

Stát
Nový Zéland
Další státy
Nový Zéland
Počet dní
3
Vhodné měsíce
prosinec, listopad, říjen, září, srpen, červenec, červen, květen, duben, březen, únor, leden
Délka
35 km
Nejvyšší bod
2118 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
UIAA I

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Národní park Aoraki/Mount Cook byl založen roku 1953, má rozlohu 70 696 ha. Jedná se nádherný vysokohorský park s nejvyššími horami a nejrozsáhlejšími ledovci na Novém Zélandu. Nachází se v centrální části Jižního ostrova Nového Zélandu, v samém srdci pohoří Jižní Alpy. Náročný Copland Pass trek prochází přes vysokohorské sedlo jehož přechod vyžaduje alpinistické zkušenosti a vybavení (mačky a cepín nezbytné v kterémkoliv ročním období). V zimě nebezpečí lavin.

Pozor: dříve stezka vedla přes Hooker Hut a odtamtud do sedla, tato cesta je nyní velmi nebezpečná a neprůchozí, v důsledku silné eroze a sesuvů půdy! Hooker Hut bude v nejbližší době přesunuta na vhodné a bezpečné místo na nové trase, která vede podél západního břehu jezera Hooker Lake (v případě silných dešťů a zvýšené hladiny jezera je zde alternativní delší a bezpečnější trasa východní stranou údolí a následný přechod přes ledovec na západní stranu).

Dále trek vede přímo po hřebínku směrem ke Copland Shelter. (naznačeno na fotce zde: http://www.alpinerecreation.com/coplandpass.html) Přechod je vhodné absolvovat popisovaným směrem (východ – západ), při zvolení trasy v opačném směru mohou nastat obtíže s orientací – jak přímo do sedla, tak při sestupu. Navíc je zde větší převýšení.

Ubytování a jídlo

přespání možné v chatě Douglas Rock Hut nebo Welcome Flat Hut (poblíž jsou parádní termální jezírka vhodné ke koupeli), které patří DOC (Department of Conservation), předem je nutné v některém z informačních center zakoupit lístky (hut tickets), kterými se na chatách platí. Při delším cestování na Novém Zélandu je další možností zakoupit Backcountry Hut Pass platný po dobu 12 měsíců. Pod Copland Pass je nouzový bivak Copland Shelter. Jídlo vlastní.

Potřebné vybavení

běžná trekingová výbava, mačky a cepín nezbytné i v létě, lano a ledovcové vybavení není nezbytné, ale může přijít vhod.

Přístup na začátek

Mt. Cook Village je přístupná po silnici číslo 80, odbočka z hlavní silnice č. 8 spojující Twizel s Timaru, křižovatka u jezera Pukaki.

Přístup z konce

Konec treku je na západním pobřeží přímo u hlavní silnice č. 6 ( Haast – Hokitika)

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Mt. Cook Village - Hooker Glacier - Copland Shelter - Copland Pass - Douglas Rock Hut - Welcome Flat Hut - parkoviště

Orientační rozpis po dnech

  1. Mt. Cook Village – Copland Shelter
  2. Copland Shelter – Douglas Rock Hut
  3. Douglas Rock Hut – parkoviště

Další možnosti túr v okolí

Další možností překonání horského hřebene z východu na západní pobřeží je průstup přes FitzGerald Pass, trek je kratší a náročnější.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: