Treky

Trek přes pohoří Táleš do vesnice Masuleh

Na seznamu Unesco registrovaná vesnice Masúleh (Masule, Masoole apod.) je častým cílem domácích i zahraničních turistů. Ty sem láká nejen unikátní architektura této osady, ale i pro Írán netypická příroda svěže zeleného pohoří Táleš.

Táleš a Sendán Dag – Írán

Stát
Írán
Další státy
Írán
Počet dní
4
Vhodné měsíce
listopad, říjen, září, srpen, červenec, červen, květen, duben
Nejvyšší bod
2500 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Na seznamu Unesco registrovaná vesnice Masúleh (Masule, Masoole apod.) je častým cílem domácích i zahraničních turistů. Ty sem láká nejen unikátní architektura této osady, ale i pro Írán netypická příroda svěže zeleného pohoří Táleš. Mnoho návštěvníků se vydává na krátké výlety do okolí, kde se nachází malý vodopád a další zajímavosti. Občas se také někteří turisté pokoušejí o výstup na nedaleký Masuleh Dag (3050 m), což je nejvyšší vrchol celého pohoří.

Přes hory lze však podniknout i několikadenní túru, při které se během několika dní přesunete z polopouště íránského vnitrozemí do bujné kaspické džungle, která je z části pozůstatkem třetihorních lesů a nemá svým charakterem nikde na světě obdoby. Právě tady mají původní domov mnohé dnes běžně pěstované ovocné i okrasné stromy. Trek lze začít přímo z předměstí Zanjanu nebo se nechat vyvézt za město do blízkosti vesnice Deh Leili. Louky kolem tamní bystřiny jsou oblíbeným piknikovým místem domorodců.

Pěšky trvá cesta z města do Deh Leili asi 5 hodin. Stejnou dobu zabere následující etapa do vesnice Khoshke Rood. Cesta vede přes osady Deh Taham a Deh Homayoun (Homayun). Hory okolo nepatří ještě k pohoří Táleš, ale jde o západní část sousedního hřebene, který nese název Sendán Dag. Další den je nezbytné vyrazit hned za rozbřesku, neboť nás čeká další dlouhý pochod. Asi za dvě hodiny projdeme vesnicí Tazehkend a za další tři hodiny dorazíme do osady Sendesan, kde můžeme udělat pauzu krátkou na oběd. Poté pokračujeme k asi dvě hodiny vzdálené vesnici Vali Abad, kde začíná úrodná oblast zvaná Chourza. Přes spleť malých políček dojdeme posléze do vesnice Tarom a výpravu zakončíme u břehů říčky Ghezel Ouzan ve vesničce Chourzagh.

Tento poslední úsek zabere dalších pět hodin, takže stan již možná budeme muset stavět po tmě. Třetí den treku začíná přechodem můstku přes řeku a pokračuje stoupáním na planinu Gozal Dasht. Asi po hodině přijdeme velké obce Darram (Deram), kde můžeme posnídat u některé krámku čerstvou snídani. Zbytek dopoledne pak zabere přesun do vesnice Kamadasht, která se hodí pro zastávku na oběd. Dalších pět hodin je to do vsi Andreh, poblíž které je mnoho míst vhodných pro táboření.

Poslední etapa vede kolem jeskyně Bouzkhaneh, která obvykle bývá za poplatek přístupná. Dalším zajímavým místem na trase, jenž nelze minout bez povšimnutí, je muslimská svatyně Imamzadeh Shams Aladin. To již jsme v samém srdci pohoří Táleš a do cílové vesničky Masúleh (1050 m) dorazíme někdy krátce po poledni.

Ubytování a jídlo

V Zanjanu a ve vesničce Masúleh je několik možností ubytování, na zbytek trasy je nezbytný vlastní stan. Jídlo a balenou vodu lze dokoupit v každé větší vesnici na trase.

Potřebné vybavení

V pohoří Táleš jsou na denním pořádku dešťové přeháňky. Nutný je proto kvalitní stan, nepromokavá bunda a boty. Hodit se mohou trekové hůlky a čelovka.

Přístup na začátek

Zanjan má dobré autobusové i vlakové spojení s Teheránem, Tabrisem a dalšími velkoměsty.

Přístup z konce

Z Masúleh jezdí mikrobusy a společná taxi do Fumanu, kde lze přestoupit na další spoj do města Rasht.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Zanjan - Taham - Homayoun - Darram - Kamadasht - Masúleh

Orientační rozpis po dnech

  1. Deh Leili – Deh Taham – Deh Homayoun – Khoshke Rood
  2. Tazehkend – Sendesan – Vali Abad – Tarom – Chourzagh
  3. most přes říčku Ghezel Ouzan – Darram – Kamadasht – Andreh
  4. jeskyně Bouzkhaneh – Imamzadeh Shams Aladin – Masúleh

Další možnosti túr v okolí

Hory v okolí Masúleh přímo vybízejí k jednodenním výletům. Popisovaný trek lze například prodloužit asi o jeden nebo dva dny, pokud jej ukončíme sestupem z Masúleh na čajové plantáže poblíž Fumanu a následným výstupem k působivé zřícenině hradu Roodkhan (700 m).

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Jarek Vlach

Ahoj, nedá mi, prosím, někdo podrobnější tip na jednodenní treky v okolí Masoulehu, mapku oblasti a více fotek na netu? Díky moc! Jarek

Zdeněk
Jarek Vlach:

Podle potoka stále vzhůru a dojdeš na nejvyšší vrchol pohoří, cesta vede pěkným lesem a podle několika malých vodopádů. Výstup lze stihnout za jeden den – pokud vyrazíš brzy ráno a bude přijatelné počasí. Mapu asi seženeš těžko, není problém najmout v Masule průvodce nebo se poptat cestou dalších výletníků a pastevců. Směr je jasný, stezky se však v hustém porostu různě větví. V nejhorším vylezeš na hřeben o kousek vedle hlavního vrcholu. Ostaní vesnice v okolí nejsou moc zajímavé a většina leží níže nežli Masule. Dej vědět, jak jste uspěli. Choda hafez!

Jarek
Zdeněk:

Díky moc za info. Bude se hodit. Prosím, nemáš ještě nějaký tip na podobné, dobře dostupné místo v Iranu, odkud by se daly dělat jednodenní treky, tak na dva dny. Přehled trekových tras na těchto stránkách je „vyčerpávající“ 🙂 Až se v té záplavě informací ztrácím. Nejsme zas až takoví horalé, něco do 4000 m.n.m. S díky a pozdravem.. Jarek

Zdenek
Jarek:

Záleží na tom v jakou roční dobu jedete a co hledáte. Pro konec jara doporučuji okolí Alamutu nebo okolí vesničky Abyaneh (u města Natanz). Trochu z ruky leží skalní vesnice Maymand, u které se nachází poslední háje divokých pistáciíí (u mesta Sirjan). V Kurdistánu pak nemá chybu pohoří Šahu (vesničky Palangan a Uraman). Pěkné jsou též kopce u památky Tacht Soleiman. Pro setkání s kočovníky volte pohoří Zágros, ideální je okolí městečka Semirom nebo Yasuj. V létě je všude pod 3500 m strašné vedro, to je ideální doba pro zdolávání nej. hřebenů a vrcholů. O Masuleh to neplatí, tam léto dobrý.

Jarek
Zdenek:

Děkuju moc, kouknu na to. Jedeme do Íránu od konce září do půlky října. Nebereme s sebou stan. Hledáme něco, pokud možno, ne příliš vyprahlého. Nějakou vesnici či městečko, kde se dá ubytovat a pár dní chodit po okolí, třeba i vylézt na nějakou horu. Díky! Měj se!

Zdenek
Jarek:

Tak hodne stesti! V tuhle dobu je to v Persii vyprahle temer vsude:-( Zeleny je jen to pobrezi Kaspiku. Takze urcite jedte do Masule. Dobry muze byt tez narodni park Golestan. Podzim ma sve kouzlo tez u Maymandu, je tam pustina, ale koruny pistacii dostavaji v tuto dobu zarive medenou barvu. Urcite dej vedet, co jste podnikli a zazili!

Thomas

Ahoj, zítra vyrážíme vstříct poznání do Íránu. Tenhle 4denní trek nás zaujal, bohužel, žádný z postupových bodů nemohu najít v žádné mapě.
elý mi to bohužel moc nesedí, podle mapy ze Zanjanu do Maslueh cca 65km, přes široký obydlený údolí (Chavarzagh). I místo zde v náhledu na Goole maps je podle mě něco uplně jinýho. Nejlepší by byl asi odkaz na GPS track, třeba na WikiLoc, nebo mapy.cz.
Všem zdar, a díky za každý článek ze vzácný země.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: