Trek přes Kuh Shahu
Treky

Trek přes Kuh Shahu

Jedná se o jeden z nejzápadnějších výběžků pohoří Zágros, který výrazně převyšuje okolní krajinu a ukrývá nádherné přírodní i kulturní poklady. Tato oblast byla kvůli své poloze u hranic s Irákem do ne dávna cizincům nepřístupná a dodnes se sem zahraniční turisté vydávají jen zcela ojediněle.

Zágros – Írán

Stát
Írán
Další státy
Írán
Počet dní
3
Vhodné měsíce
říjen, září, srpen, červenec, červen, květen
Délka
35 km
Nejvyšší bod
3366 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
UIAA II

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Hřeben Kuh Shahu (též Kuh-e Shahoo a pod., 3366 m) leží v samém srdci íránského Kurdistánu. Jedná se o jeden z nejzápadnějších výběžků pohoří Zágros, který výrazně převyšuje okolní krajinu a ukrývá nádherné přírodní i kulturní poklady. Tato oblast byla kvůli své poloze u hranic s Irákem do ne dávna cizincům nepřístupná a dodnes se sem zahraniční turisté vydávají jen zcela ojediněle. Teprve do posledního vydání průvodce po Íránu od Lonely Planet se dostala zmínka o malebné kurdské vesničce Palangan, která je již dlouho oblíbeným výletním místem Íránců z okolních měst. Právě odtud lze započít výstup do severního svahu masívu Kuh Shahu.

Vesnička je zavěšena na strmých svazích kousek nad soutokem divoké bystřiny s říčkou Sirvan (Sirwan). Tvoří ji terasovitě uspořádané domky s hrubě otesaných balvanů, které spojují chodníčky vedoucí po střechách níže položených stavení a primitivní kamenná schodiště. Většina domorodců zde stále nosí tradiční kurdské kroje. Po prohlídce unikátní vesnické architektury, zamíříme údolím proti proudu bystřiny, která nás zavede až na úpatí hory Kuh Shahu, kde pramení. Hluboký horský kaňon lemuje bujná zeleň, jež ostře kontrastuje s vyprahlými vrcholy okolních hor. Kousek nad vesnicí mineme několik vodopádů, poblíž kterých leží oblíbené piknikové místo s provizorními stolky, ohništi a lavicemi. Dále již cesta není tak snadná a postupně se stává téměř neznatelná.

První noc přenocujeme na tábořišti pod severním svahem Kuh Shahu, odkud následující den zamíříme strmou stezkou k vrcholu. Trasa není značená, tak je třeba spoléhat hlavně na intuici. Výstup „na těžko“ zabere asi půl dne. Po dosažení vrcholu začneme sestupovat po opačné (jižní) straně hřebene. Asi o 300 výškových metrů níže leží provizorní vrcholový útulek asi pro 10 lidí. Jedná se o jeskyni částečně vylepšenou kamennými zídkami a plechovými dveřmi. Následující den sestoupíme strmým suťovým polem do sadů a luk nad vesničkou Tasemabad.

Jen o kousek níž leží silnička spojující nedaleké kurdské městečko Paveh a Kermanshahem. Pokud zabočíme doprava (na západ) dojdeme asi po hodině do velké vesnice Shamshir, kde lze trek ukončit. Mnohem zajímavější alternativou je ovšem pokračovat po silnici (nebo paralelně s ní po svahu) vlevo (na východ) směrem k jeskyni Ghori Ghela, která se pyšní bohatou krápníkovou výzdobou. Podzemní prostory měří tři a půl kilometru, veřejnosti je však zpřístupněno pouze prvních 500 metrů. Vchod do jeskyně se nachází přímo u silníce. Nejvhodnější dobou pro realizaci treku je květen a červen, kdy jsou hory nejzelenější a panuje v nich příjemné klima. Ovšem pozor, ještě v první polovině května leží kolem vrcholu mnoho sněhových polí, která mohou výstup komplikovat. V létě panuje v této části Íránu nesnesitelné vedro.

Ubytování a jídlo

Nezbytný je vlastní stan. Ve vesnici Palangan lze občas po dohodě s domorodci přespat v některém místním stavení nebo v modlitebně u parkoviště. V obci se nachází jeden krámek se základním sortimentem potravin a součástí přilehlých rybích sádek je zahradní restaurace, kde servírují pečené pstruhy.

Potřebné vybavení

Nezbytný je vlastní stan a kvalitní pohorky. Hodí se lezecké rukavice bez prstů, neboť při výstupu je často nutné pomáhat si rukama a povrch skály je mimořádně zubatý a ostrý

Přístup na začátek

Do Palanganu se dostanete pouze taxíkem z městečka Kamyaran, kam lze dojet pravidelným mikrobusem z Kermanshahu (též Bakhatran).

Přístup z konce

Silnice mezi Paveh a Kermanshahem, u které leží jeskyně Ghori Ghela je poměrně frekventovaná a snadno se odtud dostanete stopem nebo najmutím auta.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Přestože destinace leží v cizincům oficiálně nepřístupném pohraničním regionu, nedělají zde již v současné době úřady turistům obvykle problémy

Základní trasa

Palangan – Shahu Kuh – útulek pod vrcholem – Tasemabad – jeskyně Ghori Ghela

Orientační rozpis po dnech

  1. Palangan – tábořiště pod severní stranou Shahu Kuh
  2. výstup na Shahu Kuh – útulek pod vrcholem
  3. sestup do vesnice Tasemabad – jeskyně Ghori Ghela

Další možnosti túr v okolí

V okolí Palnganu lze podniknout mnoho dalších nenáročných túr do okolních hor a vesnic. Například lze odtud vystoupit přes průsmyk Kohsalan do vesničky Jivar (5 – 6 hod.). Nebo je možné zvolit méně náročnou túru podle řeky Sirvan do vesničky Divazna. Zajímavý je také sousední hřeben Kuh Parou (Kuh-e Parau, 3393 m), na jehož úpatí leží slavný Behistúnský nápis. Pohoří Parou není tak zelené a pohyb po jeho skalnatých vrcholech vyžaduje základní horolezecké dovednosti. Snadných trekových tras tu není mnoho. Některé strany hor tvoří několikasetmetrové stěny, kudy vedou jen technicky velmi náročné výstupové cesty.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: