HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Treky

Trek přes Jabal Maswar

Přechod z At Tawily do Hajji přes Jabal Maswar nabízí skutečně úžasný zážitek. Jedná se o poměrně fyzicky náročnou túru, kterou není rozumné z mnoha důvodů podnikat bez domorodého průvodce

Jemenská vysočina (Pohoří Haraz) – Jemen

Stát
Jemen
Další státy
Jemen
Počet dní
4
Vhodné měsíce
prosinec, listopad, říjen, září, srpen, červenec, červen, květen, duben, březen, únor, leden
Délka
40 km
Nejvyšší bod
3240 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
UIAA I

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Přechod z At Tawily do Hajji přes Jabal Maswar nabízí skutečně úžasný zážitek. Jedná se o poměrně fyzicky náročnou túru, kterou není rozumné z mnoha důvodů podnikat bez domorodého průvodce. Na trase je nutné překonat několik značných převýšení, což může být zejména během teplých měsíců dosti vysilující. Hned za městečkem At Tawila stezka klesá o 1300 metrů níže – až na dno Wadi Laah. Následně zaspo dvou dnech stoupá až na vrchol hory Jabal Maswar (3250 m).

Ten tvoří relativně rozlehlá náhorní plošina, na které stojí řada rázovitých vesniček s typickou jemenskou architekturou. Kdysi vedlo na vrchol hory Jabal Maswar sedm střežených cest, jež končily u stejného počtu strážních bran. Ruiny jedné z nich míjí cesta při sestupu z vrcholu. Poslední zastávkou je vysoko položená obec Hajja – správní centrum provincie. Zde lze sehnat dopravu zpět do Sanaa nebo si najmout taxi.

Ubytování a jídlo

Funduk se nachází jen ve výchozím a cílovém místě. Na zbytek trasy je třeba mít stan. Základní potraviny a balená vodu lze většinou dokoupit i cestou. Vhodné je mít i vlastní zásoby.

Potřebné vybavení

Nezbytný je stan a vhodná obuv. V zimních měsících nutné teplé oblečení.

Přístup na začátek

Najatým autem nebo společným taxi ze (do) Sana’a.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Jen běžný turistický permit pro cestování po této oblasti. Trek není vhodné realizovat bez domorodého průvodce, který usnadní kontakt s horaly.

Základní trasa

At Tawila - Wadi Laah - Jabal Maswar - Hajja

Orientační rozpis po dnech

  1. At Tawila – Mahel Rays
  2. Mahel Rays – Bait Adaga
  3. Bait Adaga – Jabal Maswar
  4. Shamada – Hajja

Další možnosti túr v okolí

Všude okolo je mnoho zajímavých hor, záleží na znalostech a zkušenostech domorodého průvodce, bez kterého nelze pohyb po této části Jemenu doporučit.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: