Trek přes hřeben Vardenis
Treky

Trek přes hřeben Vardenis

Hřeben Vardenis se zvedá jako gigantická hradba na jižní straně jezera Sevan. Od Gegehamských hor na západě odděluje toto turisty zatím málo navštěvované pohoří Selimský průsmyk, který byl od dávných branou do jižní Arménie a významnou obchodní stezkou, čehož je dokladem památka známá jakoSelimský Karavanseráj.

Arménská vysočina – Arménie

Stát
Arménie
Další státy
Arménie
Počet dní
3
Vhodné měsíce
říjen, září, srpen, červenec
Délka
40 km
Nejvyšší bod
3521 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Hřeben Vardenis se zvedá jako gigantická hradba na jižní straně jezera Sevan. Od Gegehamských hor na západě odděluje toto turisty zatím málo navštěvované pohoří Selimský průsmyk, který byl od dávných branou do jižní Arménie a významnou obchodní stezkou, čehož je dokladem památka známá jako Selimský Karavanseráj. Název celé této horské formace je odvozen od vrcholu Vardenis (3521 m), který se tyčí již poblíž hranic s Ázerbajdžánem. Další výraznou kótou je masiv Karkatar (3392 m), na který lze nejsnadněji vystoupit ze Selimského průsmyku Na Vardenis se obykle leze ze severu, tj. od jezera Sevan. Jedna z cest do hor začíná u pobřežní vesničky Artsvanist, kde stojí za prohlídku ruiny urartského sídliště Teyšeba.

Nejprve se jde podle stejnojmenné bystřiny, později po mírných svazích. Následující den je to na vrchol již kousek. Bývá odtud pěkný výhled na safírově modré jezero Sevan a sousední vrchol Sanbuchtasar (3454 m), který už se nachází v hraničním pásmu. Dalším cílem je kostelík Tsakhats Kar pod jižním úbočí hory. Je-li dost času a sil, lze se tam dostat i oklikou přes horu Karkatar. Kostelík Tsakhats Kar zdobí zajímavý reliéf se zvířecím motivem. Na dohled od této památky se nachází pobořená středověká pevnost Smbataberd..Obě tato historická místa jsou zasazena do nádherné krajiny. Po břehu nedaleké říčky Yeghegis vede cesta přes vesničku Artabuynk do obce Shatin, která leží u hlavní silnice, jež klesá ze Selimského průsmyku do jižní Arménie. Tady lze trek ukončit a snadno sehnat dopravu do blízkého města Yeghegnadzor.

Ubytování a jídlo

Nezbytný vlastní stan a zásoby jídla na celou trasu.pitnou vodu lze snadno dolňovat z přírodních zdrohů.

Potřebné vybavení

Stan a spacák. Výstroj pro trek do lehkého terénu. Nepromokavá bunda nebo pláštěnka pončo. Na svazích obrácených k jezeru Sevan bývá velmi proměnlivé a deštivé počasí.

Přístup na začátek

Do obce Artsvanist se mašrutkou dostanete asi nejsnadněji z Martuni, ale možná budete muset nakonec použít taxi.

Přístup z konce

Z vesničky Shatin na konci treku lze do města Yeghegnadzor dojet mašrutkou nebo stopem.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Artsvanist (Arcvanist) - Vardenis – Tsakhats Kar – Smbataberd - Shatin

Orientační rozpis po dnech

  1. Artsvanist – základní tábor
  2. Vardenis – Tsakhats Kar
  3. Smbataberd – Shatin

Další možnosti túr v okolí

Trek lze snadno prodloužit o jeden den a skončit až ve městě Yeghegnadzor. Stačí neodbočovat u vesničky Artabuynk do Sahtinu, ale zamířit na jih přes hory kolem kostelíků Zorats a Spitakavor. Cestou leží i rozvaliny pevnosti Boloraberd. Další možností je přejít Selimský průsmyk a pokračovat do Geghamských hor.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

jan

trek je na mape jinde nez je zde ukazano

Vojta
jan:

díky, drobně jsem to upravil – byly tam souřadnice nejbližšího většího města, teď jsem to posunul na místo, kde popsaný trek opravdu začíná.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: