Trek přes Elborz z Garmadbaru do Kaspického pralesa
Treky

Trek přes Elborz z Garmadbaru do Kaspického pralesa

Tento trek si v ničem nezadá z jinými variantami přechodu Elborzu. Nabízí nádherné horské scenérie a spoustu přírodních krás. Jeho výhodou je snadná dostupnost výchozího bodu z blízkého Teheránu.

Elborz – Írán

Stát
Írán
Další státy
Írán
Počet dní
5
Vhodné měsíce
říjen, září, srpen, červenec, červen, květen, duben
Délka
60 km
Nejvyšší bod
3000 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Všechny trekové trasy přes pohoří Elborz začínají na jihu a po překonání hradby hor končí poblíž kaspického moře. Výjimkou není ani následující cesta z Garmadbaru, jenž leží na dohled od věčně zasněženého kužele Damávandu. Tento trek si v ničem nezadá z jinými variantami přechodu Elborzu. Nabízí nádherné horské scenérie a spoustu přírodních krás. Jeho výhodou je snadná dostupnost výchozího bodu z blízkého Teheránu.

Z Garmadbaru stoupá stezka nejprve přes do průsmyku Younza, kterým se přichází na planinu Lar odkud je pěkný pohled na stejnojmenné přehradní jezero a nedaleký Damavand. Zatímco k této hoře vede cesta směrem na východ, my odbočíme na sever k průsmyku Qow, který zdobí nevelký vodopád. Přicházíme do údolí Yalroud, kterému dominuje 4318 m vysoký vrchol Chapakroud. Dalšími cíly jsou vesnice Pa-Kaboud, Baladeh (Balade), Kangar a Nitel. Cestou je nutné zdolat sedlo Asbi-Kohak.Podél říčky Kojar pak z osady Khachak sejdeme do kaspické džungle (legendární „Hyrkánský les“) v místě zvaném Toskatak (Toskatak forest). Není problém v některé z přilehlých vesnic sehnat odvoz do blízkého města Čálus (Chalus) nebo jinam na pobřeží.

Ubytování a jídlo

Nezbytný je vlastní stan. Ve vesnicích lze doplnit jen základní potraviny a pitnou vodu.

Potřebné vybavení

Nezbytný je vlastní stan. Hodit se mohou trekové hůlky.

Přístup na začátek

Garmadbar má dobré spojení s obcí Fašam, kam jezdí z Teheránu veřejná doprava. Za úvahu stojí i najmutí taxi, které je v Íránu velmi levné.

Přístup z konce

Pořeží Kaspiku je hustě obydleno a všechny vesnice mají relativně dobré spojení s okolními městy. Pokud právě nejede minibus, tak najmutí auta není nikdy problém.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Garmabdar -– průsmyk Younza – vodopád Qow – sedlo Asbi-Kotak – Toskatak

Orientační rozpis po dnech

  1. Garmabdar -– průsmyk Younza – planina Lar
  2. vodopád Qow – průsmyk Qow – údolí Yalroud – Pa-Kaboud
  3. Pa-Kaboud – Baladeh
  4. Baladeh – sedlo Asbi-Kohak – Nitel – Khachak
  5. Khachak – Toskatak

Další možnosti túr v okolí

Garmabdar je výchozím bodem mnoha trekových tras. Planina Lar leží například jen jeden den cesty od svahů Damavandu.Popisovanou trasu si lze také prodloužit výpadem na čtyřtisícovku Kholeno.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Morgan

Tedy jářku nevím.
Buď autor popisuje jiný trek, nebo tam nebyl, minimálně v nedávné době. V květnu 2013 jsme šli přesně po uvedené trase. Nebylo to 60, ale 160km, nebylo to 5, ale skoro 7 dní. A říčky a potoky tekly zřejmě víc nežli autor zaznamenal, některé soutěsky prostě nešly projít, a pracně jsme je obcházeli – proto zdržení a kilometry navíc. Mám i záznam GPS, kdyby někdo měl zájem.
Došli jsme až na pobřeží do Salaheddinkala (kousek východně od Toskatahu, ale byli jsme rádi, že jsme vybloudili z lesa, a další brodění už jsme vypustili ). No, bylo to výživné, ale pěkné. Stupeň obtížnosti bych rozhodně zvedl.

tomik
Morgan:

mam zajem o souradnici gps tohoto treciku, diky sv**@at***.cz

Iveta

Rada ctu cestopisy, kdyz na dovolene v cizine nejsou penize.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: