Trek přes Altaj – doliny Karagem, Dželo, Atbaži a Taldura
Treky

Trek přes Altaj – doliny Karagem, Dželo, Atbaži a Taldura

  Trek probíhá méně známými oblastmi Altaje. Začátek treku prochází poměrně suchou stepní oblastí, která je v kontrastu s hustým modřínovým lesem na začátku doliny Atbaži.  

Altaj – Rusko

Stát
Rusko
Další státy
Rusko
Počet dní
8
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen
Délka
120 km
Nejvyšší bod
3099 m n. m.
Převýšení
3500 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Trek probíhá méně známými oblastmi Altaje. Začátek treku prochází poměrně suchou stepní oblastí, která je v kontrastu s hustým modřínovým lesem na začátku doliny Atbaži. V dolině Dželo jsou krásné vodopády pod jezerem Dželo a také o jeden a půl kilometru výš proti proudu na začátku kaňonu vytvořeného levým přítokem řeky Dželo.

Zcela ojedinělá je krajina kolem průsmyku Erenburga – z vyhlídkového vrcholu (asi 300 výškových metrů na sever od průsmyku) je vidět údolí plné červeně a oranžově zbarvených skal. Na západ od průsmyku se pak nachází jezero připomínající sopečný kráter.

Opravdovou perlou jsou četná jezírka v dolině Atbaži, ve kterých se zrcadlí okolní zaledněné štíty. Průsmyk Peremetnyj je ledovcového charakteru a vyžaduje mačky a cepín. Hlavním problémem může být trhlina těsně pod vrcholem, jejíž přechod může být bez řádného jištění riskantní. Pokud se přechod nezdaří, je možné se vrátit do Beltiru přes sedlo Karagem.

V celé oblasti je jen minimum turistů. Nějaké jídlo je možné koupit v Beltiru nebo v dolině Taldura.

Ubytování a jídlo

je potřeba mít sebou stan a vzít si veškeré jídlo sebou

Potřebné vybavení

běžná trekingová výbava, pevné boty, mačky a cepín, nutné oblečení a spacák do nízkých teplot, GPS

Přístup na začátek

Z Gornoaltajsku se dá najmout auto (cesta trvá asi 5 hodin). Aspoň jednou za den jezdí z Gornoaltajska do vesnice Aktaš autobus. Odtud pak najmout auto do Beltiru.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Ne

Základní trasa

vesnice Beltir – řeka Taldura – dolina Dželo – sedlo Erenburga (1A) – dolina Karagem – dolina Atbaži – průsmyk Peremetnyj (1B) – dolina Taldura – vesnice Beltir

Další možnosti túr v okolí

Je například možné pokračovat údolím Karagem a dojít ke krásnému jezeru Kamrju (pravý přítok Karagemu) – dva až tři dny od ústí doliny Atbaži tam a zpátky. Další možností je přejít sedlo Kupol a přes dolinu Aktru dojít do Kuraje.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: