Trek pohořím Vilcabamba v Peru: Choquequirao – Yanama – Machu Picchu
Treky

Trek pohořím Vilcabamba v Peru: Choquequirao – Yanama – Machu Picchu

Tento trek pohořím Vilcabamba přes Choquequirao a Yanamu představuje alternativní přístup k Machu Pichu. Narozdíl od proslulého Inka Trailu nevyžaduje žádná povolení a je mnohem opuštěnější a méně frekventovaný.

Cordillera Vilcabamba, Andy – Peru

Typ
7-10 denní
Stát
Peru
Další státy
Peru
Počet dní
7
Vhodné měsíce
říjen, září, srpen, červenec, červen, květen, duben
Délka
130 km
Nejvyšší bod
4600 m n. m.
Převýšení
5000 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Tento trek představuje alternativní přístup k Machu Pichu. Narozdíl od proslulého Inka Trailu nevyžaduje žádná povolení a je mnohem opuštěnější. Cesta probíhá mnoha vegetačními pásy včetně hustých horských pralesů. Nejnižším bodem je řeka Apurimac – asi 1600 metrů. Ruiny Choquequirao leží na útesu ve výšce 3000 nad řekou Apurimac a připomínají trochu mnohem známější Machu Pichu; jsou však mnohem menší.

V roce 2003 se přímo na travnatých terasách Choquequiraa dalo spát. Při dobrém počasí je v druhé části treku vidět šestitisícovka Salcantay a další hory Cordillery Vilcabamba. V oblasti mezi Choquequiraem a hydroelektrárnou chodí jen minimum turistů. Nachází se zde také několik malebných indiánských osad, kde je poznat původní obyvatele v jejich přirozeném prostředí.

Ubytování a jídlo

je potřeba mít sebou stan a vzít si většinu jídla sebou. V Yanamě a Tatoře je možné dokoupit některé základní potraviny, v La Playa už je výběr větší – daly se koupit i pstruzi.

Potřebné vybavení

pevné boty, nutné oblečení a spacák do nízkých teplot

Přístup na začátek

Autobus Cuzco – Abancay, u odbočky do Cachory přestoupit na autobus Abancay – Cachora nebo si najmout do Cachory auto (asi 20 km od odbočky).

Přístup z konce

Od hydroelektrárny jede vlak do Aquas Calientes pod Machu Picchu (necelá hodina).

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Cachora – most přes Apurimac – Santa Rosa – Choquequirao – osada Maizal – Yanama – osada Tatora – osada La Playa – hydroelektrárna pod Machu Picchu (vlak)

Orientační rozpis po dnech

  1. Cachora – Santa Rosa
  2. Santa Rosa – Choquequirao
  3. Choquequirao – Maizal
  4. Maizal – Yanama
  5. Yanama – Tatora
  6. Tatora – La Playa
  7. La Playa – hydroelektrárna Machu Picchu

Další možnosti túr v okolí

Místo přes z Cachory přes Choquequirao je možné k Machu Picchu vyrazit z osady Mollepata a projít kolem hory Salcantay.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Ondrej Burkert

Doplnil bych menší aktualizaci tohoto treku. Šli jsme ho v létě 2009.

Trek se dá stihnout i za 6 dní, ale je to dost náročné. 3.den je nutné překonat převýšení cca 2000 m, no, dá se to zvládnout.
Rozpis:
1. Cachora – Santa Rosa alta
2. Santa Rosa – Rio Blanco (cca 2:30 za Choquequirao)
3. Rio Blanco – Yanama
4. Yanama – Tatora
5. Tatora – La Playa
6. La Playa – Aquas Calientes campo municipal

Jinak je dobré vyrazit z Cachory pokud možno ráno (tedy vyjet z Cuzca odpoledne, či na večer). Dále na ruinách Choque se stále dá spát (my jsme měli oproti optimalizovanému rozpisu skluz – vyrazili jsme pozdě z Cachory, takže jsme spali na ruinach, skluz jsme doběhli později). Přes osadu Maizal jsme nešli.

Jídlo v podstatě až do Yanamy moc nepotkáte (první 3 nebo 4 dny), občas se dají koupit sušenky, pivo, vajíčka, první obchod až v Yanamě (zákl. potraviny typu těstoviny, polévky, bohužel chleba je až v Totoře). V La Playa mají výběr hodně velký, v podstatě srovnatelný s běžnou městskou nabídkou.

Trek končí u hydroelektrárny, odkud většinou turisti jezdí vlakem (hodně předražené – 8$ za 12 km), dá se jít i po kolejích (cca 2:30). Je to docela zajímavá zkušenost. Po cestě potkáte spoustu dalších turistů v obou směrech, jsou tam i dva stánky s občerstvením (voda, sušenky).

Topografická mapa se dá koupit v Cuzcu za cca 180 Kc. Mapa zároveň obsahuje ještě dalších 5 map, mimo jiné Ausangate trek. Není příliš podrobná (200 m vrstevnice), ale na orientaci to stačí.

Veronika

Zdravím,
můžete mi prosím říci, jak je to s obtížností treku pro jedince se strachem z výšek? Nemám problém s výrazným převýšením na krátké vzdálenosti ani s extrémními přechody, ale bohužel mám problém s výškami. Konkrétně pěšina metr až dva široká, končící kolmým srázem kamsi do hlubin pro mě představuje totální paralýzu a stopku v další cestě.
Moc díky za odpověď!
Veronika

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: