Trek podél břehu jezera Bajkal – z Listvyanky do Bolshoye Goloustnoe
Treky

Trek podél břehu jezera Bajkal – z Listvyanky do Bolshoye Goloustnoe

Trek z Litsvyanky do Bolshoe Goloustnoe je jeden z nejpopulárnějších a nejhezčích v oblasti jezera Bajkal. Díky jeho poloze blízko Irkutsku je také velmi populární mezi cestovateli po Transsibiřské magistrále.

Primorsky Hrebet (východní pobřeží jezera Bajkal) – Rusko

Stát
Rusko
Další státy
Rusko
Počet dní
3
Vhodné měsíce
říjen, září, srpen, červenec, červen
Délka
55 km
Nejvyšší bod
903 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Trek z Litsvyanky do Bolshoe Goloustnoe je jeden z nejpopulárnějších a nejhezčích v oblasti jezera Bajkal. Díky jeho poloze blízko Irkutsku je také velmi populární mezi cestovateli po Transsibiřské magistrále. Přechod je charakterizován častými změnami mezi strmými útesy, písečnými plážemi a lestnatými porosty. Kvůli častým změnám počasí a náročným výstupům na útesy nad jezerem není tento trek příliš vhodný pro cestovatele s nedostatečnou fyzickou kondicí a dobrým vybavením. Tento trek je budován od roku 2003 za pomoci dobrovolníků majících za cíl vybudovat turistickou trasu okolo celého břehu jezera Bajkal. V místech, kde to je potřeba jsou cesty značené oranžovými značkami. Zpravidla jsou však cesty dobře vyšlapané a upravené, takže nehrozí problémy s orientací. První etapa začíná ve vesnici Listvyanka, která je centrem jihovýchodního pobřeží Bajkalu. Přes lesnatý hřeben cesta zdolává 500-metrové převýšení a následně klesá na pobřeží Bajkalu v místech, kde se říčka Chernaja vlévá do jezera.. Dále pokračuje podél z větší části zalesněného pobřeží přes několik útesů do vesnice Bolshiye Koty. Druhá etapa pokračuje podél pobřeží přes několik oblázkových pláží pod 150m vysoký útes Skriper ze kterého je nádherný výhled na pobřeží Bajkalu. Přes několik pláží cesta pokračuje k dalšímu velkému útesu – Zajatshi podél kterého je vyznačeny úzká cesta vedoucí přes tzv. Čertův most. Následujících několik kilometrů do malé osady Bolshaya Kadilnaya vede po loukách s překrásnými výhledy na jezero. Poslední část přechodu vede z osady Bolshaya Kadilnaya srdcem Pribajkalského národního parku přes louky plné květin. Po několika kilometrech se ráz pobřeží náhle mění a stává se kamenité a strmé s častými sesuvy půdy. Posledních několik kilometrů pak vede jehličnatým lesem přes několik oblázkových pláží až do vesnice Bolshoye Goloustnoe.

Ubytování a jídlo

Zásoby na cestu lze nakoupit na začátku treku v Litsvyance a na konci v Bolshoye Goloustnoe, kde se nachází několik relativně dobře zásobených obchodů (Magaziny, Produkty). V průběhu treku jde zpravidla nakoupit pouze sušené ryby, mléko, vodka a pivo v osadách Bol.Koty a Bol. Kadilnaya. Ve vesnici Litsvyanka je mnoho možností ubytování (hotely, hostel, pronajmutí pokoje u rodiny, kempování za vesnicí), po cestě spaní pod stanem případně na konci každé etapy možnost přespat u někoho doma. Ne vždy funkční hostel v osadě Bol. Kadilnaya.

Potřebné vybavení

běžná trekingová výbava, především nepromokavé oblečení a obuv, dostatek jídla

Přístup na začátek

Irkutsk (Transsibiřská magistrála, letiště) dále maršrutka/autobus/loď do Litsvyanky.

Přístup z konce

Na trase Irkutsk – Bol. Goloustnoe jezdí ve všední dny brzy ráno autobus případně je možné pronajmout maršrutku pro větší skupinu lidí.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Ne

Základní trasa

Litsvyanka – mys Tolsti – ústí říčky Chernaja – Bolshiye Koty – mys Sibiryakovo – skalní útvar Skriper – mys Sobolev – skalní útvar Zajatshi – Bolshaya Kadilnaya – Malaya Kadilnaya – turbasy – Bolshoye Goloustnoe

Orientační rozpis po dnech

  1. Litsvyanka – Bolshiye Koty
  2. Bolshiye Koty – Bolshaya Kadilnaya
  3. Bolshaya Kadilnaya – Bolshoye Goloustnoe

Další možnosti túr v okolí

z Listvyanky přejezd lodí do vesnice Port Baikal, odtud možný přechod podél kolejí známé železnice „Krugobajkalka“.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Breta

V potřebném vybavení chybí vodka. Bez té nemůžete pochopitelně vyrazit ani nikam dorazit.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: