Trek Padum – Darcha
Treky

Trek Padum – Darcha

Jeden z nejpopulárnějších treků v Zanskaru. Jediná cesta spojující Padum (správní město Zanskaru) a Darchu, osadu u silnice, která se nachází v indickém státu Himachal Pradesh, v oblasti Lahaul a údolí Kullu.

Velký Himaláj – Indie

Stát
Indie
Další státy
Indie
Počet dní
7
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen
Délka
113 km
Nejvyšší bod
5090 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Jeden z nejpopulárnějších treků v Zanskaru. Jediná cesta spojující Padum (správní město Zanskaru) a Darchu, osadu u silnice, která se nachází v indickém státu Himachal Pradesh, v oblasti Lahaul a údolí Kullu. Nyní se zde staví silnice, která má v budoucnu tyto dvě místa propojit. V současnosti (léto 2008) vede prašno-kamenitá vozová cesta z Padumu až do Reru (vzdálenost cca 23 km) a dále pak z Jankar Sumdo až do Darchy (cca 18 km). Na tyto úseky si lze objednat jeep a tím i např. zkrátit dobu trekování. Z vesnice Reru vede krásná stezka po obou stranách řeky, která vede skrz několik malebných buddhistických vesniček.

Z Purne je možná odbočka ke klášteru Phugtal (cca 4 hod tam i zpět), která se rozhodně vyplatí, protože tento klášter je považován za nejvíce izolovaný v Zanskaru a současně za nejzajímavější místo treku. Mnohým už je také známý projekt Sluneční školy v Kargyaku, kterým se zabývají Češi. Nejnáročnějším místem celého treku je zcela jistě sedlo Shingo La (5090 m), kde ledovec značně zdrsňuje místní podnebí. Pokud však vyjde počasí, výhledy na okolní šestitisícovky stojí za to. Sedlo tvoří hranici mezi Zanskarem a Himachal Pradeshem. Sestup ze sedla je možný nad ledovcem i po ledovci, záleží na sněhových podmínkách. V ostatních dnech převýšení není velké, ale jednotlivé úseky jsou poměrně dlouhé. Kromě Čechů si téměř všichni najímají koně a průvodce, kteří jim i vaří.

Ubytování a jídlo

Oficiální hotely zde s výjimkou Padum, Mune a Darcha nejsou, je však zvykem se nechat ubytovat u místních. Malé obchůdky jsou vybaveny často jen sušenkami a slanými brambůrky, proto je lepší si vzít jídlo přinejmenším na obědy, večeře a snídaně se dají domluvit u místních.

Potřebné vybavení

běžná trekingová výbava, stan vhodný, ale ne nutný, pevné boty, oblečení do nízkých teplot, nejsou třeba mačky ani cepín

Přístup na začátek

Autobusem z Kargilu do Padumu (často je cesta rozložena na dva dny) nebo jeepem

Přístup z konce

Z Darchy autobusem do Keylongu nebo Manali (jede jednou denně), jeep nebo placený autostop.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Padum – Mune – Reru – Purne – Tetha – Kargyak – Lakong – Shingo La - Jankar Sumdo - Darcha

Orientační rozpis po dnech

  1. Padum – Mune
  2. Mune – Purne
  3. Odbočka k Phugtal klášteru, Purne – Tetha
  4. Tetha – Kargyak
  5. Kargyak – Lakong
  6. Lakong – Jankar Sumdo
  7. Jankar Sumdo – Darcha

Další možnosti túr v okolí

Možnost náročnější alternativy do sedla Baralacha La, odbočka mezi vesnicí Tetha a Kargyak

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

pEPA Z hAVÍŘOVA

jEN BYCH DOPLNIL, ŽE STAN JE PŘI TREKU PŘES SHINGO LA URČITĚ NUTNÝ. POKUD NECHCETE BĚŽET, TAK BYCH TO OD CIVILIZACE VIDĚL NA 3 NOCI V HORÁCH. PŘECIJEN SE POHYBUJETE VE VÝŠCE 5000M A PŘEVÝŠENÍ JE URČITĚ DOST VELKÉ. NEPODCEŃOVAL BYCH TO. a NOCOVÁNÍ PŘÍMO V SEDLE JEM SI UŽILI.JINAK DOPORUČUJI. KRÁSNÝ TREK.

Lenka z Brna

Zdravím všechny cestovatele,kteří uvažují o tom, že by na tento trek vyrazili. My ho šli letos v srpnu a musím upřímně říct, že jsme z něho byli zklamaní. Není to vůbec tak skvělé, jak se všude píše. Nechápu, proč je tento trek v Zanskaru nejpopulárnější. Je to velice zdlouhavé a monotónní, žádných bechderoucích výhledů se člověk tu nedočká, a to dokonce ani v sedle Shingo La. Je z něho sice vidět několik vrcholků, ale ty popravdě nestojí za to. Mnohem lepší scenérie je možné vidět třeba ve švýcarských Alpách. Cesta ze sedla do Padum pak vede už jen podél řeky, několik posledních dní se jde kaňonem, který se zdá být nekonečný a je to pěkný opruz.. Hezká byla odbočka ke klášteru Pukhtal Gompa, tuto část je možné jít na lehko, my si nechali bágly v campu v Purne. Během treku se dá nocovat u místních, dají vám i najíst, stačí zaklepat na dveře a slušně se zeptat 🙂 Vesnice jsou ale pouze v oblasti mezi Padum-Kargyak. Pak už nic není. Ani se nikde dál nedá koupit nic k jídlu. Za návštěvu taky stojí Sluneční škola v Kargyaku a pokec s našinci 🙂 Hodně nás taky štvalo to, že po nás všude chtěli platit za stan-a to dokonce i vysoko v horách. Všude se našel nějaký výběrčí, který tvrdil, že je správce místního „campu“ a musíme mu zaplatit. Většinou na to měli i papír..podstatně zažloutlý… 🙂 cena za stan a dvě osoby byla cca 100 RS. Výhodou je, že se část treku dá jet jeepem, na začátku a na konci. To všem vřele doporučuju, protože chůze po prašné silnici s těžkým báglem a navíc nezáživným terénem není opravdu nic moc.
Trekařům, kteří ale chtějí vidět opravdové himalájské vrcholy bych doporučila podniknout trek někde v oblasti sedmitisícovek Nan a Kun v blízkosti Panikaru, kolem kterých jsme projížděli po cestě z Padum do Kargilu. Zdejší horské scenérie nám doslova braly dech a my se tloukli do hlavy, že jsme těch uplynulých deset dní netrávili raději tady. Trek Padum-Darcha nedoporučuji. Mějte se fajn a přeji hodně štěstí na cestách 🙂
L.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: