Trek okolo Mt. Ruapehu
Treky

Trek okolo Mt. Ruapehu

Prochází rozmanitou krajinou:od horského bukového lesa, travnatých plání a alpinských luk, až po sopečnou“ pouštní“ krajinu a ledovcová říční údolí.

Tongariro – Nový Zéland

Stát
Nový Zéland
Další státy
Nový Zéland
Počet dní
6
Vhodné měsíce
prosinec, listopad, říjen, září, srpen, červenec, červen, květen, duben, březen, únor, leden
Délka
70 km
Nejvyšší bod
1580 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Národní park Tongariro, založený v roce 1887, je nejstarším národním parkem Nového Zélandu a čtvrtým nejstarším na světě. Je zároveň i památkou přírodního a kulturního světového dědictví, čímž uznává nejen důležité kulturní a spirituální propojení oblasti s původním maorským obyvatelstvem, ale i neobyčejnost sopečné krajiny Tongariro.

Národní park leží v centrální části Severního ostrova Nového Zélandu, nejbližšími městy jsou Turangi, National Park Village a Ohakune. Round the Mountain Mt Ruapehu je název okruhu, vedoucího kolem nejvyšší hory Severního ostrova Mt Ruapehu (2797m). Prochází rozmanitou krajinou:od horského bukového lesa, travnatých plání a alpinských luk, až po sopečnou“ pouštní“ krajinu a ledovcová říční údolí. Stezka je dobře značená i udržovaná. V zimním období je absolvování treku mnohem obtížnější, při sněhové pokrývce mohou nastat potíže s orientací. Je nezbytné zimní vybavení – cepín i mačky. Hrozí nebezpečí lavin – nutno průchodnost treku konzultovat s místními DOC rangers.

Ubytování a jídlo

Přespání je možné v chatách a kempech provozovaných DOC (Department of Conservation), předem je nutné v některém z informačních center zakoupit lístky (hut tickets), kterými se na chatách platí. Při delším cestování na Novém Zélandu je další možností zakoupit Backcountry Hut Pass platný po dobu 12 měsíců. U chaty je možné přenocovat i ve stanu. Volné kempování je povoleno, stan musí stát minimálně 500 od stezky.

Potřebné vybavení

běžná trekingová výbava, mačky a cepín v zimním období

Přístup na začátek

trek je možné nastoupit z více míst, popisovaný okruh začíná ve Whakapapa Village. Začátek treku je z Ngauruhoe Place, asi 100 m pod místním návštěvnickým centrem. Whakapapa Village je přístupná po silnici číslo 47 spojující Turangi a National Park Village.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Whakapapa Village - Tama Saddle - Waihohonu Hut - Rangipo Hut - Mangaehuehu Hut - Ohakune Mountain Road - Mangaturuturu Hut - Whakapapiti Hut - Whakapapa Village

Orientační rozpis po dnech

  1. Whakapapa Village – Waihohonu Hut
  2. Waihohonu Hut – Rangipo Hut
  3. Rangipo Hut – Mangaehuehu Hut
  4. Mangaehuehu Hut – Mangaturuturu Hut
  5. Mangaturuturu Hut – Whakapapiti Hut
  6. Whakapapiti Hut – Whakapapa Village

Další možnosti túr v okolí

Z okružního treku odbočuje několik bočních stezek, např. k Old Waihohonu Hut (historická chata vystavěná v roce 1903/4), k Tama Lakes (horní a dolní jezero, které jsou vlastně krátery), k pramenům Ohinepango Springs (křišťálově čistá voda vytékající zpod starého lávového proudu). Trek je možné nastoupit i ukončit na více místech.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: