HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Treky

Trek od jezera Ovan do pohoří Elborz

Pohoří Elborz nabízí bezpočet trekových tras, které zatím využívají převážně domácí turisté. Velmi oblíbenou oblastí je zejména legendární údolí assassínů, které začíná u městečka Mo’allem Kalayeh a táhne se až k známému hradu Alamut. K přírodním zajímavostem tohoto nádherného kraje patří vedle mnoha bizarních skal také malebnéjezírko Ovan (Evan).

Elborz – Írán

Stát
Írán
Další státy
Írán
Počet dní
4
Vhodné měsíce
říjen, září, srpen, červenec, červen, květen
Délka
60 km
Nejvyšší bod
3850 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
UIAA I

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Pohoří Elborz nabízí bezpočet trekových tras, které zatím využívají převážně domácí turisté. Velmi oblíbenou oblastí je zejména legendární údolí assassínů, které začíná u městečka Mo’allem Kalayeh a táhne se až k známému hradu Alamut. K přírodním zajímavostem tohoto nádherného kraje patří vedle mnoha bizarních skal také malebné jezírko Ovan (Evan). Právě odtud vede jedna z tradičních cest z vnitrozemí ke Kaspiku.

Trasa překonává několik vysoko položených sedel a míjí řadu rázovitých vesniček. Zpestřit si ji lze výstupem na některý z horských velikánů. Snadno zdolatelným vrcholem je například Samamus Kuh (3850m). První den se od jezera Ovan stoupá kolem hory Kashchal do stejnojmenného průsmyku. Cílem je vesnička Mich. Další etapa vede po horské cestě, která je větší část roku nesjízdná i pro terénní automobily. Trasa protíná vesničky Marineh, Kit a Zero.

Další zastávkou je v srdci hor ztracená osada Lapasar, odkud lze následujícího dne zaútočit na vrchol Samamus. Svahy na opačné straně hor překvapí bujnou zelení a hustými lesy. Orientace je v tomto terénu podstatně svízelnější. Počasí se zde navíc vyznačuje značnou nestabilností a časté jsou zde deště. Trek lze ukončit podle potřeby v té z vesnic, kde se podaří sehnat dopravu do města Ramsar nebo jinam. Jedním z míst, kde máte velkou šanci uspět, je Javah Deh (Gevah Deh). Tato obec bývá, na rozdíl od ostatních výše zmíněných vesnic, vyznačena i na běžných mapách v měřítku 1:2 000 000. Ideální dobou pro realizaci treku je konec jara. Na podzim bývá jižní část Elborzu značně vyprahlá a fádní.

Ubytování a jídlo

Nezbytný je vlastní stan. Ve vesnicích lze doplnit jen základní potraviny.

Potřebné vybavení

Postačí běžná výstroj pro vysokohorskou turistiku. Nutný je vlastní stan. Hodí se trekové hůlky.

Přístup na začátek

K jezeru Ovan a stejnojmenné vesnici lze dojet z městečka Mo’allem Kalayeh taxíkem a občas i mikrobusem. Zmíněné městečko má několikrát denně spojení mikrobusem s městem Kazvín. Nejsnáze se k jezeru Ovan dostanete v pátek, kdy sem vyráží na piknik mnoho Íránců z okolních měst. Jedná se o oblíbené výletní místo.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Ne

Základní trasa

Evan – průsmyk Kashchal – Mich – Marineh – Lapasar – Javaher Deh

Orientační rozpis po dnech

  1. Jezero Ovan – průsmyk Khashchal – Mich
  2. Mich – Marineh – Kit – Zero
  3. Zero – Lapasar
  4. výstup na Samamus – Javaher Deh

Další možnosti túr v okolí

Trek lze začínat u ruin assassínského hradu Lamiasar nebo u známějšího Alamutu, který leží ještě dále na východ. V takovém případě je potřeba si na celou akci vyhradit asi o dva až tři dny více.

Zkušenosti čtenářů

Robert

Dobrý den, nemáte náhodou gps mapu tohoto treku? Nebo podrobnější popis? Chtěli bychom ho jít a hledáme přensou cestu kudy.
S pozdravem

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: