HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Treky

Trek Národní park Kahurangi – Mt. Owen

Jedná se o krasovou oblast s nejrozsáhlejším novozélandským jeskynním systémem (36 km, nejhlubší jeskyně 890 m), byla zde nalezena i nejstarší novozélandská fosílie stará 540 miliónů let. Nejvyšší horou je Mt. Owen (1875m).

Kahurangi – Nový Zéland

Stát
Nový Zéland
Další státy
Nový Zéland
Počet dní
3
Vhodné měsíce
prosinec, listopad, říjen, září, srpen, červenec, červen, květen, duben, březen, únor, leden
Délka
30 km
Nejvyšší bod
1875 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

NP Kahurangi, ležící v severozápadní části Jižního ostrova, je druhým nevětším národním parkem Nového Zélandu. Jedná se o krasovou oblast s nejrozsáhlejším novozélandským jeskynním systémem (36 km, nejhlubší jeskyně 890 m), byla zde nalezena i nejstarší novozélandská fosílie stará 540 miliónů let. Nejvyšší horou je Mt. Owen (1875m).

Národní park je domovem mnoha chráněných živočišných a rostlinných druhů, z nichž některé lze s trochou štěstí spatřit. Mezi nejvzácnější obyvatele patří skrytě žijící nelétaví noční ptáci kiwi (Great Spotted Kiwi – Apteryx haastii) a unikátní masožraví plži Powelliphanta snails. Dalšími důležitými druhy jsou například pokřovník alpínský (Rock Wren -Xenicus gilviventris) a ostříž novozélandský (New Zealand falcon – Falco novaeseelandiae). Trek ke Granity Pass Hut a následně na Mt. Owen začíná z Courthouse Flat dvěma variantami – po otevřenějším hřebínku nebo lesem podél Blue Creek, po asi dvaceti minutách prudkého stoupání se stezky opět setkávají.

V horkém letním počasí je při volbě varianty po hřebeni výhodnější vyrazit v ranním nebo podvečerním chládku. Cesta je dobře značena až k chatě, výše značení není, ale stezka je poměrně dobře zřetelná a najitelná (pozor za špatné viditelnosti –ve vyšších partiích se lze ve spleti vápencových útvarů snadno ztratit). Podél Blue Creek můžeme nalézt pozůstatky zlatokopecké činnosti, zlatá horečka zde nikdy nedosáhla velkých rozměrů, ale i v současnosti lze v oblasti Kahurangi zlato nalézt.

Ubytování a jídlo

přespání je možné v Granity Pass Hut, chatě provozované DOC (Department of Conservation), předem je nutné v některém z informačních center zakoupit lístky (hut tickets), kterými se na chatách platí.Při delším cestování na Novém Zélandu je další možností zakoupit Backcountry Hut Pass platný po dobu 12 měsíců. U chaty je možné přenocovat i ve stanu. Kempovat je možné i ve výchozím bodě trasy – Courthouse Flat. Na tomto tábořišti se používá voda přímo z říčky, další zdroj pitné vody je pak z pramenů nad chatou. Jídlo vlastní.

Potřebné vybavení

běžná trekingová výbava, pevné boty, nepromokavé oblečení nebo pláštěnka, spací pytel, mačky a cepín v zimním období.

Přístup na začátek

z vesničky Tapawera (cca 60 km od Nelson) směrem Wangapeka Valley k brodu řeky Dart (v případě silnějších dešťů bývá brod autem neprůjezdný, je nutno použít mostek a dále pokračovat pěšky), zpevněná cesta pokračuje kolem přístřešku s informacemi, míjí odbočku na Wangapeka Track (Rolling Junction) a končí na Courthouse Flat.

Přístup z konce

Tadmor Glenhope Road – cca 1,5 km od Kaka

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Courthouse Flat – The Staircase - Granity Pass Hut - Mt Owen - Granity Pass Hut –Conical Hill – Kaka

Orientační rozpis po dnech

  1. Courthouse Flat – Granity Pass Hut
  2. Granity Pass Hut – Mt Owen – Granity Pass Hut
  3. Granity Pass Hut – Kaka

Další možnosti túr v okolí

Kousek pod Billies Saddle je možné z cesty odbočit a vystoupit na vrchol Billies Knob odkud jsou pěkné rozhledy na okolní hřebeny Kahurangi i na samotný Mt. Owen. Návrat z Mt. Owen je možný ve více variantách – zpět stejnou cestou, přechod do Kaka (zde navržená varianta – nad hranicí lesa není značena) anebo nejnáročnější sestup k jihu (k Owen Valley East Road).

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: