Trek napříč přes Turkestánský hřbet – přes sedlo Rarz
Treky

Trek napříč přes Turkestánský hřbet – přes sedlo Rarz

Turkestanskij chrebet je mohutný horský hřeben na severu Tádžikistánu, táhnoucí se od města Panjakent (Pendžikent) na západě, východním směrem až do JZ Kyrgyzstánu. Jižní úpatí hřebene tvoří hluboký kaňon významné řeky Zarevšan, která odvádí vodu z ledovců v předhůří Pamíru až do uzbeckých pouští, kde se po necelých 900km své pouti ztrácí.

Turkestánský hřbet – Tádžikistán

Stát
Tádžikistán
Další státy
Tádžikistán
Počet dní
4
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen
Délka
50 km
Nejvyšší bod
4100 m n. m.
Převýšení
3000 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Turkestanskij chrebet je mohutný horský hřeben na severu Tádžikistánu, táhnoucí se od města Panjakent (Pendžikent) na západě, východním směrem až do JZ Kyrgyzstánu. Jižní úpatí hřebene tvoří hluboký kaňon významné řeky Zarevšan, která odvádí vodu z ledovců v předhůří Pamíru až do uzbeckých pouští, kde se po necelých 900km své pouti ztrácí… Severní svahy Turkestánského hřebene klesají pozvolněji, až do vyprahlých rovin.

Čtyřdenní trek začíná od silnice ve velké vesnici Rarz, nedaleko města Ajni. První kilometry severním směrem vedou po široké stezce, kolem potoka pracují místní zemědělci na svých malých políčkách. Dolina se postupně zužuje, mizí poslední stromy, a jen výjimečně narazíme na pastevce se stádem krav. Jak se potok zakusuje stále ostřeji, pěšina občas mizí na jeho břehu a na několika místech je nutné potok přebrodit. Ve výšce okolo 3 350 mnm se potok rozděluje na dva.

Zde je vhodné přespat 2. noc, je tu poslední zdroj vody a poslední rovné závětrné místo pod hřebenem. Třetí den nastoupíme na hřebínek mezi dvěma potoky a po něm pohodlně dojdeme až na hlavní hřeben do výšky okolo 4 100 mnm. Odtud je možno fakultativně vystoupit na zasněžené vrcholy (4 200 – 4 484 mnm) na hlavním hřebeni východním nebo západním směrem – pak je ale potřeba počítat s časem navíc a trochu vyšší náročností. Po hlavním hřebenu pokračujeme asi 1km k Z, na dohled sedlu Rarz, do kterého ani nemusíme sejít, a do kotle za sedlem sestoupíme sutí.

V malebném kotli je opět voda a travnaté plácky, takže ideální pro 3. noc. Čtvrtý den sestupujeme k severu zeleným údolím podél potoka, až dojdeme na výrazný soutok s dalším potokem zleva. Tento levý přítok překonáme a vydáme se po proudu. Po 1km dojdeme na rozlehlou pastvinu ve výšce 2 300 mnm (pozor na psy!), kde odbočíme vlevo a stoupáme pěšinou mezi křovisky do sedla Tezana (2 785 mnm). Nahoře teče čistá voda. Ze sedla klesáme na SZ a pod sebou vidíme širokou cestu – po ní pak dojdeme 3km až k velké asfaltové silnici. 2km po silnici směr sever (směr město Šachristán) je čajovna vhodná k přespání. Odtud můžeme pokračovat stopem.

Ubytování a jídlo

Zásoby je možné v omezeném sortimentu nakoupit v Rarzu. Po prvním celodenním treku jedno velké stádo, a 1 den před civilizací (silnicí) další. Je možné posedět a posvačit mléčné produkty s chlebem.

Potřebné vybavení

Hůlky, sandály na brodění

Přístup na začátek

Letecky do Taškentu (Uzbekistán) a pak taxi/bus přes Samarqand, dále maršrutka/taxi přes Pendžikent do Rarzu. Nebo z druhé strany: Taškent a pak taxi přes města Khodjend (Chužand) a Šachristán. Co se týče mapy: staré sovětské 1:100 000, dají se najít a stáhnout

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

není potřeba

Počet lidí za rok (odhadem)

20

Základní trasa

vesnice Rarz – sedlo Rarz – sedlo Tezana – silnice směr město Šachristán

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: