Trek na těžko okolo ladackých jezer Tso Moriri a Tso Kar
Treky

Trek na těžko okolo ladackých jezer Tso Moriri a Tso Kar

Kdo chce ochutnat nefalšovanou tibetskou atmosféru, měl by se vydat do východního Ladakhu. Tato vysoko položená část Tibetské náhorní plošiny, zvaná Changthang, je domovem kočujících pastevců v okolí několika překrásných a značně rozlehlých jezer. Dobrou volbou jak poznat krajinu nomádů je trek mezi jezery Tso Moriri a Tso Kar.

Himálaj – Indie

Typ
4-6 denní
Stát
Indie
Další státy
Indie
Počet dní
5
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen, květen
Nejvyšší bod
5500 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Po šesti hodinách jízdy džípem nebo po celodenním kodrcání autobusem, který jezdí pouze třikrát měsíčně, vystoupíte u břehů odlehlého jezera Tso Moriri. To je skutečnou ladackou perlou. Leží ve výšce 4540 metrů, na délku měří 25 kilometrů, voda je zcela průzračná a břehy lemují hory Chamser (6620 m), Lumser Kangri  (6666 m) či šestitisícový hřeben Mentoku. Na pokochání se jezerem si nechte alespoň dva dny.

Čtyř až pětidenní trek k jezeru Tso Kar není náročný z hlediska převýšení (na rozdíl od treků v rozeklaném pohoří Zanskar) ani orientace, ale stezka po náhorní plošině první tři dny neklesne pod 5000 metrů, je tedy nutná dobrá předchozí aklimatizace na vysoké nadmořské výšky.

Túra vychází z jediné trvale osídlené vesnice u jezera Korzok přes asi 5500 metrů vysoké sedlo Yalang La. Už cestou potkáváme první stany pastevců, kteří tu v širokých travnatých údolích tráví se svými stády jaků a koz krátké ladacké léto. Mezi velké zážitky patří pozváni do jejich stanů na slaný čaj, který se tady pije navíc s jačím máslem. Cesta se vcelku nenáročně vine přes několik pětitisícových sedel za přítomnosti prakticky neustálých výhledů na okolní šestitisícovky.

Míst ke stanování je dostatek, pitná voda také není úplnou vzácností a na trase není zdaleka přelidněno turisty. Během našeho putování na konci léta v září jsme se dvakrát ráno probudili do bílé zasněžené krajiny. Cestou k jezeru Tso Kar se s velkou pravděpodobností setkáte s divokým tibetským oslem kyangem, sami jsme potkali několik stád těchto oslů. Tso Kar je typickým slaným jezerem s fotogenickými slanými krustami, slanomilnou vegetací a barevnými lagunami, které oživují různobarevné druhy řas. Pro mě osobně nejhezčí místo v celém Ladakhu a při večerním slunci u jezera zažívám pravou vysokohorskou nirvánu.

Autor Pavel Svobodavětšinu svého volného času věnuje cestování a fotografování. Oblíbil si hlavně vysokohorské oblasti a severskou přírodu. Půl roku strávil například na Islandu a procestoval také Ladakh. Své snímky rád využívá k přípravě skvělých cestopisných přednášek.  Další jeho fotografie si můžete prohlédnout na www.photo-svoboda.cz.

Ubytování a jídlo

Nutno vzít si s sebou stan i jídlo

Potřebné vybavení

Nutno vzít si s sebou stan, kempingové vybavení, teplé oblečení, jídlo

Přístup na začátek

Z vesnice Korzok

Základní trasa

Tso Moriri - Korzok - Yalang La - Tso Kar

Další možnosti túr v okolí

Nutná předchozí aklimatizace!

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: