Trek na poloostrově Paracas v Peru
Treky

Trek na poloostrově Paracas v Peru

Celá peruánská rezervace Paracas je pouští, krajina ovšem není fádní, nádherné skalní a písečné útvary, solné inkrustace, různobarevné duny, pouštní živočichové (ještěrky, liška), na pobřeží pak strmé útesy i pláže (písečné nebo oblázkové, se vším co moře vyvrhlo, od nádherných lastur přes odpadky až po těla uhynulých lachtanů a želv).

poloostrov Paracas – Peru

Typ
3-denní
Stát
Peru
Další státy
Peru
Počet dní
3
Vhodné měsíce
prosinec, listopad, říjen, září, srpen, červenec, červen, květen, duben, březen, únor, leden
Délka
50 km
Nejvyšší bod
250 m n. m.
Převýšení
100 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Celá rezervace je pouští, krajina ovšem není fádní, nádherné skalní a písečné útvary, solné inkrustace, různobarevné duny, pouštní živočichové (ještěrky, liška), na pobřeží pak strmé útesy i pláže (písečné nebo oblázkové, se vším co moře vyvrhlo, od nádherných lastur přes odpadky až po těla uhynulých lachtanů a želv).

Z vyvýšených míst výhled na zátoky i otevřené moře. Skvělé místo k pozorování ptáků (kondor krocanovitý, kormoráni, pelikáni, racci, alky a prý i plameňáci) i mořských živočichů (lachtani, vydra mořská, krabi). Rezervace je zajímavá i archeologicky (preincké kultury), na severním pobřeží poloostrova útvar El Candelabro vytvořený obdobnou technikou jako obrazce v Nazca (celý si ho však vychutnáte jen z moře). Rezervace je pod ochranou UNESCO jako „Natural World Heritage Site“.

1.den: Kousek za muzeem (Museo Paracas) se cesta rozdvojuje, vpravo vede asfaltová silnice směrem k El Candelabro, vlevo písečná k Las Lagunillas a La Catedral. Po asi 2 km se cesta opět rozděluje, vlevo vede k La Catedral. Skalní útvar „La Catedral“ na pobřeží jižně od poloostrova se zbortil při zemětřesení a následné tsunami v roce 2007 (zdaleka ne ve všech průvodcích tento fakt uvádějí). Pobřeží je ale i tak moc hezké. Od La Catedral pokračujeme zpět po pobřeží (mimo cestu), obejdeme zátoku do Las Lagunillas. Cesta celkem cca 20 km. Přespání v okolí nebo na pláži La Mina.

2. den: Pokračujeme podél pobřeží, až kam nás nohy zanesou – vyhlídka „Mirador de Lobos“ – občas lze pozorovat lachtany, případně dál k Playa de Lira. Od Las Lagunillas k Mirador de Lobos je to cca 12 km.

3.den: Cestu zpět volíme dále od pobřeží, více vnitrozemím. Od Mirador de Lobos zpět k muzeu cca 14 km. Terén celkově mírně kopcovitý, povrch písek – většinou zpevněný. Trek není značený, ale nelze se tu ztratit, když se držíte na dohled od pobřeží. Místy jsou vyjeté cesty od aut (4×4), ale my jsme žádné nepotkali. Od brány rezervace k Las Lagunillas se lze dostat i běžným autem a zde občas turisté jezdí.

Ubytování a jídlo

Las Lagunillas v zátoce 2 hospůdky (čerstvé ryby, apod.). Jinak jídlo vlastní. Ubytování ve stanu takřka kdekoli. Stan není nezbytný (ale doporučuji vzít), jedná se o pouštní oblast, kde srážky dosahují cca 2 mm ročně, může být větrno a mohou se vyskytnout i písečné bouře (nejčastěji v srpnu). K přespání doporučovány pláže La Mina a El Arquillo – pozor na hranici vody při přílivu. Na pláž La Mina – snadný přístup po schodech, v blízkosti kadibudka. V létě 2010 na La Mina bydlela řádná myší rodinka, která nás připravila o zásoby jídla a ještě při tom prokousala stan. Druhá pláž byla zas hojně obsazena mořskými ptáky. Před nebo po treku ubytování možné v městečku Pisco.

Potřebné vybavení

běžná trekingová výbava, ochrana proti slunci, spacák (v zimě teplejší), stan, dalekohled – může se hodit.

Přístup na začátek

z městečka Pisco pěšky nebo taxíkem k muzeu na kraji rezervace (2010: 18 SOL za taxi)

Přístup z konce

okolo celého poloostrova, kolem El Candelabro.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne, platí se vstupné do rezervace (2010 5 SOL/os.)

Základní trasa

vstup do rezervace – museo Paracas – La Catedral – Las Lagunillas – La Mina - El Arquillo – Mirador de Lobos – a zpět

Orientační rozpis po dnech

  1. Pisco / Museo Paracas – La Catedral – Las Lagunillas
  2. Las Lagunillas – La Mina – El Arquillo – Mirador de Lobos
  3. Mirador de Lobos – Las Lagunillas – Museo Paracas / Pisco

Další možnosti túr v okolí

okolo celého poloostrova, kolem El Candelabro

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: