Trek na Kanárských ostrovech – výstup na sopku Pico de Teide
Treky

Trek na Kanárských ostrovech – výstup na sopku Pico de Teide

Výstup na jeden z nejvyšších vulkánů na světě, mohutnou sopku Pico de Teide.

Las Cañadas – Španělsko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Španělsko
Další státy
Španělsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
březen, duben, září, říjen
Délka
10 km
Nejvyšší bod
3718 m n. m.
Převýšení
1400 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
neuvedeno
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Na dno kaldery Cañadas, jakožto ideálního výchozího místa pro výstup na vrchol, se dostaneme několika způsoby – pronajatým autem, autobusem (2x denně) nebo jednoduše pěšky. Největší nápor turistů směřuje k vrcholu pomocí lanovky, která výškový rozdíl více jak 1000 m překoná za pár minut a za dvanáct eur.

Mnohem sportovnější je výstup po dobře značené a vychozené cestě, vedoucí ze dna kaldery k jediné turistické chatě na ostrově – Refugio de Altavista (3286 m). Výstup zabere cca 3 hod., pod vrchol je to ještě další 2 hodiny. Poslední a tedy jen na povolení možný úsek je vzorně upraven a vydlážděn a stejně vzorně hlídán strážci NP.

Cesta začíná na parkovišti silnice č. 621 protínající celou kalderu Cañadas, resp. 40. km na této cestě (nástup k chatě Altavista, navigace Montañas Blanca). Cesta stoupá a dlouze se klikatí po mírných pemzových svazích vytrvale vzhůru na východní straně Pico de Teide. Po pár kilometrech dorazíte na slavná „Teidská vejce“ Huevos del Teide. Jedná se o ztvrdlé kulovité útvary ze ztuhlé lávy o průměru až pět metrů v počtu asi 30 kusů.

Přichází prudší pasáž, která vede do ploššího terénu s obrovskými, nápadně zaoblenými skalními bloky. Tomuto místu se říká Estancia de los Ingleses (Angličanův oddych). Dále pokračuje skrze serpentiny přes Estancia de los Alemanes (Němcův oddych) vzhůru k horské chatě Refugio de Altavista (3 260 m n.m.).

Po lávovém proudu přijdete na terasu Rambleta ve výšce 3 555 m n.m, odkud se po vydlážděné cestě můžete jít podívat na vyhlídkovou plošinu Mirador de la Fortaleza a vlevo k vrcholové stanici lanovky. Přichází poslední část treku, strmý výstup (150 metrů převýšení) po upravené cestě se schody. Za přibližně půl hodinu vyjdete až na vrchol Pico de Tedie (3 718 m n.m.)

DOPORUČUJEME: Nejširší nabídku průvodců a map nejen Tenerife (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo na e-shopu KnihyNaHory.cz

Ubytování a jídlo

Ubytování: Na území NP není táboření povoleno a žádné kempy zde neexistují. Bivakovaní na vlastní riziko je však možné, spousta pěkných a nenápadných míst. Chata Altavista (100 lůžek) poskytuje ubytování pouze v letní sezoně (duben – říjen). Mimo tuto dobu je možné přespat ve stále otevřené místnosti (max. 4 – 5 těl) nebo na terase u chaty.

Pitná voda: V celé oblasti není zdroj pitné vody. Jedinou možností je restaurace u lanovky nebo na chatě Altavista (nemusí však být).

Možnost doplnění zásob: Pouze restaurace na dně kaldery Cañadas a u lanovky.

Potřebné vybavení

běžná trekingová výbava

Přístup na začátek

Na ostrov letecky (přes německé cestovky již od 140 €, z ČR za cca 9000 Kč). Pod horu se dostaneme pronajatým vozidlem (od 30 € na den) nebo levnou autobusovou dopravou (linka 348 Puerto de la Cruz – Las Cañadas, pouze 2x denně).

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

K výstupu je nutné povolení, které vydává kancelář správy národního parku (Patronato del Parque Nacional) ve městě Santa Cruz de Tenerife (v blízkosti Plaza de España, ulice Emilio Calzadilla č.5, 4. patro, otevřeno ve všední dny 9 - 14 hod.). K žádosti je třeba přiložit pas a jeho fotokopie, povolení je zdarma.

Počet lidí za rok (odhadem)

Povolených 150 osob za den

Základní trasa

Silnice č. 621 protínající celou kalderu Cañadas, resp. 40. km na této cestě (nástup k chatě Altavista, navigace Montañas Blanca) - Huevos del Teide -Estancia de los Ingleses - Estancia de los Alemanes - Refugio de Altavista (3260 m.n.m.) - Mirador de la Fortaleza - Pico de Teide (3 718 m n.m) - zpět stejná trasa

Další možnosti túr v okolí

Bizarní sopečná krajina, jedinečný výhled, pestrá flóra. Světovou raritou je také geologické složení celého vulkánu, tvořené vyvřelou výlevnou horninou znělcem (fonolit).

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: