HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Treky

Trek Lamayuru – Chiling – Stok

Trek je krásnou a náročnější variantou oproti přelidněnému „Markha Valley“. Nádherné suché hory se nacházejí v monzunovém stínu. V létě je zde ideální počasí – moc neprší a ve výškách přes čtyři tisíce už není ani horko.

Zanskar, Ladakh – Stok Range – Indie

Stát
Indie
Další státy
Indie
Počet dní
9
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen
Délka
120 km
Nejvyšší bod
4950 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Trek je krásnou a náročnější variantou oproti přelidněnému „Markha Valley“. Nádherné suché hory se nacházejí v monzunovém stínu. V létě je zde ideální počasí – moc neprší a ve výškách přes čtyři tisíce už není ani horko. Přestože je veliké sucho, není třeba bát se nedostatku vody, horských říček tu teče mnoho.

Trek vznikl spojením dvou částí, z nichž ta první (Lamayuru – Chiling) je mnohem krásnější. Druhá polovina (Chiling – Stok) je součástí velmi populárního treku „Markha Valley“, tady nám to připadalo až moc přeplněné výpravami s „fullservisem“. Jinak lze po cestě potkat krásné buddhistické vesničky, malé kláštery anebo pastevce jaků žijící těsně pod vysokými sedly a popíjející jačí čaj.

Ubytování a jídlo

Na 2. – 5. den je lépe mít jídlo a stan s sebou (homestay je v Hinju a nějaké občerstvení se dá koupit pouze ve vesnicích Phanjila a Sumdo). Ve všech kempech se vybírá 100 Rs za stan. Od Chilingu lze jídlo (nudle, sušenky a coca-cola) koupit každý den v bílých stanech – „parachute tent“, dá se tu také přespat. V Chilingu, Rumbaku a Yurutse je možnost přespat u místních doma – v „ homestay“.

Potřebné vybavení

běžná trekingová výbava, mačky a cepín nejsou třeba (pokud chcete trek zakončit výstupem na šestitisícovku Stok Kangri, zjistěte si sněhové podmínky)

Přístup na začátek

autobusem do Lamayuru (z Lehu asi 5 hodin)

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

není třeba povolení ani průvodce – rok 2008 (na Stok Kangri se na některých místech vybírá 2000 Rs)

Základní trasa

Lamayuru – Wanlah – Hinju – Konze La (4950 m) – Sumdo - Dung Dung La (4820 m) – Chiling – Skyu – Shingo – Ganda La (4920 m) – Rumbak – Namlung La (4820 m) - Stok

Orientační rozpis po dnech

  1. Lamayuru – Wanlah (přes sedlo Prinkiti La – 3430 m)
  2. Wanlah – Hinju
  3. Hinju – sedlo Konze La (4950 m) – Kemp
  4. Kemp – Sumdo (dřevěný Buddha) – základní tábor pro Dung Dung La
  5. Tábor – Dung Dung La (4820 m) – Chiling
  6. Chiling – Skyu – Shingo
  7. Shingo – Ganda La (4920 m) – Yurutse – Rumbak
  8. Rumbak – Namlung La (4820 m) – kemp Doksar
  9. Kemp – Stok

Další možnosti túr v okolí

z Wanly přes Padum do Darchy (21 dní) nebo za vesnicí Sumdo přes sedlo Stakspi La (4970 m) do kláštera Alči nebo ze Skyu dále podél řeky Markhy nebo na konci treku vystoupit na Stok Kangri (6123 m) nebo zvolit snadnější variantu bez posledního sedla a jít z Rumbaku do Spitoku

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: