Trek kolem šestitisícovky Salkantay v pohoří Cordillera de Vilcabamba v Peru
Treky

Trek kolem šestitisícovky Salkantay v pohoří Cordillera de Vilcabamba v Peru

Trek Salkantay je relativně levná cesta k ruinám Machu Picchu. Je alternativou k železnici z Cuzca.

Andy, Cordillera Vilcabamba – Peru

Typ
4-6 denní
Stát
Peru
Další státy
Peru
Počet dní
5
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen, květen
Délka
75 km
Nejvyšší bod
4600 m n. m.
Převýšení
1700 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Trek Salkantay je relativně levná cesta k ruinám Machu Picchu. Je alternativou k železnici z Cuzca, která odrazuje cenou v rozpětí 70-450 dolarů (rok 2005) za cca 100 km. Bohužel tomu odpovídá množství ostatních trekařů na trase. Vzhledem k lákavému cíli chodí všichni stejným směrem.

Trek nabízí krásný zážitek pěšího přesunu z oblasti sněhu a ledu (sedlo pod horou Salkantay) do místa položeného o cca 1700 m níže, kde kvetou bromélie, v rámci jednoho dne. Také pohled na impozantní horu Salkantay (6271 m) z bezprostřední blízkosti stojí za to. V teplých dnech z ní sviští jedna lavina za druhou, ale v bezpečné vzdálenosti od stezky. V letních měsících (zde vlastně zimních, jsme na jižní polokouli), kdy je v této oblasti období sucha, obvykle bývá překvapivě stabilní počasí, na to v jaké se pohybujeme nadmořské výšce.

Trek není příliš náročný, hodí se i pro začátečníky. Lezecké terény ani sníh nebo led na cestě nejsou. Úskalím může být nadmořská výška (začátek v 2900 m, nejvyšší bod 4600 m), hodí se proto nepodceňovat aklimatizaci. Nesnadným úkolem může být pro někoho také překonání divoké řeky Urubamby ve vozíku zavěšeném vysoko nad ní na laně poblíž vesnice Santa Teresa. V tomto bodě je dobré být brzy ráno, později se na dvoumístný vozík poměrně dlouho čeká v zástupu ostatních turistů i domorodců. Pohon je ruční samoobslužný.

Úsek La PlayaSanta Teresa a dále Santa Teresa (protilehlý břeh Urubamby) – Hidroeléctrica lze jet náklaďáčkem. Připravíte se ale o čerstvé banány, které se dají jinak trhat všude kolem cesty. Úsek HidroeléctricaAguas Calientes lze jet vlakem. Taky se to moc nevyplatí, tempo odpovídá pohodlnému pochodu podél kolejí, jen se výrazně víc mačkáte na miniaturních sedačkách. Navíc vlak jede jen asi jednou nebo dvakrát denně. Pro kontakt s domorodci se hodí základy španělštiny, angličtinou vládnou zpravidla nafoukaní bossové z měst, kteří se snaží oškubat turisty i místní Indiány.

Ubytování a jídlo

Je potřeba vzít s sebou stan, jiná možnost ubytování není jistá vzhledem k množství organizovaných mnohačlenných výprav na stezce. Také jídlo je nutné mít s sebou, je pouze možné, že narazíte na domorodce se sušenkami a Inca Colou.

Potřebné vybavení

běžná trekingová výbava, pevné boty, oblečení a spacák do nízkých teplot, výbava na vaření, stan, jídlo; mačky ani cepín nejsou třeba

Přístup na začátek

Příjezd autobusem nebo mikrobusem (colectivo) z Cuzca do vesnice Mollepata

Přístup z konce

Odjezd náklaďákem nebo mikrobusem (colectivo) ze Santa Teresy, kam se lze po prohlídce Machu Picchu vrátit pěšky z Aguas Calientes, do Santa Marie; odtamtud autobusem směr Ollantaytambo – tato cesta trvá den a noc nebo dva dny, ale vyhnete se opět předraženému turistickému vlaku přímo do Cuzca

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

není nutné (rok 2005)

Základní trasa

Mollepata – Soraypampa – laguna Salkantaycocha – Huaracmachay – Chaullay – Colpampa – Sahuayaco (La Playa) – Santa Teresa – Hidroeléctrica – Aguas Calientes (Machu Picchu)

Orientační rozpis po dnech

  1. Mollepata – Soraypampa
  2. Soraypampa – Collpampa
  3. Collpampa – La Playa
  4. La Playa – Santa Teresa
  5. Santa Teresa – Aguas Calientes

Další možnosti túr v okolí

Machu Picchu je asi povinnost, existuje k němu i alternativní trasa.

Pod Machu Picchu se dá dostat také přes hory z Cachory (přes Choquequirao – Yanamu).

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Libor

Informace o lanovce u Santa Teresy je zastaralá. Santa Teresa leží na stejném břehu Urubamby jako Salkantay a jako Hidroelectrica (to samé i výchozí bod pěší trasy k Machu Picchu nebo vlaková stanice). Santa Teresu s Hidroelectrikou spojuje nevyasfaltovaná prašná silnice, která se dá levně projet colectivem (osobní auto či mikrobus). V závěru treku se může jít ne do Santa Teresy, ale rovnou do Hidroelectriky:
http://wikitravel.org/en/Salkantay_trek
Cesta colectivem ze Santa Teresy do Santa Maria trvá přibližně hodinu a pak busem do Ollantaytamba asi 4 h.

Helena
Libor:

Jenom potvrzuji info od Libora, lanovku jsme cestou nepotkali, a paradoxně asi nejhezčí částí byl právě alternativní přechod hřebene z La Playa na Hidroeléctriku, s přenocováním pod sedýlkem v Llactapatě a výhledy na Machu Picchu při západu a východu slunce. Navíc tuhle poslední část nechodí guidované skupiny, takže je tam klid.

Jarka

Dík za upravení infa: )

Fernando

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: