Treky

Trek kolem Kolsajských jezer

Trek vede údolím podél třech krásných Kolsajských jezer, nacházejících se ve výškách 1700, 2250 a 2650 metrů. Cestou se střídají lesy a horské louky.

Ťan-Šan (Kungey Alatau) – Kazachstán

Stát
Kazachstán
Další státy
Kazachstán
Počet dní
3
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen
Délka
50 km
Nejvyšší bod
3300 m n. m.
Převýšení
1600 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Trek vede údolím podél třech krásných Kolsajských jezer, nacházejících se ve výškách 1700, 2250 a 2650 metrů. Cestou se střídají lesy a horské louky. Nad horním jezerem přechází les postupně v kosodřevinu a kosodřevina v louky. Pěšina tu pokračuje až k plochému sedlu Sarybulak na kazašsko-kyrgyzské hranici, ze kterého se otevírá zajímavý pohled na jezero Issyk-kul.

Těsně pod sedlem na kyrgyzské straně se nachází malé morénové jezírko, které se někdy označuje jako čtvrté Kolsajské jezero. Orientace na treku je poměrně jednoduchá. Od spodního jezera (jde se po ortograficky levém břehu) se sleduje dobře vyšlapaná pěšina. U středního jezera se přejde po lávce na druhý břeh a vyšlapaná cesta pokračuje ve svahu nad jezerem (ortograficky pravý břeh) a zavede nás až k hornímu jezeru.Tam vede pěšina opět po ortograficky pravé straně. Od horního jezera k průsmyku už je pěšina méně výrazná a vede pro změnu po levém břehu. Stanovat se dá dobře u všech jezer. Nám se líbilo nejvíc na jižním břehu horního jezera.

Ubytování a jídlo

je potřeba mít sebou stan a vzít si veškeré jídlo sebou

Potřebné vybavení

běžná trekingová výbava, pevné boty

Přístup na začátek

Autobusem do městečka Sati, pak pěšky nebo taxi

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Ne, ale platí se vstup do národního parku. Za vstup jsme celkem zapatili v přepočtu 100 Kč na osobu za den. Našel jsem ale článek v ruštině, že oficiálně se má platit jen vstupné asi 40 Kč bez ohledu na dobu pobytu, v Lonely Planet zase psali asi 200 Kč.

Základní trasa

spodní Kolsajské jezero (14 km od městečka Sati) – prostřední jezero – horní jezero – průsmyk Sarybulak – zpět stejnou cestou

Orientační rozpis po dnech

  1. spodní Kolsajské jezero (14 km od městečka Sati)
  2. prostřední jezero – horní jezero
  3. průsmyk Sarybulak – zpět stejnou cestou

Další možnosti túr v okolí

Ze sedla Sarybulak je možné za jeden den sejít k jezeru Issyk-kul v Kyrgyzstánu (nutné předem ověřit nutné formality).

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Markéta

Doplňuji aktuální informace z léta 2015: Do vesnice Sati se dostanete busem, který stojí 2000 tenge a vyjíždí z autobusového nádraží Sajchat v 4:30 hod. Asi 4 km za vesnicí Sati stojí budka, v které je třeba zaplatit poplatek 700 tenge na den. Do sedla Sarybulak se dostanete tak, že se na jižním konci třetího Kolsajského jezera vydáte po ortograficky levém břehu zarostlým údolím. Pěšina je zpočátku v podstatě neznatelná, ale naštěstí po několika desítkách metrů uhýbá nahoru mezi kleč a pak traverzuje nad potokem. Vystoupáte až do udolí, které se rozvírá a loukami se dostanete do sedla Sarybulak, které se objeví na ortograficky pravém břehu za poslední travnatou morénou. Poznáte ho podle pohraničního sloupku, který je v sedle. Ze sedla pokračuje pěkná pěšina do Kyrgyzstánu, hranice nikdo nehlídá, jezero Issyk-Kul je v dálce viditelné.

Sir

Mapa ukazuje kamsi do Kyrgyzstánu, Kolsajská jezera jsou v Kazachstánu.

Michal
Sir:

GPS byla opravena, děkujeme za upozornění

Kateřina

7/2017: Pohraničníky, kteří hlídkují u druhého jezera, jsme byli upozorněni, že ke třetímu jezeru už se nesmí, protože je to příliš blízko hranici. Raději jsme to proto nezkoušeli, nechtěli jsme provokovat, takže nevím, jestli je možné tam projít. Nicméně, abycom se nemuseli vracet stejnou cestou, rozhodli jsme se dostat k jezeru Kaindy, které je východně přes dva vrcholy. Kdyby měl někdo chuť to zkusit, doporučuju nějakou mačetu na prosekávání ( je to tam dost zarostlé), ale dá se tudy projít. Pěšiny jsou spíš jen vyšlapané od stád krav, takže nevedou vždy, kam by člověk potřeboval.

Martin

Ahoj,
můžu poprosit o zaslání GPS souboru na t.i.n.o@centrum.cz, odkaz už není aktivní.
Děkuji

Jiří
Martin:

Dobrý den, data bohužel nesjou k dispozici. Zkuste se obráti na autora textu.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: