Treky

Trek kolem Alaudinských jezer

Alaudinská jezera patří k nejznámějším místům Fanských hor. Nachází se zde skromné tábořiště, které slouží trekařům a horolezcům jako BC pro výstupy do okolních hor.

Fanské hory – Tádžikistán

Stát
Tádžikistán
Další státy
Tádžikistán
Počet dní
4
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen
Délka
35 km
Nejvyšší bod
3950 m n. m.
Převýšení
2000 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
bez lezení

Podrobný popis

Alaudinská jezera patří k nejznámějším místům Fanských hor. Nachází se zde skromné tábořiště, které slouží trekařům a horolezcům jako BC pro výstupy do okolních hor. Na Alaudin lakes se dá dostat ze třech směrů. Nejjednodušší je to z východu – cesta vede horskými údolími a dá se projet autem, jen poslední hodina k jezerům se už musí pěšky. Další dvě cesty už vedou přes hory. První od západu, od jezer Kulikalon, přes 4 100 mnm vysoké sedlo Alaudin. A druhá od jihu, z kotle Mutny lakes, kde se větví do sedla Čimtarga (4 780 mnm) a do sedla Kaznok ( 4 150 mnm).

Tento trek popisuje cestu od Alaudinských jezer (2 800 mnm) nejprve na východ – tedy pohodový trek po kvalitní cestě, kdy klesáme asi 10km zeleným údolím až pod 2 400 mnm, kde narazíme na výrazný pravý přítok. Přejdeme dřevěný mostek a odbočíme vpravo, podél potoka. Cesta nás vede ve svahu a nad údolím vykukuje skalnatý vrchol Velká Ganza (5 306 mnm). Po dvou hodinách od odbočení (od mostku) dojdeme k pastevecké vesnici. Přespat můžeme u vesnice nebo popojít ještě kus dál.

Druhý den pokračujeme v mírném stoupání údolím, potok máme po levé ruce. Dojdeme skoro až k ledovci pod 2000 m vysokou stěnou V. Ganzy a vlevo uvidíme jediné schůdné místo – 3 950 mnm vysoké zasněžené sedlo. Přejdeme potok a vystoupíme do sedla. Stanovat se dá přímo v sedle, v závětří za malou skalkou, nebo v horším počasí na sněhovém poli za sedlem. Ze sedla máme vrchol V. Ganzy jako na dlani, ale výstup je i pro nejzdatnější trekaře nereálný.

Třetí den začneme sestupem jižním směrem. Jako bonbónek si můžeme přejít krásný hřebínek (po pravé ruce), ale na jeho konci zjistíme, že tudy cesta nevede. Zdrží nás to 2 hodinky, ale stojí to za to. Správná cesta vede nad pravým okrajem ostře zařízlého kaňonu – když ji najdeme, následuje pohodový sestup do zeleného údolí. Nocleh je možný třeba u vesnice, kam dojdeme po 3 hod klesání. Čtvrtý den klesneme souťeskou až k hlavní silnici, vedoucí k jezeru Iskanderkul. Dál buď stopem nebo pěšky, asi 8km až k jezeru.

Ubytování a jídlo

Trek vede kolem 5-ti horských vesniček, kde lze posvačit chléb a kefír, např. výměnou za léky typu ibalgin. U Iskanderkulu funguje přes léto kemp s restaurací.

Potřebné vybavení

hůlky, stan odolný vůči silnému větru; mačky + cepín nejsou potřeba

Přístup na začátek

letecky do Dušanbe a pak taxi až do hor; nebo do Taškentu a pak bus/taxi do Samarqandu, dále maršrutky a taxi

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Počet lidí za rok (odhadem)

100

Základní trasa

Alaudinská jezera – pik Velká Ganza (5 306 mnm) - jezero Iskanderkul

Orientační rozpis po dnech

  1. Kulikanlon – pik Velká Ganza
  2. pik Velká Ganza  – sedlo V. Ganza
  3. sedlo V. Ganza – jezero Iskanderkul
  4. jezero Iskanderkul

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: